Czym się kierować przy wyborze kabla do domofonu?

Dodano: czwartek, 20.06.2024


Domofony cieszą się coraz większą popularnością. Można zdecydować się na domofony analogowe, cyfrowe, a także kamery czy też unifony. Zapewniają one bezpieczeństwo mieszkańców, ale też dużą wygodę. Powinny znaleźć się w domach jednorodzinnych, a nie tylko w bloku. Jaki model wybrać do domu jednorodzinnego?

Kabel do domofonu wychodzi ze ściany z kartongipsu na dworze

Sprawdź kable domofonowe w hurtowni Onninen

Oznaczenie kolorów kabli w domofonie 

Do domu jednorodzinnego dobrze sprawdzi się domofon bezprzewodowy, który posiada panel zewnętrzny. Dostępne są także inne rodzaje domofonów, np. domofony analogowo-cyfrowe. Na uwagę zasługują też wideodomofony, które są łatwe w instalacji i posiadają kamery. Można oczywiście postawić na unifon, za pomocą którego można otworzyć drzwi furtki. Warto zauważyć, że zarówno domofon bezprzewodowy, jak i przewodowy w domach jednorodzinnych są wręcz niezbędne.

Przewód domofonowy Bitner BiTprotect 4x0,5 LA0051Posiadają regulację głośności oraz mikrofon, za pomocą którego można się porozumiewać. Z kolei wideodomofony mogą pełnić funkcję monitoringu, co niewątpliwie poprawia poziom bezpieczeństwa. Warto pamiętać o tym, jak ważny jest prawidłowy montaż. Otóż tego rodzaju sprzęt, jakim jest domofon, jest łatwy w instalacji, nawet na budynku czy bloku, ale trzeba dobrać właściwe kable. Zasadniczo można powiedzieć, że tego typu urządzenia powinny posiadać trzy kolory kabli elektrycznych.

Każdy z nich ma określoną funkcję. Otóż przewód brązowy bądź czarny jest przewodem fazowym, natomiast kolor niebieski, to przewód neutralny, zaś kabel żółto-zielony oznacza przewód ochronny. W przypadku domofonów ważną rolę odgrywają funkcje. Sprawiają one również, że tego typu sprzęt jest łatwy w obsłudze. Kabel czerwony odpowiada za zasilanie. Biały kabel to sygnał audio, czyli po prostu mikrofon, natomiast niebieski kabel to sygnał do otwierania drzwi.

Występuje jeszcze żółty kabel, który można traktować jako dodatkowy kabel sygnałowy bądź rezerwowy. Aby dobrze podłączyć domofon należy czarny kabel umieścić w terminalu, natomiast zielony do powinien trafić do terminala oznaczonego symbolem głośnika. Tak jak wspominaliśmy, niebieski kabel jest sygnałem do otwierania drzwi, ale można go podłączyć także do furtki, a nawet bramy. Słuchawka wewnętrzna pozwala na komunikację, za którą z kolei odpowiada panel zewnętrzny.

Ile żył musi być w kablu do domofonu? 

Jak wiecie są różne rodzaje domofonów. Jaki domofon wybrać? Wszystko zależy od Waszych preferencji. Wewnątrz budynku trzeba umieścić zasilacz, który podłącza się do sieci elektrycznej. Oczywiście dostępne są modele, które wyposażone są już w zasilacz znajdujący się wewnątrz unifonu. Ponadto pamiętajcie, że konieczne jest dobranie kabla z właściwą ilością żył. Zatem wybierając domofon, należy pamiętać, by był on łatwy w obsłudze. Jednak, aby połączenie było prawidłowe, należy wybrać przewód elektryczny dwużyłowy o przekroju od 1 do 1,5 mm2.

Oczywiście wszystko w dużej mierze zależy od odległości zasilacza od kasety. Kabel do domofonu posiada co najmniej kilka osobnych przewodów. Standardowo w najprostszych modelach te żyły są dwie. Natomiast są modele, które posiadają zdecydowanie więcej żył. Otóż należy wiedzieć, że jedna funkcja przypisana jest do jednej żyły. Jeżeli więc chcecie zyskać nie tylko mikrofon, ale też funkcję otwierania drzwi, kamery, czy oświetlenia, to ilość żył musi być większa.

