Czym kierować się przy doborze właściwego imadła ślusarskiego?

Dodano: piątek, 8.09.2023


Imadło to zdecydowanie jedno z najbardziej potrzebnych narzędzi w każdym warsztacie. Imadło ślusarskie to narzędzie wykorzystywane w rzemiośle ślusarskim, kowalstwie i wielu innych dziedzinach, gdzie konieczne jest trzymanie i mocowanie przedmiotów podczas obróbki lub montażu. Podpowiemy, czym powinno się charakteryzować imadło i zaprezentujemy ciekawe modele!

Czerwone imadło na stole w warsztacie

Sprawdź palczatki termokurczliwe w hurtowni Onninen

Jakie są rodzaje imadeł?

Imadło to nieodłączny element wyposażenia w wielu warsztatach, zarówno profesjonalnych, jak i hobbystycznych. Jest to narzędzie, które od wieków pomaga rzemieślnikom, kowalom, ślusarzom, stolarzom i innym fachowcom w wykonywaniu różnorodnych prac. Imadło pełni kluczową rolę w trzymaniu i mocowaniu przedmiotów podczas obróbki, montażu, naprawy czy konstrukcji.

imadło ślusarskie obrotowe Modeco Home 150 MMWśród najpopularniejszych są oczywiście imadła stolarskie, czyli tradycyjnie używane w stolarstwie do przytrzymywania drewna podczas cięcia, ale i innych prac, jak szlifowanie itp. Do tej samej grupy zaliczamy imadła ciesielskie, które również jak poprzednie opisywane służą do tego, by trzymać w nieruchomej pozycji elementy drewniane - belki, legary itp. Kolejne z nich - imadła ślusarskie - przydają się, gdy pracujemy z materiałami metalowymi, podczas ich obróbki, wytwarzania lub naprawy. 

Imadło do rur jest jednym z kluczowych narzędzi, które znajdują zastosowanie w szerokim spektrum dziedzin, od hydrauliki i instalacji sanitarno-grzewczych po prace w branży gazowniczej, budownictwie i przemyśle. To nieocenione narzędzie pomagające rzemieślnikom, inżynierom i fachowcom w utrzymaniu precyzji, bezpieczeństwa i stabilności podczas pracy z różnego rodzaju rurami i elementami rurociągów.

Czym powinno charakteryzować się dobre imadło ślusarskie?

Wymieniliśmy różne rodzaje imadeł, opisując je pokrótce, teraz jednak skupimy się głównie na imadle ślusarskim, zastanawiając się, czym powinno się ono cechować, aby było warte zakupu. Musimy przede wszystkim sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonane. Najlepsza jest wysokiej jakości stal - węglowa lub stopowa. Zapewnia to trwałość i odporność na korozję. Dobre, porządne imadło musi ważyć, bo to wpływa na jego stabilność. Im więc cięższe, tym mniej podatne na drgania.

Kolejnym ważnym parametrem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, jest rozmiar i rodzaj szczęk, ponieważ imadła ślusarskie są dostępne w różnych wariantach, różniących się właśnie tymi czynnikami. Wiele tu zależy od rodzaju prac, jakie zamierzamy wykonywać. Ciekawym rozwiązaniem są wymienne szczęki, dzięki czemu zyskujemy większą wszechstronność. Istotny jest też uchwyt, który powinien być ergonomiczny i wygodny w trzymaniu, pozwalając na dłuższą pracę bez nieprzyjemnego zmęczenia rąk. 

Imadła w hurtowni Onninen

Wiemy już, czym powinno się charakteryzować porządne imadło ślusarskie. Biorąc to pod uwagę, zaprezentujemy teraz sprawdzone modele dostępne w hurtowni hydrauliczno-elektrycznej Onninen.

Imadło ślusarskie obrotowe Modeco Home 100 MM

Imadło ślusarskie Modeco Home 100 MM zostało wykonane z bardzo wytrzymałego, niezwykle twardego materiału. W sam raz do wymagających prac warsztatowych. Umożliwia trwałe mocowanie materiału podczas różnych zadań - wiercenia, szlifowania czy cięcia. Imadło zostało też wyposażone w kowadło, które jest bardzo pomocne w przypadku obróbki metali.

Kolejne Imadło ślusarskie obrotowe Modeco Home 100 MM jest niezwykle pomocne, ponieważ zostało wyposażone w podstawę pozwalającą na obrót o dowolny kąt w płaszczyźnie poziomej. To nieocenione podczas wykonywania wszelkich zadań ślusarskich. Na uwagę zasługuje jego świetnie zaprojektowana budowa - korpus i szczęki o wysokiej jakości, a śruba pociągowa dokładnie osłonięta przed wiórami i zanieczyszczeniami.

Podobne, ale nieco inne zastosowanie ma imadło ślusarskie obrotowe Modeco Home 150 MM z wkładkami szczękowymi, hartowanymi indukcyjnie, a także ryflowanymi, co zapewnia pewne i bezpieczne mocowanie. 

Zebraliśmy w powyższym artykule to, co najważniejsze na temat imadeł, a w szczególności imadła ślusarskiego. Mamy nadzieję, że pomoże to Państwu w wyborze odpowiedniego modelu dla własnych potrzeb!

Sprawdź palczatki termokurczliwe w hurtowni Onninen

Imadło ślusarskie
Imadło do rur