Moc bierna jest rodzajem mocy w instalacji elektrycznej, która przemieszcza się pomiędzy źródłem zasilania i odbiornikiem. W przeciwieństwie do mocy czynnej nie wykonuje rzeczywistej pracy, ale jest niezbędna, aby prawidłowo zasilać urządzenia indukcyjne czy pojemnościowe. W jakich sytuacjach kompensacja potrzebna jest w domu? I w jaki sposób pomaga obniżyć rachunki?
Sprawdź kompensatory mocy biernej w hurtowni Onninen
Kiedy kompensacja mocy biernej w domu jest konieczna?
W domach kompensacja mocy biernej nie zawsze jest potrzebna. Jeśli są w nim wykorzystywane standardowe sprzęty, oświetlenie, czy elektronika, to ilość generowanej mocy biernej jest niewielka, nie ma zatem potrzeby, aby ją kompensować.
O konieczności kompensacji mocy biernej w domu mówić można w zasadzie w trzech przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której w domu działa wiele urządzeń o indukcyjnym charakterze. Przykładem mogą tu być m.in. klimatyzatory, pralki, lodówki, silniki pomp lub inne silniki o dużej mocy. Podczas pracy urządzenia generują dużą ilość mocy biernej indukcyjnej, która jeżeli nie zostanie właściwie zredukowana, będzie prowadziła do strat energii i wyższych rachunków za energię elektryczną.
Kompensacja w domu jest niezbędna również wtedy, gdy wykorzystywana jest instalacja fotowoltaiczna. Problem zwiększa się w przypadku dużych systemów. Pomimo że nowoczesne rozwiązania posiadają możliwość obniżenia ilości mocy biernej, to z czasem może okazać się to niewystarczające.
Kolejną sytuacją, w której niezbędna jest kompensacja mocy biernej w domu, jest korzystanie z urządzeń przemysłowych, jak np. duże sprężarki lub tokarki.
Jak obniżyć rachunki dzięki kompensacji mocy biernej w firmie?
Prowadząc działalność, przedsiębiorca dąży do optymalizacji działań, obniżenie generowanych kosztów i zwiększenia zysku. Jeśli w firmie działa wiele urządzeń, które mogą powodować wzrost mocy, to poprzez kompensację mocy biernej można realnie obniżyć rachunki za energię. Rolą mocy biernej jest utrzymanie pola magnetycznego np. w silnikach i transformatorach. Duża ilość generowanej mocy biernej wpływa niekorzystnie na przesył energii, powodując nadmierne obciążenie wykorzystywanej infrastruktury. W związku z tym działający na rynku operatorzy pobierają od firm dodatkowe opłaty za moc bierną.
W praktyce energię bierną indukcyjną można zrównoważyć, korzystając z dostępnych rozwiązań. Przykładem są kondensatory mocy biernej, w których istota działania pomaga zrównoważyć ilość mocy biernej pojemnościowej. Kompensacja może odbywać się w trzech wariantach, jako kompensacja indywidualna, grupowa lub centralna.
Kompensacja indywidualna stosowana jest w odniesieniu do pojedynczego urządzenia, odbiornik mocy biernej jest instalowany bezpośrednio przy urządzeniu. W wariancie grupowym kondensatory pozwalają na przejęcie mocy biernej od grupy urządzeń, natomiast najczęściej stosowanym rozwiązaniem są modele centralne, które znajdują się w głównym punkcie zasilania. Montaż w punkcie centralnym sprawdza się szczególnie w tych firmach, w których wykorzystywane są urządzenia o dużej mocy.
Kompensatory mocy biernej można dobierać ręcznie, chociaż coraz częściej wybierane są automatyczne systemy sterowania, działające dynamicznie, dostosowując aktualny poziom kondensacji do bieżących potrzeb. Dążąc do obniżenia kosztów prądu, warto regularnie przeprowadzać audyt energetyczny oraz kontrolować, które z wykorzystywanych urządzeń generują zbyt dużo mocy biernej. Jeśli są to urządzenia stare, wówczas warto rozważyć ich wymianę na nowsze, bardziej ekonomiczne modele. Obecnie urządzenia wykorzystywane w procesach produkcji czy w ogóle w firmach to rozwiązania, w których współczynnik mocy jest wyższy. W praktyce oznacza to, że mogą one generować mniej mocy biernej. Dodatkowo ograniczony pobór mocy biernej pomoże obniżyć straty energii, do których dochodzi w obrębie sieci wewnętrznej. Wymiana jest pierwszym krokiem, koniecznie należy kontrolować efekty wprowadzonych działań i w razie potrzeby modyfikować je i optymalizować.
Na ile kompensacja się opłaca w przedsiębiorstwach, a domach jednorodzinnych?
W przypadku domów jednorodzinnych kompensacja energii biernej zazwyczaj nie jest stosowana. Wyjątkiem są domy, w których np. zainstalowana została instalacja fotowoltaiczna, lub wykorzystywanych jest wiele urządzeń, które prowadzą do zwiększenia jej wartości.
Zupełnie inaczej wygląda sprawa w kontekście firm. Tutaj stosowanie transformatorów pozwalających ograniczyć ilość mocy biernej jest uzasadniona i z punktu widzenia generowanych przez działalność kosztów — opłacalna.
Podmioty generujące dużo energii biernej, takie jak firmy produkcyjne, przemysłowe, handlowe, usługowe, dążąc do jej ograniczenia, mogą zainstalować specjalne odbiorniki — baterie kondensatorów. Wiąże się to z wydatkiem, ale koszt inwestycji, w zależności od specyfiki danego przedsiębiorstwa, może zwrócić się już w okresie kilku miesięcy. W firmach, w których tej mocy powstaje mniej, transformatory mogą zwrócić się nawet po kilku latach. Analizując korzyści i zagrożenia, warto pamiętać, że energia bierna powoduje nie tylko wyższe rachunki, prowadzi też do nadmiernego obciążenia przewodów w wewnętrznych sieciach zakładu.