Kandela to podstawowa jednostka miary światłości. Jej zrozumienie jest niezwykle ważne w kontekście projektowania instalacji oświetleniowych. Ma niebagatelne znaczenie w inżynierii oświetleniowej, ponieważ pozwala na precyzyjne określenie intensywności źródła światła w określonym kierunku. To konieczne podczas dobierania odpowiedniego oświetlenia do wnętrz, jak również przestrzeni zewnętrznych. Przy pomocy kandeli można zdefiniować, ile światła dociera do odbiorcy, a także jak wygląda rozkład światłości na danej powierzchni świecącej. Jednostka tego rodzaju opisuje, jak jasne jest źródło światła, co pomaga specjalistom poznać jego efektywność i optymalność zastosowania. W poniższym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania: jak definiowana jest światłość? Czym jest miara światłości kandela? Jak prawidłowo odczytać jednostkę światłości - kandeli?
Sprawdź źródła światła w hurtowni Onninen
Jak definiowana jest światłość?
Światłość to wielkość fotometryczna, która opisuje intensywność światła emitowanego przez źródło w określonym kierunku. To więc miara pokazująca dokładnie, jak mocno dane źródło światła świeci w określonym kierunku. Światłość określana jest w jednostkach kandela. Uwzględnia ona nie tylko moc źródła światła, ale też kąt, pod którym światło jest emitowane. To bardzo pomocne dla inżynierów oświetleniowych, którzy dzięki temu są w stanie kontrolować ilość światła docierającego do konkretnych obszarów.
Światłość ma kluczowe znaczenie w przypadku, gdy projektowane jest oświetlenie. Przykładowo, reflektory potrzebują wyższej światłość, aby móc skupiać wiązkę światła. Inaczej to zaś wygląda, jak weźmiemy pod uwagę oświetlenie rozproszone (np. oświetlenie sufitowe), które wymaga niższej światłości.
Podkreślić też należy fakt, że światłość odnosi się do światła widzialnego dla ludzkiego oka, tak więc uwzględnia się je w kontekście percepcji ludzkiej. I całkiem inaczej niż w przypadku mocy wyrażanej w lumenach, światłość opisuje specyficzne skierowanie strumienia światła. Dzięki temu ten parametr ma bardzo duże znaczenie, gdy dobiera się źródło światła dla różnych zastosowań, na przykład oświetlenie LED.
Czym jest miara światłości Kandela?
Kandela (oznaczenie cd) to jednostka miary światłości w układzie SI. Opisuje ona intensywność światła emitowanego w określonym kierunku. Zdefiniowana jest jako światłość źródła, emitująca monochromatyczne promieniowanie o częstotliwości 540 x 10¹² Hz. Odpowiada zielonemu światłu widzialnemu.
Taka barwa światła to jednak nie wszystko, bo równie ważny jest inny parametr - natężenie światła promieniowania 1/683 wata na steradian. Jak widzimy, definicja ta bierze pod uwagę częstotliwość światła oraz jego moc w danym kierunku. To sprawia, że kandela może być wykorzystywana do dokładnego opisu intensywności różnych źródeł światła. Ma to niebagatelne znaczenie dla projektantów pracujących nad oświetleniem, gdy na przykład dokonują obserwacji, jakie jest natężenie oświetlenia w pomieszczeniach.
To tylko udowadnia, że kandela jest niezastąpiona w technice oświetleniowej, zwłaszcza podczas projektowania systemów oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Ogromne znaczenie mają tutaj parametry odnoszące się do barwy światła i intensywności światła. Wszystko musi być dopasowane do potrzeb użytkowników, jak również specyfiki przestrzeni. Zapewnia to precyzyjne określenie tego, co najważniejsze - jak intensywne jest światło emitowane przez świetlówki, żarówki, reflektory czy inny rodzaj źródła w danym kierunku.
Prawidłowe odczytanie jednostki światłości - kandeli
Jak widzimy, projektanci i inżynierowie muszą wykonać wiele czynności, aby pomieszczenie było odpowiednio oświetlone. W zależności od potrzeb i to, z jakim źródłem światła mają do czynienia, muszą ocenić zaawansowane czynniki, jak kontrast luminancji, płaszczyzny przechodzące, temperatura barwowa, krzywe światłości itp. A przy tym wszystkim pamiętać, że bezpieczeństwo użytkowników jest najistotniejsze.
To dlatego prawidłowe odczytanie jednostki światłości - kandeli - ma tu tak ogromne znaczenie, Kandela mierzy intensywność światła emitowanego w określonym kierunku, jej wartość zaś pozwala dokładnie zrozumieć, jaka jest moc światła docierającego do danego punktu. Im wyższa wartość kandeli, tym bardziej skupiona i intensywna jest wiązka światła.
Pamiętajmy jednakowoż, że kandela opisuje jedynie światło widzialne, czyli rejestrowane przez ludzkie oko. Oznacza to, że możemy łatwo ocenić, jak oświetlenie prezentuje się w danym miejscu. To też ma niebagatelny wpływ wtedy, gdy odnosimy się do różnych źródeł, porównując je, gdyż dzięki kandeli możemy idealnie dopasować intensywność światła zarówno do warunków otoczenia, jak i potrzeb użytkowników.