Czym są czujnik asymetrii faz i gdzie się je stosuje?

Dodano: piątek, 5.05.2023


Większość urządzeń domowych i biurowych zasilanych jest napięciem jednofazowym 230 V. Jednak w domu lub firmie spotkamy także szereg odbiorników trójfazowych. Ich przykładem są silniki indukcyjne trójfazowe. Do swego  działania korzystają one z wszystkich trzech faz. Przypadek takiej instalacji jest bardziej skomplikowany, więc potrzebne są dodatkowe przekaźniki kontrolne. Jednym z nich jest czujnik asymetrii faz oraz czujnik kolejności faz z nastawą progu asymetrii napięcia. Dlaczego aparat taki jest tak ważny, co mierzy i gdzie się go stosuje? O tym wszystkim dowiesz się, czytając poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury.

przekaźniki kontrolne

Czym jest czujnik asymetrii faz?

Za pomocą sieci energetycznej przesyłany jest prąd przemienny. Oznacza to, że jego charakterystyka, w tym napięcie, zmienia się sinusoidalnie w czasie. Ze względu na tę cechę możliwe jest podłączenie trójfazowych silników indukcyjnych do sieci. Każda z faz osiąga bowiem maksymalne napięcie w innej chwili (przesunięcie o 1/3 fazy). Wpływa to na kształt pola magnetycznego, wytwarzanego w silniku. Niestety, sieci energetyczne nie są idealne, a energia elektryczna przez nie transportowana ma przebieg różniący się od idealnego. Czujnik asymetrii faz ma za zadanie wykrycie spadków napięcia na pojedynczej fazie, co powoduje powstanie różnicy (asymetrii) wartości skutecznej napięcia na różnych fazach. Asymetria napięcia w przypadku zasilania silników 3- fazowych jest bardzo poważnym zagrożeniem dla całego układu napędowego. Równie niebezpiecznym zjawiskiem jest zmiana kolejności faz powodująca odwróconą pracę silnika.

Sprawdź przekaźniki kontrolne w hurtowni Onninen

Jak działa czujnik asymetrii faz?

Przekaźniki kontrolne dokonują bieżących pomiarów parametrów sieci. Ich wynik często widoczny jest w postaci świecących się diod informacyjnych. Bardzo często wystąpienie problemu powoduje od razu rozłączenie stycznika zasilającego. Ten sposób ochrony pozwala na wyłączenie silników, zanim nastąpi jakakolwiek awaria.

W przypadku czujnika asymetrii faz następuje pomiar napięcia na każdym z trzech przewód. Jeśli na jednej linii wykryty zostanie spadek przekraczający 55 V, stycznik jest natychmiastowo rozłączany. W przekaźnikach firmy Zamel występują także dodatkowe wyjścia, służące do uruchamiania sygnału dźwiękowego lub świetlnego. W ten sposób obsługa od razu wie, jaka jest przyczyna unieruchomienia się silnika.

Gdzie stosuje się czujniki asymetrii faz?

Zastosowanie tego typu przekaźników kontrolnych Zamel ma sens jedynie w instalacjach trójfazowych. Czujnik poszczególnych faz można znaleźć czasem w rozdzielnicy elektrycznej. Zabezpieczenia kolejności faz są też podstawowym wyposażeniem elektrycznych silników trójfazowych. Wynika to z faktu, że zmiana charakterystyki prądu w takim przypadku wytwarzają niepożądane siły, działające w odwrotnym kierunku do obrotów silnika. Przy uruchomieniu motor może zacząć kręcić się w odwrotnym kierunku. Skutki takiego działania mogą okazać się opłakane!

Z tego powodu czujnik asymetrii faz instaluje się przy każdym silniku elektrycznym trójfazowym. W razie wykrycia nieprawidłowości, stycznik natychmiast odłącza napęd od napięcia, co ma na celu jego ochronę przed uszkodzeniami. Co więcej, silnik powinien pozostawać normalnie rozłączony - oznacza to, że awaria czujnika kolejności faz uniemożliwi ponowne uruchomienie urządzenia do czasu wymiany tego zabezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego czujnika asymetrii faz?

Czujnik asymetrii faz ZamelZakup właściwego zabezpieczenia do silnika jest bardzo istotną kwestią. Na co zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego modelu?

  • Parametry czujnika. Sprawdź natężenie oraz moc, z jaką może pracować dany model.
  • Dodatkowe sygnały informacyjne. Czy przekaźnik posiada sygnalizację świetlną? Może można podłączyć sygnał dźwiękowy, informujący o problemach z zasilaniem.
  • Jakość wykonania. Warto wybierać wśród znanych i rozpoznawalnych producentów (jak Zamel), którzy cenieni są za jakość sprzedawanych elementów elektrycznych.
  • Wielkość urządzenia - będzie ono zamocowane w skrzynce rozdzielczej. Warto zwrócić, jak dużo miejsca będzie potrzebne pod konkretny model czujnika asymetrii faz.

Dokonując zakupu, zwróć uwagę na wymienione szczegóły, by nie okazało się, że zabezpieczenie nie zadziała w dniu próby. Koszt dobrego czujnika jest znacznie niższy, niż rachunek za późniejszą naprawę silnika oraz urządzeń do niego podłączonych. Dlatego nie warto oszczędzać.

Czujnik asymetrii faz Zamel znajdziesz w hurtowni Onninen

Ochrona swojej instalacji przed przypadkowymi przepięciami oraz niepożądaną asymetrią faz jest bardzo ważna. Dlatego też czujnik asymetrii faz Zamel możesz teraz znaleźć także w naszym sklepie. Przygotowaliśmy dla Ciebie także inne przekaźniki kontrolne, które zapewnią prawidłowe działanie Twoich urządzeń. Jeśli nie wiesz, które z nich powinieneś zastosować, skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy, jakie zabezpieczenia pozwolą Ci spać spokojnie.

Sprawdź przekaźniki kontrolne w hurtowni Onninen