Użytkownicy domowi i komercyjni, którzy chcą skutecznie obniżyć zużycie energii elektrycznej i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, mają obecnie do wyboru różne, nowoczesne i efektywne rozwiązania. Podstawowym etapem rewolucji jest dokonanie wymiany lub modernizacji urządzeń i instalacji. W ramach tych działań coraz częściej wdraża się system kogeneracji. Pozwala on na jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, co znacząco zwiększa efektywność energetyczną. Dowiedz się, czym jest kogeneracja oraz poznaj przykłady w zastosowaniach domowych i przemysłowych.
Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen
Czym właściwie jest kogeneracja?
Kogeneracja (CHP, z ang. combined heat and power) oznacza równoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w trakcie jednego procesu technologicznego. W porównaniu do osobnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w klasycznej ciepłowni, wdrożenie kogeneracji przynosi duże oszczędności ekonomiczne i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego – głównie ze względu na niższe zużycie paliwa oraz zastosowanie biopaliw.
Ciepło, które w tradycyjnych elektrowniach jest marnowane, tutaj zostaje w pożyteczny sposób wykorzystane. W systemie kogeneracji pracują specjalnie zaprojektowane turbiny parowe. Upuszczają one parę o niskim ciśnieniu po tym, jak przejdzie ona przez stopnie turbiny albo na końcowy wydech w układzie przeciwprężnym. Para, nawet po jej wykorzystaniu w procesie wymiany ciepła, wciąż może posłużyć do wyprodukowania energii elektrycznej.
W Unii Europejskiej około 11% wytwarzanej energii elektrycznej pochodzi z układów kogeneracji. Kogeneracja to podstawa w trwającym procesie dekarbonizacji gospodarki. Europa skupia się obecnie na promowaniu energii elektrycznej pochodzącej z kogeneracji jako technologii przyczyniającej się do zwiększenia efektywności energetycznej i obniżenia emisji gazów cieplarnianych.
Jakie korzyści finansowe płyną z zastosowania kogeneracji?
Efektywne zarządzanie energią, poprzez m.in. instalację systemu kogeneracji, to sposób na realną redukcję kosztów. Dzięki dużej, wysokosprawnej kogeneracji, możliwa jest produkcja prądu i ciepłej wody użytkowej dla zakładów przemysłowych, a nawet dla całych gmin. Przedsiębiorstwa każdej wielkości i z dowolnych branż mogą istotnie obniżyć rachunki za energię elektryczną (nawet o 30% w porównaniu do tradycyjnych metod), co przekłada się na optymalizację kosztów operacyjnych.
Firmy, które produkują własną energię, stają się mniej zależne lub nawet całkowicie niezależne od zewnętrznych dostawców, a co za tym idzie – od drastycznie rosnących cen prądu z sieci. Wydatek na system kogeneracji warto więc potraktować jako inwestycję, która zawsze się zwraca. Eksperci szacują okres zwrotu z inwestycji na około 3-4 lata. W przypadku układów kogeneracyjnych o małej mocy okres ten wynosi średnio od 3 do 7 lat.
Pisząc o korzyściach finansowych, należy wspomnieć o tym, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) od lat przeznacza środki na inwestycje w kogenerację w ramach różnych programów. Trwający program „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu” przewiduje ogromne dofinansowania, pokrywające nawet 65% kosztów inwestycji. Nabór wniosków potrwa do 19 grudnia 2025 roku.
Przykłady kogeneracji w budownictwie domowym oraz przemysłowym
Potencjał w kogeneracji dostrzegają zarówno instytucje naukowe, jak również prywatni inwestorzy. Aktualnie prowadzone są prace (m.in. przez Politechnikę Warszawską we współpracy z prywatnymi podmiotami) nad wykorzystaniem mikrokogeneracji w budownictwie domowym. Za produkcję energii elektrycznej i ciepła ma odpowiadać urządzenie na gaz ziemny, a docelowo – na wodór.
Technologia ta już jest stosowana w sektorze przemysłu. Mikrokogeneracja stanowi realną szansę dla małych zakładów produkcyjnych na zwiększenie efektywności energetycznej, zmniejszenie emisji CO2 oraz obniżenie kosztów operacyjnych. Na systemy kogeneracyjne coraz częściej decydują się placówki oświatowe (w tym uczelnie wyższe) ze względu na bardzo wysokie zapotrzebowanie zarówno na ciepło, jak i na energię elektryczną, przy jednoczesnej konieczności ciągłego poszukiwania sposobów na obniżenie zużycia prądu oraz zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko.
W przemyśle potencjał kogeneracji wynika z możliwości produkcji różnorodnych mediów, w tym pary wodnej o precyzyjnie dopasowanych do potrzeb parametrach lub tzw. wody lodowej w sezonie letnim. Układ poligeneracyjny, czyli produkujący energię elektryczną, ciepło, parę wodną i chłód, jako pierwszy w Polsce wdrożył znany producent soków Tymbark-MWS.
Dostawców i instalatorów odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz innych profesjonalistów zapraszamy do zapoznania się z ofertą hurtowni elektrycznej Onninen. Pompy ciepła oraz fotowoltaika to dwie główne grupy produktowe w naszym asortymencie. Dostarczamy gruntowe i powietrzne pompy ciepła, zestawy fotowoltaiczne, konstrukcje montażowe do instalacji PV, falowniki fotowoltaiczne oraz liczne akcesoria. Doradcy techniczno-handlowi Onninen służą rzetelnym wsparciem.