Czym jest i na jakiej zasadzie działa głowica ceramiczna?

Dodano: poniedziałek, 20.05.2024


Nowoczesne baterie łazienkowe są obecnie powszechnie dostępne i wybierane przez większość klientów. Działają niezawodnie za sprawą starannie zaprojektowanych elementów. Jednym z nich jest głowica ceramiczna, o której napiszemy poniżej, wskazując na to, czym jest i na jakiej zasadzie działa. Na samym końcu polecimy też kilka sprawdzonych modeli!

Bateria kuchenna z konglomeratu z głowicą ceramiczną na zlewie w kuchni

Sprawdź głowice ceramiczne w hurtowni Onninen

Czym jest głowica ceramiczna?

Bez wątpienia głowica ma absolutnie kluczowe znaczenie w każdej baterii, ponieważ jej zadaniem jest nie tylko regulowanie strumienia, ale też mieszanie wody ciepłej i zimnej, zapewniając jednocześnie odpowiednią szczelność armaturze. Nieprzypadkowo występuje powszechnie w bateriach kuchennych, wannowych i umywalkowych. A opisywana w tym artykule głowica ceramiczna cechuje się jeszcze lepszymi właściwościami, niż zwyczajna uszczelkowa.

Głowica ceramiczna termostatyczna Grohe TurboStat 1/2 47175000Chcąc dopasować odpowiednią głowicę, warto ocenić najważniejsze parametry, do których zaliczamy średnicę, typ baterii i producenta. Pierwszy z wymienionych aspektów jest kluczowy, ponieważ głowica ceramiczna do baterii musi do niej idealnie pasować. Decydując się na konkretną opcję, powinniśmy poznać jej mocne i słabe strony. Głowice ceramiczne ½ i 3/8 są małe, acz bardzo precyzyjne. Pasują zwłaszcza do montażu baterii retro, cechujące atrakcyjny design. Niemniej, najczęściej wybierana jest głowica ceramiczna do baterii 40 mm. Pozwala na bardzo precyzyjne regulowanie szerokości strumienia wody, co ma ogromne znaczenie. Sprawdza się lepiej niż mniejszy typ głowicy - 35 mm. 

Kolejnym parametrem jest typ baterii, spośród których wyróżniamy głowice termostatyczne ceramiczne do baterii jednouchwytowej oraz do baterii dwuuchwytowej. Żeby dopasować odpowiednią, czytajmy dokładnie etykiety produktów. Nie mniej ważna jest kwestia producenta, gdyż warto wiedzieć, iż głowice ceramiczne mają zunifikowane wymiary, więc nie trzeba wszystkiego kupować u jednego producenta. Z drugiej strony takie produkty oferowane są przez wiele firm, przez co można natrafić na głowice i baterie niskiej jakości. Jak więc chcemy mieć pewność doskonałych właściwości, postawmy na głowice termostatyczne wykonane z najtrwalszych materiałów.

Czy można naprawić głowicę ceramiczną?

Głowice ceramiczne są bardzo solidne, niemniej, jak każdy przedmiot, także i one są podatne usterki. Naprawić jej się nie opłaca, lepiej kupić nową. Wymianę możemy przeprowadzić samodzielnie, co krok po kroku objaśnimy. 

 • Pierwsze co należy zrobić to zakręcić dopływ wody na zaworkach kątowych. Być może musimy też zamknąć dopływ wody na zaworze głównym. 
 • Ostrożnie podważmy i wyjmijmy zaślepkę. Na pewno pomocne będzie tu narzędzie o płaskim końcu. Wsuńmy je delikatne pod uchwyt baterii. 
 • Głowica ceramiczna DEANTE 90 XPCT2GJZ3Gdy uda nam się zdjąć zaślepkę, zyskamy dostęp do znajdującej się pod nią śruby. Luzujemy ją za pomocą kluczyka imbusowego. 
 • W dalszej kolejności zdejmujemy uchwyt baterii, by odkręcić osłonę regulatora. 
 • Pod spodem zauważymy nakrętkę, która przytrzymuje głowicę. Najlepiej odkręcić ją kluczem nasadowym lub nastawnym. 
 • Jak już uda się zdjąć nakrętkę możemy wyjąć starą głowicę. Usuwamy ją i następnie czyścimy wnętrze korpusu. Można to wykonać za pomocą czyścika kuchennego, zwłaszcza w miejscu, w którym uszczelki głowicy przylegają do otworów zasilających. 
 • Teraz już przyszedł czas na założenie nowej głowicy. Pamiętajmy, aby umieścić ją prawidłowo. Zwróćmy szczególną uwagę na wpusty stabilizujące - muszą zostać umieszczone w dedykowane im otwory w korpusie. 
 • Mając już za sobą montaż nowej głowicy, możemy złożyć baterię, wykonując po kolei najważniejsze czynności, jak nasadzenie zdjętej nakrętki, zamontowanie osłony oraz uchwytu, dokręcenie śruby i zamontowanie zaślepki w otworze. 
 • Można już włączyć dopływ wody na zaworkach kątowych lub zaworze głównym. 

Czym się różni głowica ceramiczna od zwykłej?

Głowica ceramiczna to kluczowy element baterii, w których na stałe zamontowane są pierścienie z ceramiki. To więc odróżnia je w sposób najważniejszy od klasycznych głowic, bez tego mechanizmu. Dzięki ceramice głowice mają gładką powierzchnię, co sprawia, że nie pojawia się na nich kamień. Nie ma więc ryzyka nieszczelności, przepływ wody nie jest w żaden sposób zakłócony. Jakby tego było mało, taką głowicę bardzo łatwo wyczyścić, gdyż jest bezproblemowa w konserwacji. Taka głowica też nie kosztuje o wiele więcej niż modele uszczelkowe, dlatego też to produkt o coraz większej popularności.

Głowice ceramiczne w hurtowni Onninen

Tak jak obiecaliśmy we wstępie, polecimy kilka sprawdzonych rozwiązań. To jest właśnie ten moment. 

 • Głowica ceramiczna FERRO do baterii dwuuchwytowej wieloklin 20 G05RGłowica ceramiczna termostatyczna Grohe TurboStat 1/2 47175000", do odwóconych przyłączy wody 47175000  - pasuje do natybkowych termostatów Grohtherm 800, Grohtherm 800 Cosmopolitan, Grohtherm 1000 Performance, Grohtherm 1000, Grohtherm Cube, Grohtherm 2000, Grohtherm SmartControl. Główne parametry: 0,08 m (długość), 0,075 m (szerokość), 0,05 m (wysokość), 0,153 kg (waga).
 • Głowica ceramiczna DEANTE 90 XPCT2GJZ3 do wody ciepłej zapewnia precyzję regulacji strumienia. Ceramika to bardzo odporny materiał konstrukcyjny, dzięki czemu głowica jest wydajna i odporna na ścieranie. Wymiary tego produktu: 0,11 m (dł.), 0,15 m (szer.), 0,03 m (wys.), 0,132 kg (waga) 0,001 m3 (obj.);
 • Głowica ceramiczna FERRO do baterii dwuuchwytowej wieloklin 20 G05R, uniwersalna, pasuje więc do baterii innych producentów. Jej wymiary to 0,055 m (długość), 0,025 m (szerokość), 0,025 m (wysokość), 0,064 kg (waga).

Dowiedzieliśmy się wszystkiego, co istotne na temat głowicy ceramicznej, poznaliśmy też kilka sprawdzonych modeli. Czas teraz na wybór własnej głowicy!

Sprawdź głowice ceramiczne w hurtowni Onninen