Zastanawiasz się czym jest napięcie krokowe? Czy stwarza ono realne zagrożenie dla człowieka, a jeśli tak, w jaki sposób można się przed nim uchronić? Wyjaśniamy!
Sprawdź obuwie robocze w hurtowni Onninen
Czym właściwie jest napięcie krokowe?
Napięcie krokowe to termin, który definiowany jest jako różnica potencjałów elektrycznych, który występuje pomiędzy dwoma punktami znajdującymi się na powierzchni ziemi. Nazwa krokowe nawiązuje do sposobu mierzenia odległości pomiędzy kolejnymi punktami, które znajdują się w odległości jednego kroku. Przyjmuje się, że wynosi ona ok. 0,8 m.
O napięciu krokowym mówi się w kontekście bezpieczeństwa, w miejscach o zwiększonym zagrożeniu porażenia prądem elektrycznym. Przykładem mogą być linie wysokiego napięcia, stacje transformatorowe czy inne urządzenia energetyczne, które potencjalnie na skutek awarii czy na skutek działania silnych wyładowań atmosferycznych mogą doprowadzić do przepływu prądu elektrycznego przez powierzchnię ziemi.
Jak obliczyć napięcie krokowe?
Określenie wartości napięcia krokowego jest wyjątkowo ważne w kontekście bezpieczeństwa człowieka. Gdy dojdzie do awarii urządzenia elektrycznego, jakim jest transformator czy linia wysokiego napięcia, prąd rozchodzi się po powierzchni ziemi w sposób promienisty od punktu wejścia w grunt. W efekcie na powierzchni ziemi notuje się miejscowo zróżnicowany potencjał elektryczny gruntu. Dla człowieka znajdującego się na tym obszarze oznacza to tyle, że jeśli jedną stopą znajduje się w miejscu o potencjale wyższym, a drugą niższym, to prąd elektryczny może przeniknąć przez ciało, powodując realne zagrożenie zdrowia i życia.
Z tego względu podczas prac polegających na usunięciu awarii, elektrycy wykorzystują specjalne zabezpieczenia. Ochrona i BHP w tym zawodzie są szczególnie istotne. Najbardziej narażone są nogi, dlatego tak ważna jest właściwa ochrona nóg, które znajdują się bezpośrednio na gruncie i to za ich pośrednictwem zgromadzona energia elektryczna może “dostać się” do ciała człowieka.
Należy pamiętać, że na wartość napięcia wpływ mają różne czynniki, takie jak np. odległość od punktu wejścia prądu do ziemi, rezystywność gruntu czy intensywność prądu, który przenika przez grunt. W fizyce napięcie krokowe obliczane jest na podstawie wzoru:Vk=ρ⋅I⋅(12πd1−12πd2), w którym kolejne symbole oznaczają: napięcie krokowe (Vk), rezystywność gruntu (ρ), prąd zmienny (I), odległość do punktu wejścia prądu do jednej stopy (d1), odległość do wejścia prądu do drugiej stopy (d2).
W rzeczywistości rozkład napięcia może być zróżnicowany, w zależności od indywidualnych parametrów. Co do zasady obserwuje się, że im większa odległość między punktem wejścia, a punktem wykonania pomiaru, tym mniejsze jest napięcie krokowe.
Jak się odpowiednio zabezpieczyć przed napięciem krokowym?
Warto pamiętać, aby we właściwy sposób zabezpieczyć siebie i innych przed szkodliwym działaniem napięcia krokowego. Osoby pracujące w branży elektrycznej powinny zainwestować w odpowiednie obuwie robocze, ale bardzo ważne są również elementy, jak właściwe uziemienie, izolacja podłoża, prawidłowe wykonanie projektu instalacji i jej właściwy montaż. Strefy szczególnie niebezpieczne i narażone na większe ryzyko zawsze muszą być właściwie oznakowane.
Wychodząc naprzeciw potrzebom fachowców, w ofercie Onninen dostępne są rozwiązania, które pomogą poprawić bezpieczeństwo. Na okoliczność pojawienia się przebicia prądu doskonale sprawdzi się specjalistyczna odzież ochronna. Przykładem jest m.in. bluza ochronna DeltaPlus M6VES. Produkt cechuje się wysoką odpornością na ścieranie i rozdarcia, a dodatkowo w rękawach znajduje się gumka, aby bluza mogła dokładnie przylegać do powierzchni ciała, zabezpieczając je. Dodatkowo, wraz z kurtką zakupić można funkcjonalne spodnie ogrodniczki Delta Plus M6SALBMGT z tej samej serii. Zostały one wyposażone w specjalną przestrzeń na kolanach, przeznaczoną na nakolanniki, co ułatwia pracę bezpośrednio na podłożu i gruncie.
Zabezpieczenie nóg powinno być kompleksowe, zarówno wilgotność, temperatura, jak i zwarcie czy przebicie prądu stanowią duże zagrożenie. Rodzaj obuwia ochronnego należy dobierać odpowiednio do zagrożenia. Ważne, aby posiadały one odpowiednie atesty i certyfikaty, które potwierdzają poziom ochrony. Przykładem są m.in. buty ochronne czarne DeltaPlus sault2 s3 . Wykonana ze skóry cholewka zapewnia wysoką ochronę przed wodą, a wytrzymała podeszwa odporna jest na uszkodzenia mechaniczne.