Czym kierować się przy wyborze szyny prądowej?

Dodano: czwartek, 16.05.2024


Planowanie instalacji elektrycznej wymaga przemyślenia sposobu doprowadzenia prądu do poszczególnych odbiorników w domu czy firmie. Produktem, który zapewnia efektywną dystrybucję energii elektrycznej, jest szyna prądowa (inaczej szyna łączeniowa). Do czego dokładnie służą szyny łączeniowe? Kiedy zaleca się ich stosowanie? I jaką szynę prądową wybrać do realizowanego projektu?

Podłączone bezpieczniki na szynie prądowej w instalacji

Sprawdź szyny prądowe w hurtowni Onninen

Do czego służy szyna prądowa?

Szyna prądowa to jeden z najważniejszych sprzętów elektroinstalacyjnych. Służy do dystrybucji energii elektrycznej w budynkach. Pełni ważną rolę w rozdzielaniu i przekazywaniu prądu do wszystkich, wymagających tego odbiorników. Szynę prądową montuje się w rozdzielnicy w celu odpowiedniego rozmieszczenia oraz szybkiego montażu aparatów modułowych i przewodów zasilających. 

Zastosowanie szyny łączeniowej:

 • Szyna prądowa ELEKTRO-PLAST Opatówek S12 1F -10przyspiesza wykonanie rozdzielnicy – nie tracisz czasu na ręczne tworzenie licznych połączeń przewodowych, przycinanie odcinków i inne, podobne prace;
 • poprawia estetykę i żywotność rozdzielnicy – unikasz plątaniny przewodów;
 • usprawnia przebieg ewentualnych prac naprawczych - łatwo znajdziesz miejsce uszkodzenia i wyjmiesz pojedyncze aparaty modułowe z szeregu (nie musisz odkręcać całej szyny);
 • zapewnia elastyczność instalacji – w przyszłości bez problemu rozbudujesz lub przebudujesz rozdzielnicę;
 • wzmacnia ochronę przed porażeniem – wyklucza ryzyko dotknięcia części niebezpiecznych palcem (przy stopniu ochrony min. IP20);
 • stanowi zabezpieczenie przed zwarciem – zwarcie często powstaje wskutek błędu ludzkiego, w szczególności błędnych połączeń.  

W jakich miejscach przyda się szyna prądowa?

Szyny prądowe znajdują zastosowanie w różnych branżach, miejscach i instalacjach elektrycznych. Przydają się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak również w obiektach przemysłowych, handlowych i użyteczności publicznej. To jeden z najczęściej stosowanych elementów w nowoczesnych rozdzielnicach elektrycznych, zwłaszcza tych rozległych. Szyna zapewnia efektywną, bezpieczną i uporządkowaną dystrybucję prądu między modułami oraz dostarcza szereg dodatkowych korzyści, które opisaliśmy we wcześniejszym akapicie.

Jakie są rodzaje szyny prądowej?

Najczęściej spotykane w rozdzielnicach szyny prądowe mają kształt listwy z jednostronnie zlokalizowanymi stykami łączeniowymi. Budową przypominają grzebień. Najkrótsze szyny łączeniowe posiadają zaledwie 4 moduły, a najdłuższe, które docina się samodzielnie, nawet 50 i więcej. Szyny prądowe występują w wielu wariantach. Ze względu na budowę styków i zastosowanie, rozróżniamy 3 podstawowe typy szyn łączeniowych.

 1. Szyny grzebieniowe – służą do wykonywania połączeń poziomych i pionowych pomiędzy wyłącznikami nadprądowymi i wyłącznikami różnicowoprądowymi. Do wyboru pozostają modele o różnych konfiguracjach i rozmiarach. 
 2. Szyny widełkowe - charakteryzują stykami wykonanymi z miedzi o specyficznym kształcie widełek. Wykorzystywane są przy widełkowych podłączeniach do obwodu. Często dodatkowo posiadają ochronną powłokę izolacyjną, dlatego mogą być bezpiecznie stosowane w domowych i przemysłowych instalacjach elektrycznych. Do wyboru pozostają modele krótkie i długie, 1-, 2- i 3-fazowe.  
 3. Szyny sztyftowe – inaczej pinowe, ze stykami przypominającymi sztyfty lub podłużne pręty. Ze względu na znaczne długości i dużą ilość modułów, znajdują zastosowanie w bardziej rozbudowanych instalacjach, m.in. w przemyśle, budownictwie i hutnictwie Do wyboru pozostają sztyftowe szyny pionowe i szyny poziome, jednorzędowe i wielorzędowe. 

Sprawdź szyny prądowe w hurtowni Onninen

O czym pamiętać przy montażu szyny prądowej?

