Czym się kierować dobierając wpust dachowy?

Dodano: wtorek, 9.04.2024


Wpusty dachowe są elementami umieszczonymi w konstrukcji dachów, których rolą jest odprowadzanie wody deszczówki z powierzchni. Jakie są rodzaje wpustów dachowych i jak go odpowiednio zamontować?

Wpust dachowy na płaskim dachu budynku komercyjnego

Sprawdź wpusty dachowe w hurtowni Onninen

Jakie są rodzaje wpustów dachowych?

W praktyce wpusty dachowe dostępne są w różnych wariantach, dzięki czemu można dopasować rozwiązanie odpowiadające stylistycznie obiektowi. Odpowiednie warianty muszą być dostosowane do specyfiki i potrzeb określonego budynku. Podstawowym kryterium są wpusty pojedyncze i podwójne. Te pierwsze nazywane są też jednoczęściowymi lub jednokołnierzowymi, natomiast drugie - podwójne, określane są także mianem dwuczęściowych lub dwukołnierzowych.

Wpust dachowy z kołnierzem przyłączeniowym do rynien zbiorczych Geberit 12l/s (Pluvia) 359.111.00.1Drugim sposobem klasyfikacji jest uwzględnienie wariantu opierającego się na ułożeniu rur. Tutaj wymienić należy modele poziome (kątowe, z odejściem bocznym) oraz pionowe, czyli tzw. proste. Każdy z wariantów pomaga skutecznie odprowadzić wodę, jednak różnią się między sobą mechanizmem działania. Wpusty pionowe połączone są z rurami kanalizacji deszczowej, dlatego woda odprowadzana jest bezpośrednio ze spustu do rur kanalizacji deszczowej. W przypadku wpustów poziomych, instalacja jest nieco bardziej rozbudowana, a woda deszczowa jest początkowo odprowadzana do kosza zlewowego, a następnie za pośrednictwem rur spustowych, bezpośrednio do kanalizacji. W przypadku, gdy wykorzystywane są wpusty poziome, woda jest kierowana do wewnętrznych rur spustowych.

Dodatkowo wyróżnić można specjalne warianty, takie jak np. wpust dachowy podgrzewany. Rozwiązanie warte uwagi, ponieważ zapobiega poważnemu problemowi z oblodzeniem blokującym odpływ i drożność całej instalacji. Alternatywnym rozwiązaniem jest wpust dachowy attykowy, cechujący się specyficzną konstrukcją i kształtem. Dzięki temu sposób odprowadzania wody jest efektywny.

Wpust dachowy z kołnierzem bitumicznym to modele trwałe, solidne i wytrzymałe. Dużą zaletą jest to, że specjalnie przygotowany kołnierz pozwala zapewnić maksymalną szczelność. Dodatkowym atutem kołnierza jest to, że jest on łatwy w montażu.

Prawidłowy montaż wpustu dachowego

Od tego, czy wpust zostanie prawidłowo zainstalowany zależy skuteczność odwodnienia. Bardzo ważnym elementem jest właściwy dobór elementów do rodzaju dachu. Należy mieć świadomość, że wilgoć i woda mogą doprowadzić do uszkodzenia dachów płaskich.

Producenci poszczególnych modeli wraz z produktem dostarczają szczegółową instrukcję montażu. Przyjmuje się, że wpusty dachowe powinny zostać umieszczone w najniższym punkcie dachu płaskiego, ponieważ takie usytuowanie zagwarantuje optymalny odpływ wody. Ponadto muszą one znajdować się w miejscach łatwo dostępnych, aby móc łatwo zapewnić drożność i dostęp do poszczególnych elementów, w celu konserwacji.

Wpust dachowy Ecoguss DN100, podgrzewany 48310.03Przystępując do montażu wpustu zadbać należy o to, aby poszczególne akcesoria zostały montowane precyzyjnie. Każda nieszczelność niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. W pierwszej kolejności należy przygotować otwór o odpowiedniej średnicy, a następnie umieścić w nim korpus. Całość musi zostać odpowiednio ułożona, a następnie jest przytwierdzona do powierzchni dachowej. W przypadku dachów z materiałem warstwy hydroizolacyjnej wykonanym w modelu wielowarstwowym, wpust zawsze musi zostać przymocowany do pierwszej warstwy. Następnie, jeśli wybrany model taką posiada, instalowana jest specjalna membrana wodoszczelna bitumiczna.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę czy dach, na którym zostaną zainstalowane wpusty jest przeznaczony do tego, aby można było po nim chodzić. Od tego zależy głębokość, na jakiej umieszczone zostaną kolejne elementy.

Jak dobrać ilość wpustów dachowych do powierzchni dachu?

Ilość zastosowanych wpustów w instalacji odwodnienia dachu zależy w dużym stopniu od tego, jaki system został wybrany. Tam, gdzie jest ona mniejsza niż 40 m2 lub jeśli powierzchnia całkowita jest duża, a wysokość pionu jest niewielka, nie ma warunków, aby zastosować systemu podciśnieniowego W takiej sytuacji wykonywana jest instalacja grawitacyjna. Ilość wykonanych spustów zależała będzie w tym wypadku od metrażu. Przyjmuje się, że jeden wpust powinien przypadać na ok. 300-350 m2.

Wpusty dachowe w hurtowni Onninen

W hurtowni Onninen posiadamy szeroki asortyment wpustów dachowych, dostosowanych do różnych potrzeb. Jednym z modeli jest wpust dachowy z kołnierzem przyłączeniowym do rynien zbiorczych Geberit 12l/s (Pluvia) 359.111.00.1 z serii Geberit Pluvia. Modele te dostępne są w różnych rozmiarach i średnicach, a wśród najważniejszych zalet wymienić należy funkcjonalny króciec wykonany z PEHD, który można skrócić, aby dostosować go do potrzeb. Materiał, z którego przygotowany jest element cechuje się wyjątkową wytrzymałością i solidną konstrukcją.

Innym rozwiązaniem, jakie stosowane jest na dachach płaskich jest wpust dachowy Ecoguss DN100, podgrzewany 48310.03. Jest to rozwiązanie podgrzewane, które należy przymocować do rury z tworzywa sztucznego. Dla zapewnienia maksymalnej szczelności wykorzystywane są kołnierze uszczelniające.

Sprawdź wpusty dachowe w hurtowni Onninen