Czym się charakteryzuje wiertarka pneumatyczna i narzędzia pneumatyczne?

Dodano: środa, 7.06.2023


Wiertarka pneumatyczna to urządzenie, które ułatwia wykonywanie prac w wielu obszarach. Ale mimo tego, nie jest tak popularna jak standardowe sieciowe bądź akumulatorowe sprzęty. Zdecydowanie warto lepiej ją poznać!

mezczyzna-wierci-w-garazu

Sprawdź narzędzia pneumatyczne w hurtowni Onninen

Wiertarka pneumatyczna - jakie jest jej działanie?

Żeby wiertarka pneumatyczna mogła działać, należy ją podłączyć do zewnętrznego kompresora, dlatego też w swojej pracy wykorzystuje sprężone powietrze. Kompresor musi być wydajny, gdyż warunkowane jest to przez ciśnienie robocze, sięgające nawet 6 barów. Wysokie jest też zużycie powietrza, wynoszące od 8 do 10 litrów na sekundę. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, wiertarki pneumatyczne używane są nie tylko w przemyśle, lecz również w tak wymagających obszarach jak górnictwo. Zaprojektowaną specjalnie do tego celu wiertarkę górniczą wykorzystuje się do wykonywania głębokich otworów w twardych tworzywach. Mimo że jak wspomnieliśmy - działa dzięki sile napędowej wywoływanej przez powietrze z kompresora, to jej praca tak naprawdę nie różni się szczególnie mocno od innych elektronarzędzi. Oczywiście, różnice między narzędziami pneumatycznymi a klasycznymi są zauważalne, zwłaszcza biorąc pod uwagę kształt tego sprzętu, ponieważ zostało ono specjalnie zaprojektowane do tego, żeby działać w trudnych, niesprzyjających warunkach. 

Jakie są zalety wiertarki pneumatycznej?

Wiertarka pneumatyczna w zestawie StanleyChociaż wiertarki pneumatyczne nie są tak popularne jak standardowe modele zasilane sieciowo, to zdecydowanie zasługują na uwagę, zwłaszcza że zapewniają wiele zalet. Bardzo ceniona jest ich wysoka precyzja, dzięki czemu wykonują dokładne otwory, co ma szczególnie znaczenie przy wierceniu małych otworów. Co równie istotne, jako że do pracy wykorzystują sprężone powietrze, są nieszkodliwe dla środowiska. Zachwycają swoją mocą i solidnością, co sprawia, że nadają się do różnych, także bardzo wymagających, prac. Często są wyposażone w rękojeść antypoślizgową, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas pracy - ograniczone do minimum ryzyko niedokładności spowodowanej długotrwałym wierceniem. Nie ma jednocześnie ryzyka porażenia prądem, nie trzeba się więc obawiać zagrożenia pożarowego. Operator takiego narzędzia nie musi się też obawiać poparzenia. 

Są łatwe i wygodne w obsłudze, głównie dlatego, Zestaw pneumatyczny STANLEYże są lekkie, co pozwala na długą pracę bez dużego zmęczenia. Są często o połowę lżejsze od odpowiedników wśród elektronarzędzi. To między innymi z tego powodu są bardzo chętnie używane w profesjonalnych warsztatach, gdzie większość prac wykonuje się właśnie takimi profesjonalnymi urządzeniami. To tym bardziej ważne, że obsługa tego rodzaju narzędzi pneumatycznych jest stosunkowo prosta. Należy też wspomnieć o tym, że wiertarka pneumatyczna rzadko ulega awariom, a jak już do takiej dojdzie - naprawa jest prostsza i mniej kosztowna, niż tradycyjnego sprzętu. Duże znaczenie ma tu bowiem jej nieskomplikowana konstrukcja. 

Dobór wiertarki pneumatycznej - o czym pamiętać?

Nie ma wątpliwości, że zdecydowanie warto zainwestować w kupno wiertarki pneumatycznej, uwzględniając najważniejsze parametry tego sprzętu. Jednym z istotniejszych jest prędkość obrotowa. W tym obszarze mamy ogromne możliwości, bo wiertarki pneumatyczne oferowane są o bardzo szerokim przekroju tego rodzaju wartości. Jednocześnie, warto wiedzieć, że nie zawsze duża prędkość zapewnia lepsze rezultaty. Dużo bowiem zależy od tego, w jakich tworzywach zamierzamy wiercić, na przykład w twardych lepiej sprawdzają się niskie obroty (około 700 obrotów na minutę). Podobnie jest z mocą, gdyż także powinna być uzależniona od zastosowania wiertarki. Czynnikiem ograniczającym może być jednak kompresor. 

Młot udarowy w zestawie StanleyDuże znaczenie ma też kształt urządzenia, zwłaszcza jak planujemy korzystać z niego dość często. Jeśli chcemy, aby było ono wygodne, kształt powinien być maksymalnie ergonomiczny. Z tego względu też wielu fachowców sięga po wiertarki pistoletowe, gdyż są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Do trudno dostępnych miejsc zaś najlepiej sprawdzi się wiertarka kątowa. Na wygodę stosowania wpływa też waga wiertarki pneumatycznej, dlatego też ważne, żeby była ona jak najlżejsza, co sprawi, że korzystanie z niej będzie naprawdę komfortowe. Najpopularniejsze urządzenia ważą około 0,5-1 kg. 

Wiesz już, czym charakteryzuje się wiertarka pneumatyczna i tego rodzaju narzędzia pneumatyczne. Znasz już też jej walory. Możesz więc teraz poszukać interesującego Cię modelu, który sprawdzi się w pracy, jaką wykonujesz.

Sprawdź narzędzia pneumatyczne w hurtowni Onninen

Wiertarka stołowa
Wiertarka DeWalt
Wiertarka akumulatorowa
Klucz pneumatyczny
Szlifierka pneumatyczna
Gwoździarka pneumatyczna