Czym kierować się przy wyborze zlewozmywaka gastronomicznego?

Dodano: niedziela, 12.05.2024


Zlew gastronomiczny to jeden z bazowych elementów wyposażenia zaplecza profesjonalnej kuchni. W standardowym lokalu, np. w restauracji, zlewów zwykle jest więcej. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę w gastronomii, możesz nie wiedzieć, jaki zlewozmywak gastronomiczny wybrać. Ale bez obaw – masz nas! Podpowiadamy, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, by zakupiony zlew gastronomiczny był dopasowany do indywidualnych potrzeb, bezproblemowy w czyszczeniu oraz odporny na uszkodzenia i korozję.

Zlew gastronomiczny ze stali nierdzewnej na zmywaku w restauracji

Sprawdź zlewy gastronomiczne w hurtowni Onninen

Z jakiego materiału powinien być wykonany zlewozmywak gastronomiczny?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, nawet w punkcie małej gastronomii powinien obowiązkowo znaleźć się zlewozmywak dwukomorowy z doprowadzoną zimną i ciepłą wodą. Wymagana ilość zlewów i umywalek zależy od specyfiki prowadzonej działalności, w szczególności od używanych składników oraz od rozmiaru i wielkości zużycia naczyń. Np. dla mięsa potrzebujesz osobnego zlewu. Konieczny jest także montaż umywalki do mycia rąk.

Zlewozmywak gastronomiczny Pyramis E 78 2B 2-komorowy, wpuszczany, spust 92 mm, z przelewem w komorze, powierzchnia gładka 100138801Wybierając zlewozmywak gastronomiczny, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Od materiału zależeć będzie wytrzymałość zlewu na uszkodzenia mechaniczne oraz jego odporność na działanie wody, chemii i skrajnych temperatur. W profesjonalnych kuchniach doskonale sprawdzają się meble, blaty i sprzęty ze stali nierdzewnej. Wysokiej jakości zlewozmywak stalowy gwarantuje maksymalny poziom trwałości i higieny, co ma niebagatelne znaczenie w branży gastronomicznej.

Jaki zlewozmywak gastronomiczny najlepiej utrzyma czystość?

Zlewozmywak gastronomiczny Franke wbudowywany Colibri stal szlachetna jedwab CIN 620 101.0294.266Zlewozmywaki gastronomiczne nie bez powodu wykonywane są właśnie ze stali nierdzewnej. To najbardziej higieniczny i bezproblemowy w czyszczeniu materiał. Istnieją różne typy stali nierdzewnej, dlatego należy dokładnie czytać dane techniczne produktu. Do lokalu gastronomicznego warto zdecydować się na model z dodatkową powłoką chroniącą przed oksydacją (typ 304) oraz z atestem higienicznym wydanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Dokument taki stanowi potwierdzenie, że produkt spełnia restrykcyjne wymagania higieniczne i może być bezpiecznie montowany w miejscach wskazanych w treści.

Zlewozmywaki gastronomiczne w hurtowni Onninen

Zlewozmywak gastronomiczny Pyramis E 78 2B 2-komorowy, wpuszczany, spust 92 mm, z przelewem w komorze, powierzchnia len 100138901W hurtowni hydrauliczno-elektrycznej Onninen znajdziesz zlewozmywaki wykonane z wysokiej jakości, atestowanej stali nierdzewnej. Dysponujemy sprzętem takich marek, jak Deante, Franke czy Pyramis. W połączeniu z solidną konstrukcją, nasze zlewy stalowe gwarantują długie i bezpieczne użytkowanie. Znajdują one zastosowanie zarówno w małych barach czy food truckach, jak również w dużych kuchniach w restauracjach i hotelach. W asortymencie posiadamy zlewy jedno- i dwukomorowe, kompaktowe i oferujące dodatkowe miejsce na naczynia czy detergenty.

Nadal zastanawiasz się, jaki zlewozmywak gastronomiczny wybrać? A może interesuje Cię kompleksowe wyposażenie kuchni w lokalu: od blatów, przez zlew, po szafki i półki? Skontaktuj się z nami! Zaproponujemy odpowiednie rozwiązania, biorąc pod uwagę m.in. liczbę pracowników w kuchni, natężenie ruchu, różnorodność używanych składników czy metraż pomieszczenia.

Sprawdź zlewy gastronomiczne w hurtowni Onninen