Czym jest i jak działa czujnik temperatury gazu?

Dodano: wtorek, 9.04.2024


Są takie sprzęty, które niewątpliwie pełnią bardzo ważną rolę i wpływają na efektywność całego układu grzewczego. Dzięki nim ogrzewanie może działać prawidłowo. Jednym z nich jest czujnik temperatury. Dziś podpowiemy Wam, gdzie najlepiej umieścić takie urządzenie i co jest jego głównym zadaniem.

Instalator montuje piec gazowy w kotłowni z czujnikiem temperatury gazu

Sprawdź czujniki temperatury gazu w hurtowni Onninen

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - najważniejsze informacje 

Czujnik temperatury gazu Kontakt-Simon od -55 do 125 stopni [Wi-Fi], SIMON54 GO TEMPSENSORWiele osób zastanawia się, jak zatrzymać ciepło w pomieszczeniach, a jednocześnie cieszyć się komfortem. Utrzymanie prawidłowej temperatury jest niezbędne nie tylko dla efektywności pracy ogrzewania, ale też wpływa na samopoczucie użytkowników. Istotną rolę odgrywa tutaj czujnik temperatury. Jak działa czujnik temperatury? Wykorzystuje on rezystancję na podstawie zmiany oporu wraz ze zmianą temperatury.

Trzeba wiedzieć, że można założyć go na reduktorze gazowym. Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe, którym można sterować stosując termostat. Można też sterować temperaturą we wszystkich połączeniach. Termostat podłącza się do pompy zestawu mieszającego bądź do sterowania podłogowego kotła, który jest zarządzany zaworem mieszającym. Gaz w instalacji przechodząc przez listwę zmienia temperaturę. Czujnik to wyłapuje, a następnie zarządza pracą całego termostatu.     

Ogrzewanie podłogowe jaka temperatura na piecu? 

Czujnik temperatury gazu powinien być stosowany w pomieszczeniu, gdzie występuje piec. Odpowiednio użytkowany zapewnia pełną efektywność pracy pieca gazowego. Można tutaj zastosować zewnętrzny czujnik, który reguluje pracę kotła. Dokonuje też pomiaru temperatury otoczenia. Czujnik umieszczony w podłodze najczęściej pracuje wraz z czujnikiem powietrza i regulatorem ściennym i na tej podstawie decyduje on o zwiększeniu bądź zmniejszeniu temperatury wody w instalacji.

Czujnik temperatury gazu Kontakt Simon (sonda) do xMRT10Z/.. , Długość przewodu 3 m, NTC-03Dzięki jego pracy można poczynić duże oszczędności. Wszystkie czujniki temperatury zapobiegają przegrzaniu elementów układu. Dzięki temu temperatura w strefach obrzeżnych jest wyższa niż na środku pomieszczenia. Czujnik temperatury pełni jeszcze jedną ważną rolę, a mianowicie na podstawie jego pomiarów podawany jest wynik, a więc temperatura na termostacie. Prawidłowa praca sterownika w urządzeniu jest niezbędna i pozwala na prawidłową pracę całego układu grzewczego, w tym wszystkich jego urządzeń. Użytkownik może wtedy dokonywać zmiany, a więc obniżać temperaturę bądź też ją podwyższać.

Czujnik temperatury reduktora może odpowiadać także za przekazywanie informacji o temperaturze jaka jest w reduktorze. Czujnik temperatury podłogi służy do pomiarów temperatury na powierzchniach podłogowych, zapobiega przegrzaniu, a także niedogrzaniu. Można zamontować go np. w pobliżu rur grzewczych, ale też kabli grzewczych. Tutaj wyróżniamy dwa rodzaje czujników, a mianowicie czujniki oporowe i termoelektryczne. Jedne i drugie połączone są z systemem regulacji temperatury, co umożliwia jej kontrolę. Stosowane zapobiegają nadmiernemu poborowi gazu, a dzięki temu zmniejsza się zużycie energii. Wykorzystanie czujników rzeczywiście pozytywnie wpływa na pracę całego układu.

Sterowniki do ogrzewania podłogowego w hurtowni Onninen

Na uwagę zasługuje czujnik temperatury gazu Kontakt Simon zewnętrzny (sonda) do xMRT10Z/.. , Długość przewodu 3 m, NTC-03. Ma on formę sondy. Pozwala na pełną kontrolę nad temperaturą. Możesz więc monitorować to, czy dochodzi do zmiany temperatury na zewnątrz czy wewnątrz. Ten model jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Dodatkowo posiada szerokie spektrum zastosowania, a mianowicie bez obaw można go używać zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach, a przy tym nie martwić się o uszkodzenie.

To wewnętrzne urządzenie spełnia najbardziej restrykcyjne normy jakościowe. Współpracuje z regulatorami temperatury tego samego producenta, przy czym trzeba pamiętać, że sond nie można łączyć ze sobą ani równolegle, ani szeregowo.

Dobrym wyborem będzie też czujnik temperatury gazu Kontakt Simon od -55 do 125 stopni [Wi-Fi], SIMON54 GO TEMPSENSOR. To urządzenie naprawdę nowoczesne, które sprawdzi się nie tylko w domu, ale też w miejscach użytku publicznego. Umożliwia szybką kontrolę, a w razie konieczności także regulację temperatury. Producent zastosował w nim Wi-Fi, co umożliwia odczytanie danych np. za pomocą smartfona.

Sprawdź czujniki temperatury gazu w hurtowni Onninen