Czym kierować się przy doborze deski do krojenia, aby była praktyczna i wytrzymała?

Dodano: piątek, 8.09.2023


Deska do krojenia to niedoceniany i na co dzień traktowany po macoszemu element wyposażenia kuchni. A przecież trudno wyobrazić sobie gotowanie bez deski do krojenia! Dobrze dobrana deska wysokiej jakości to nie tylko wygoda przy krojeniu lub siekaniu, ale też gwarancja zachowania higieny i serwowania zdrowych dań. Idealna deska do krojenia powinna dać się łatwo czyścić i być odporna na uszkodzenia mechaniczne. Czy istnieje ideał? Sprawdź sam!

Kuchenka gazowa z drewnianymi deskami do krojenia w kuchni

Sprawdź deski do krojenia w hurtowni Onninen

Jak często powinno się wymieniać deski do krojenia?

Deski do krojenia postrzegane są jako niezniszczalne i wiele osób uważa, że można ich używać latami. Nie jest to prawdą. Deska do krojenia ma stosunkowo krótką żywotność. Doświadczeni kucharze uważają, że przeciętna deska może posłużyć około roku, później trzeba ją wyrzucić i kupić nową.

Po czym poznać, że deska do krojenia się zużyła? Dotyczy to jednakowo desek drewnianych i plastikowych. Jeśli pojawiają się na nich zarysowania, wyraźne bruzdy i wgłębienia, a powierzchnia staje się kostropata, deskę trzeba wymienić.

Drewniana deska do krojenia PyramisW przypadku desek drewnianych ratunkiem może być ich szlifowanie, ale trzeba pamiętać, że drewno jest bardzo chłonne, a razem z wilgocią przyjmuje rozmaite drobnoustroje. Nowa deska jest zabezpieczona na taką okoliczność, ale szlifowanie usuwa warstwę ochronną.

Zdecydowanie łatwiej jest utrzymać higienę plastikowej, szklanej lub kamiennej deski do krojenia. Te dwa ostatnie rodzaje postrzegane są jako najtrwalsze, ale też nie są pozbawione wad – pojawiające się na nich zarysowania i wgłębienia mogą uszkodzić nóż. Co oznacza tyle, że uszkodzoną deskę trzeba wymienić.

Z jakiego materiału będzie najzdrowsza deska do krojenia?

Specjaliści polecają dwa rodzaje desek – szklane i z drewna bambusowego. Deski szklane nie wchłaniają wilgoci ani zapachów i jako takie świetnie sprawdzają się przy przyrządzaniu dań z surowego mięsa lub ryb. Deska bambusowa natomiast jest szczególną odmianą drewnianych desek do krojenia – nie chłonie wilgoci, więc nie ma ryzyka rozwoju bakterii na jej powierzchni.

Wybór pomiędzy deską drewnianą a szklaną często oparty jest nie tylko na właściwościach prozdrowotnych, ale też na wystroju kuchni. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że wybór będzie dotyczył produktów wysokiej jakości. Raczej nie ma sensu patrzeć przychylnym okiem na plastikowe deski do krojenia. Łatwo się rysują i chłoną zapachy, jedyną ich zaletą jest stosunkowo niska cena.

Warto decydować się na deskę do krojenia ze szkła hartowanego?

Deska krojenia ze szkła hartowanegoSzkło hartowane jest odporne na uszkodzenia mechaniczne typu zarysowania, więc nawet intensywne krojenie nie uszkodzi deski. Istnieje co prawda niewielkie ryzyko uszkodzenia (stępienia) noża, ale na to jest sposób – dobrej jakości nóż i krojenie bez intensywnego nacisku. Deski do krojenia ze szkła hartowanego można myć w zmywarce, co na pewno ułatwia utrzymanie higieny. Ponadto, co zostało wspomniane wyżej, szkło nie chłonie zapachów ani wody. Nie ma ryzyka, że pojawią się na nim plamy lub zacieki.

Szklane deski do krojenia to gwarancja higieny i estetycznego wyglądu. Taka deska nawet po długim użytkowaniu prezentuje się nieskazitelnie i może być ozdobą kuchni. Przy doborze deski ze szkła hartowanego trzeba pamiętać o tym, że szkło to szkło. Przy upadku na podłogę może pęknąć. Jednak takie wypadki w kuchni zdarzają się naprawdę bardzo rzadko.

Deski do krojenia w hurtowni Onninen

W hurtowni instalacyjnej Onninen oferowane są wyłącznie atestowane deski do krojenia, które jakością znacznie przewyższają przeciętne produkty podobnego typu oferowane w marketach. Zarówno deski drewniane jak Deska do krojenia Pyramis, jak i szklane deski do krojenia ze szkła hartowanego Franke z hurtowni Onninen spełniają normy potwierdzone atestami i certyfikatami.

Sprawdź deski do krojenia w hurtowni Onninen

Deska do krojenia