Sprawdź kable domofonowe w hurtowni Onninen

Jak prawidłowo dobrać kabel do domofonu? 

Wybierając domofon, należy kierować się jakością, a także wybrać taki, który posiada mocny mikrofon. Jednak nie tylko takie funkcje mają znaczenie. Aby domofon w instalacji prawidłowo działał, należy znaleźć właściwe kable domofonowe.

Przewód domofonowy Bitner BiTprotect 8x0,5 LA0053Zaleca się, by zasilanie domofonu było prowadzone w oddzielnym przewodzie elektrycznym. Najlepiej sprawdzi się kabel dwużyłowy, który posiada przekrój od 1 do 1,5 mm kW. Ponadto przewód trzeba dobrać w zależności od odległości zasilacza od kasety. Jeżeli odległość nie jest duża, a więc wynosi do 20 metrów, to zasadniczo można zastosować zwykły kabel sygnałowy. Domofony cyfrowe korzystają z trzech żył plus jednej żyły, która służy do zasilania. Takie połączenie jest bardzo trwałe.

Do podłączenia przycisku wyjścia należy zastosować przewód teletechniczny sygnałowy. Trzeba go poprowadzić od płytki elektroniki domofonu aż do przycisku dzwonkowego. Natomiast do podłączenia elektrozaczepu można użyć dowolnego kabla dwużyłowego. Przekrój musi być dobrany pod panel domofonowy. Przed ułożeniem przewodów, a także montażem musicie zawsze zapoznać się ze schematem urządzenia i ułożyć przewody tak, by powstał zapas. Jest to istotne dlatego, że jeżeli jakaś żyła ulegnie uszkodzeniu, to nie trzeba dysponować dodatkowym przewodem i wykonywać wymiany całego okablowania.

Jak odpowiednio podłączyć domofon przewodowy? 

Wiecie już jaki domofon wybrać. Jednak aby prawidłowo pracował musi być właściwie podłączony. Panel zewnętrzny umieszczamy na budynku. W domu zaś znajduje się zasilacz i urządzenie pozwalające na pełne zarządzanie pracą. Kluczowe znaczenie ma też właściwe podłączenie domofonu.

Przewód domofonowy TOP Marki YTDY 4x0,5 LA0002W pierwszej kolejności trzeba podłączyć kabel, który jest odpowiedzialny za dopływ prądu, czyli tzw. masę. W następnym etapie należy podłączyć przewód, który umożliwia działanie głośnika. Na końcu zaś instaluje się przewody, które odpowiadają za działanie mikrofonu, a także zwalnianie elektrozaczepu, który w pełni współpracuje z domofonem.

Kable do domofonów w hurtowni Onninen 

Do podłączenia domofonów niezbędne są kable domofonowe. Szeroki wybór można znaleźć w hurtowni Onninen. Na uwagę zasługuje przewód domofonowy Bitner BiTprotect 4x0,5 LA0051 Bitner. Jest on bardzo tani. Można go wykorzystać także jako kabel telekomunikacyjny. Co ważne, spełnia najbardziej restrykcyjne normy jakościowe. Jest to produkt polski.

Można zdecydować się na przewód domofonowy Bitner BiTprotect 8x0,5 LA0053. Ten produkt niewątpliwie doskonale sprawdzi się jako element instalacji domofonowej. Przeznaczony jest do połączeń wewnętrznych niskonapięciowych. Sprawdzi się też do systemów alarmowych. Izolacja PVC zapewnia dużą wytrzymałość. W tym przewodzie zastosowano żyły jednodrutowe.

Dostępny jest ponadto przewód domofonowy Top Marki YTDY 10x0,5 0411 011 01 . Wyróżnia go duży zakres temperatury pracy. W przypadku instalacji stałych wynosi on od minus 30 do 70 stopni, natomiast w instalacjach ruchomych - od minus 5 do 70 stopni. Znamionowy przekrój żyły wynosi w tym kablu 0,5 mm2. Jest to produkt nieekranowany wewnętrzny. Bardzo dobrze sprawdzi się w instalacjach układanych na stałe wewnątrz budynku.

Sprawdź kable domofonowe w hurtowni Onninen