Styrodur, czyli polistyren ekstrudowany XPS, to materiał ekspandowany o dużej gęstości i wysokim stopniu zbicia. Charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, skrajne temperatury i wilgoć. Dzięki tym cechom jest wykorzystywany jako materiał izolacyjny w nowoczesnym budownictwie. Styrodur musi być dobrze dopasowany do podłoża. Jednak do cięcia bloków materiału nadaje się jedynie kilka narzędzi. Dowiedz się, czym najlepiej ciąć styroduru oraz jakich narzędzi NIE wolno używać.
Sprawdź narzędzia do cięcia w hurtowni Onninen
O czym pamiętać przy cięciu styroduru?
Cięcie styroduru jest problematyczne z dwóch powodów. Po pierwsze, wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi, które umożliwiają cięcie termiczne zamiast mechanicznej obróbki materiału. Po drugie, styrodur podczas obróbki można łatwo uszkodzić lub zmniejszyć jego walory wizualne. W zasadzie tylko 3-4 narzędzia są w stanie zapewnić bezpieczną i precyzyjną obróbkę styroduru. I to tylko pod warunkiem zadbania o odpowiednie parametry urządzenia (temperatura robocza, rozmiar ostrza). Poznasz je w dalszej części poradnika.
Jakie są najlepsze narzędzia do cięcia styroduru?
Bezpieczne, szybkie i precyzyjne cięcie styroduru, niezależnie od poziomu skomplikowania kształtów, rozmiaru płyt i intensywności prac, umożliwia ploter termiczny. Jest to jednak specjalistyczny sprzęt, drogi i dość skomplikowany w obsłudze. Na pewno nie będzie opłacalnym wyborem przy małych lub cyklicznych projektach. Z plotera termicznego korzystają głównie firmy specjalizujące się w cięciu tak wymagających materiałów, jak styrodur.
To czym ciąć styrodur na małą i średnią skalę oraz przy sporadycznych realizacjach? Optymalnym ekonomicznie, a jednocześnie skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie nóż termiczny. Ma on formę mobilnego, ręcznego plotera. Jego konstrukcję tworzą moduł grzewczy i nagrzewające się ostrze robocze (zwykle) z możliwością regulacji długości. Ostrze noża rozdziela materiał, topiąc go, co przekłada się na wysoką jakość krawędzi. Wybierając nóż termiczny, należy koniecznie zwrócić uwagę na możliwość regulacji temperatury roboczej w szerokim zakresie. Styrodur występuje w różnych wariantach, które charakteryzują się odmiennymi temperaturami topnienia. Istotne znaczenie dla komfortu pracy ma ergonomiczna budowa oraz staranne wykonanie noża termicznego. Niewygodne, nieporęczne, ciężkie modele wywołują u operatora dyskomfort i szybkie zmęczenie, co sprzyja popełnianiu błędów.
Ekonomiczne cięcie styroduru zapewniają również brzeszczoty z bardzo drobnymi ząbkami. Jednak rzadko udaje się w ten sposób uzyskać idealnie gładkie krawędzie. Należy pamiętać, że obróbka brzeszczotem wiąże się z ryzykiem obniżenia walorów estetycznych materiału (często pojawiają się małe kuleczki) lub nawet jego poważnego uszkodzenia. Operator musi zachować szczególną staranność podczas prac. Nie wolno też zapominać, że przy szybkich ruchach brzeszczot mocno się rozgrzewa, co z jednej strony przyspiesza proces cięcia, ale z drugiej może skutkować pofalowaniem krawędzi.
Natomiast do wycinania pojedynczych elementów można wykorzystać zestaw, w którego skład wchodzą drut oporowy i narzędzie tnące wyposażone w funkcję kontroli temperatury i naciągu ostrza.
Ponadto do cięcia styroduru nadaje się piła ręczna płatnica z drobnymi ząbkami. To wygodne i proste w użyciu narzędzie, po które często sięgają fachowcy zajmujący się ocieplaniem fundamentów, w celu dopasowania wymiarów płyty. Piła wymaga stosowania wyciągu. Inaczej wszędzie będą fruwać okruchy materiału.
Czym na pewno nie można ciąć styroduru?
Do precyzyjnego cięcia styroduru na pewno NIE nadają się standardowe noże kuchenne ani piły płatnice i brzeszczoty z dużymi zębami.
Firmy budowlano-remontowe, sklepy narzędziowe oraz wszystkich profesjonalistów z branży budowlanej zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni. W asortymencie posiadamy zaawansowane elektronarzędzia (jak piła elektryczna szablasta do rur) oraz ergonomiczne narzędzia ręczne, które sprawdzą się na każdej budowie i w każdym warsztacie. Jesteśmy dystrybutorem innowacyjnych narzędzi marek REMS, Ironside, Rothenberger czy Wolfcraft. Doradcy Onninen służą bezpłatnym wsparciem merytorycznym.