Szyna prądowa ELEKTRO-PLAST Opatówek S12 3F-16Dobór odpowiedniej szyny prądowej, a następnie jej przycięcie na właściwą długość oraz poprawny montaż to podstawa bezpiecznego i efektywnego, długoletniego działania instalacji elektrycznej. Błędy w montażu mogą skutkować nadmiernym nagrzewaniem, niestabilnym mocowaniem do wyłączników, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zwarcia międzyfazowego. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać rekomendacji montażowych dla szyn łączeniowych, udostępnianych przez producentów.

W takich wytycznych znajdziesz m.in. informację o punktach podłączenia. Prace należy rozpocząć od wyłączenia wszelkich urządzeń elektrycznych oraz przygotowania aparatury, którą zamierzasz podłączyć do szyny prądowej. Po zakończeniu czynności montażowych, koniecznie sprawdź poprawność połączeń i przeprowadź testy. Zweryfikuj wartości napięcia i prądu. Upewnij się, że wszystkie urządzenia pracują prawidłowo. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub braku doświadczenia, skontaktuj się z elektrykiem z uprawnieniami. 

Jak dobrać odpowiednią szynę prądową?

Rodzaj styków szyny prądowej to nie jedyny parametr, na który należy zwrócić uwagę, wybierając optymalne rozwiązanie do posiadanej/planowanej instalacji elektrycznej. Istotne są także takie parametry i cechy, jak: 

 • ilość faz w obsługiwanym obwodzie,
 • przekrój i długość szyny,
 • układ szyny,
 • liczba urządzeń, które mają zostać podłączone do szyny,
 • wartość prądu znamionowego ciągłego (In),
 • maksymalne znamionowe napięcie pracy Ue,
 • ilość rzędów,
 • ilość modułów,
 • zgodność z międzynarodowymi normami,
 • klasa palności,
 • izolacja i jej wytrzymałość (Ui),
 • klasa szczelności (IP),
 • zastosowane materiały.

Dobór szyny prądowej zależy od specyficznych wymagań projektu i zastosowanego układu w rozdzielnicy, dlatego zakup warto skonsultować z wykwalifikowanym elektrykiem lub monterem. Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia technicznego specjalistów Onninen. Pomożemy Ci znaleźć szynę łączeniową właściwego rodzaju i o odpowiednich parametrach: długości, średnicy, ilości faz, rzędów, modułów etc. Wskażemy, jaki model szyny najlepiej sprawdzi się w przypadku prądu znamionowego o określonej wartości i do połączenia konkretnej ilości wyłączników. Zyskasz pewność, że wybrana szyna prądowa jest kompatybilna z posiadaną aparaturą modułową.

Szyny prądowe w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz szeroką gamę szyn prądowych na miarę każdej instalacji elektrycznej, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w wielkopowierzchniowych obiektach przemysłowych. Nasz asortyment obejmuje szyny łączeniowe grzebieniowe, widełkowe i sztyftowe w różnych konfiguracjach, przeznaczone do podłączenia nawet 57 urządzeń. Wszystkie produkty zostały wykonane z wysokiej klasy materiałów. Gwarantują doskonałą przewodność elektryczną i spełniają wyśrubowane, europejskie normy.

Szyna prądowa ELEKTRO-PLAST Opatówek S12 3F-12Wykazują dużą odporność na trudne warunki środowiskowe i działanie czynników zewnętrznych, co przekłada się na wydłużoną żywotność, a tym samym - na długoletnią niezawodność działania Twojej instalacji elektrycznej. Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi producentami i dostawcami aparatury modułowej. Naszym partnerem jest m.in. firma ELEKTRO-PLAST Opatówek – czołowy, polski producent osprzętu elektroinstalacyjnego z doświadczeniem sięgającym 1980 roku. Wszystkie szyny prądowe możesz zamówić online. Wiele modeli dostępnych jest od ręki. 

Nie wiesz, jaka szyna prądowa spełnia wymagania Twojego projektu? Potrzebujesz dobrać do szyny złączki lub przewód? Skorzystaj z naszego doświadczenia! Napisz, zadzwoń lub odwiedź jeden z kilkudziesięciu oddziałów stacjonarnych Onninen w całej Polsce. Zachęcamy również do odkrycia pozostałego asortymentu z zakresu aparatury elektrycznej. W naszej hurtowni znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, do efektywnej dystrybucji energii elektrycznej – w domu i w firmie. Jesteś elektrykiem lub monterem? Zapytaj o ofertę dedykowaną profesjonalistom.

Sprawdź szyny prądowe w hurtowni Onninen

Szyna prądowa