Czym kierować się przy wyborze armatury do łazienki?

Dodano: środa, 18.10.2023


Armatura łazienkowa to niezwykle rozbudowany segment produktów, które na pierwszy rzut oka niewiele mówią o przeznaczeniu, funkcjonalności czy żywotności. Jak wybrać baterię łazienkową do poszczególnych stref i urządzeń w łazience, by zwyczajne czynności higieniczne stały się rytuałem relaksu, a oszczędność wody była widoczna od pierwszego rachunku? Podpowiadamy!

Nowoczesna jasna łazienka z czarną armaturą łazienkową

Sprawdź zestawy prysznicowe Grohe w hurtowni Onninen

Jak odpowiednio dobrać baterię łazienkową do umywalki?

Zacznij od wyboru rodzaju armatury. Baterie umywalkowe dzielą się ze względu na sposób montażu. Dostępne warianty to:

  • Bateria umywalkowa Grohe Bau Cosmopolitan Ebateria umywalkowa sztorcowa - montowana na umywalce, bardzo popularna, tradycyjna opcja;
  • bateria umywalkowa ścienna – montowana na ścianie, do wyboru pozostają modele natynkowe (z widocznym korpusem i uchwytem) oraz podtynkowe (z ukrytymi pod ścianą elementami instalacyjnymi);
  • bateria umywalkowa stojąca – montowana na blacie, obok umywalki;
  • bateria umywalkowa wolnostojąca – wysoka bateria stojąca, instalowana na podłodze, to rozwiązanie o wysokich walorach dekoracyjnych, idealne do przestronnej, nowoczesnej łazienki (częściej wolnostojące są baterie wannowe). 

Rodzaj i rozmiar baterii umywalkowej należy dopasować do indywidualnych preferencji, możliwości technicznych pomieszczenia, planowanej aranżacji oraz do wybranego modelu umywalki. Bardzo ważna jest także długość kranu. Zbyt długa wylewka będzie powodować zalewanie blatu, a zbyt krótka utrudni mycie. 

Zestaw prysznicowy Grohe Euphoria System SmartControl 310 DuoKoniecznie zwróć uwagę na jakość wykonania baterii – na materiały i komponenty. Warto wybierać baterie wyposażone w głowice ceramiczne, które są bardzo wytrzymałe i zapewniają precyzyjną regulację przepływu wody. Korpus baterii powinien być solidny, metalowy, odporny na korozję, np. wykonany z mosiądzu. Tanie produkty często są jedynie powlekane warstwą chromu, imitując metal. Sporo o jakości mówi okres gwarancji.

Kolejny, istotny aspekt to funkcjonalność, na którą wpływają różne czynniki, w szczególności sposób regulacji intensywności strumienia i temperatury wody. Do wyboru masz baterie jednouchwytowe i dwuuchwytowe oraz bezdotykowe. Nowoczesnym, wygodnym, ekonomicznym i proekologicznym rozwiązaniem są baterie termostatyczne. Regulujesz tylko strumień wody, bo temperatura jest stała – wcześniej zadana. Nie ryzykujesz poparzeniem skóry i oszczędzasz wodę. Funkcjonalność baterii determinują także: dodatkowe technologie, np. ułatwiające utrzymanie w czystości i zmniejszające zużycie wody. 

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje design baterii umywalkowej. Na szczęście inwestorzy mogą dzisiaj wybierać spośród wielu stylów i kolorów armatury. Na przykład bateria łazienkowa Grohe występuje w różnych wariantach kolorystycznych: od klasycznego chromu, przez wyrafinowane złoto, po elegancką czerń. Kolorowe są zarówno baterie stojące, jak i ścienne. 

Czym kierować się przy wyborze zestawu prysznicowego?

Inwestorzy, którym zależy na wygodzie, oszczędności czasu i gwarancji idealnego dopasowania (funkcjonalnego i estetycznego) wszystkich elementów armatury prysznicowej, często decydują się na kompletny zestaw, zawierający baterię, słuchawkę prysznicową, deszczownicę i niezbędne akcesoria montażowe. 

Zestawy prysznicowe, ze względu na sposób montażu, dzielą się na dwie główne kategorie:

  • zestawy prysznicowe podtynkowe – pozwalające zabudować w ścianie elementy instalacyjne, więc na zewnątrz pozostają tylko dekoracyjne części armatury, jak deszczownica, słuchawka z wężem i bateria;
  • zestawy prysznicowe natynkowe (ścienne) - mocowane do ściany, z odsłoniętym drążkiem, na którym znajdują się deszczownica i uchwyt ze słuchawką prysznicową. 

Zestaw prysznicowy Grohe Tempesta 100Zestaw podtynkowy pozwala wygospodarować więcej miejsca pod prysznicem, zapewnia lepszą ochronę delikatnych elementów armatury oraz dodaje kabinie i całej łazience nowoczesnego, luksusowego charakteru. Mniej odsłoniętych części przekłada się na szybsze czyszczenie. Aby zminimalizować ryzyko problemów z działaniem podtynkowej armatury, warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, od renomowanego producenta, jak zestaw prysznicowy Grohe.

Natomiast zestaw naścienny często wybierany jest ze względu na relatywnie niską cenę oraz łatwość samodzielnego montażu i ewentualnego, późniejszego demontażu. Nie trzeba kuć ścian ani korzystać z usług fachowca.

Pozostałe aspekty, które należy wziąć pod uwagę, są bardzo podobne, jak w przypadku wyboru baterii umywalkowej. Sprawdź przede wszystkim: zawartość zestawu, niezawodność materiałów i komponentów oraz funkcjonalność. Dla większości kupujących bardzo ważny będzie design. 

O czym pamiętać przy montażu armatury łazienkowej?

Tzw. biały montaż warto powierzyć profesjonalistom. Zminimalizujesz ryzyko awarii, a tym samym – uciążliwych i kosztownych remontów. Dotyczy to zwłaszcza baterii łazienkowych instalowanych podtynkowo. Sam wybór armatury również warto skonsultować ze specjalistą, który na bazie wiedzy i doświadczenia, jest w stanie ocenić praktyczność danego rozwiązania. 

Lepiej wybrać zestaw prysznicowy z deszczownicą czy bez?

Bateria umywalkowa Grohe Essence 19408AL1Jeśli urządzasz nową łazienkę lub remontujesz strefę kąpielową albo chcesz wymienić całą armaturę pod prysznicem, lepiej wybrać zestaw prysznicowy z deszczownicą. Zyskujesz od razu wszechstronne rozwiązanie. Za pomocą regulowanej słuchawki prysznicowej dokładnie i szybko umyjesz poszczególne fragmenty ciała. Natomiast deszczownica zapewni Ci doznania w trakcie kąpieli na miarę rytuału w luksusowym salonie SPA. Będziesz mógł, w zależności od potrzeb, nastroju i ilości czasu, wziąć szybki prysznic albo dłuższą kąpiel pod miękkim, niczym delikatny deszcz, strumieniem wody. 

Armatura łazienkowa w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz baterie umywalkowe, prysznicowe, wannowe oraz bidetowe, trafiające w zróżnicowane potrzeby użytkowników w zakresie sposobu montażu, funkcjonalności, designu i ceny. W ofercie posiadamy baterie jedno-i dwuuchwytowe, bezdotykowe, termostatyczne, czasowe i medyczne, a także liczne akcesoria i części zamienne.

Sprawdź baterie łazienkowe Grohe w hurtowni Onninen