Czym się kierować przy wyborze syreny alarmowej?

Dodano: wtorek, 9.04.2024


Syrena alarmowa ma bardzo ważne zastosowanie, żeby w porę ostrzec przed zagrożeniem. W przypadku domu alarm ogłaszany może być zwłaszcza w sytuacjach dotyczących napadu, włamania itp. To skuteczne ostrzeżenie, które dociera do wielu osób, dzięki czemu mogą oni szybko zareagować, wzywając policję i inne służby. Sygnał akustyczny jest na tyle donośny, ażeby zmobilizować do działania. Syrena jest jednocześnie nieprzyjemna dla intruzów, działając na nich odstraszająco. Nieprzypadkowo wiele osób decyduje się na syrę alarmową. Czym się kierować podczas jej kupna?

Syrena alarmowa z sygnalizatorem świetlnym na słupie na zewnątrz

Sprawdź syreny alarmowe w hurtowni Onninen

Gdzie najlepiej umieścić syrenę alarmową?

Biorąc pod uwagę fakt, że syreny alarmowe stanowią skuteczny środek odstraszający potencjalnych włamywaczy, co przekłada się jednocześnie na większe bezpieczeństwo domowników, nie ma wątpliwości, że warto zainwestować w ten system alarmowy. Bardzo ważne, by wiedzieć, gdzie go zamontować. Jak się okazuje, miejsc na alarm jest wiele. Jednym z lepszych są drzwi wejściowe, gdyż to właśnie one najczęściej jako pierwsze są forsowane przez włamywaczy. Dźwięk syren skutecznie ich odstraszy. Ważne jednak, aby syrena była umieszczona na odpowiedniej wysokości, a więc niedostępna dla osób niepowołanych. 

Syrena alarmowa z sygnalizatorem optycznym EATON ROLPSB/RL/R/D E37 8210113FULL-0016XInnym dobrym miejscem na montaż są okna. Podobnie jak w przypadku drzwi, także i okna stanowią dla włamywaczy pierwszą barierę, którą chcą pokonać. Syrena alarmowa znajdująca się w tej lokalizacji szybko zakomunikuje o zagrożeniu, zniechęcając jednocześnie do dalszych działań złodziei. 

Sygnały alarmowe sprawdzają się też świetnie w garażu, gdzie włamywacze próbują się dostać. To miejsce newralgiczne dla domowego bezpieczeństwa, bo często ciężko się spostrzec, że to właśnie tutaj złodzieje zaczynają swój rabunek. Wycie syren błyskawicznie nas poinformuje o tym, że intruzi rozpoczynają swoją niecną eskapadę. 

Garaż jest kolejnym miejscem, gdzie warto zamontować syrenę alarmową. Włamywacze często próbują dostać się do domu przez garaż, dlatego ważne jest, aby to miejsce było odpowiednio zabezpieczone. Montując syrenę w garażu, możemy skutecznie odstraszyć potencjalnych intruzów.

Jeśli zaś nasza posesja jest ogrodzona, możemy w tym miejscu zamontować alarm. Już przy pierwszej próbuje, jeszcze z dala od domu, złodzieje zostaną skutecznie wystraszeni i przepędzeni. 

Prawidłowy montaż syreny alarmowej

Montaż zaczyna się od modułu centralnego, który należy umieścić w dedykowanej obudowie. Jest ona najczęściej stalowa lub wykonana z tworzywa sztucznego. Kiedy już to zrobimy, możemy wpiąć przewody zasilające oraz uziemienie. Alarmy mogą być przewodowe i bezprzewodowe, co ma oczywiście znaczenie pod względem montażu. W przypadku pierwszego typu musimy podpiąć przewody sygnałowe. Wszystkie z nich powinny być ułożone w odpowiedniej odległości, około 20 centymetrów, od przewodów elektrycznych.

Montaż systemu alarmowego bezprzewodowego jest łatwiejsze. Wystarczy naładować akumulator lub po prostu (zależy od modelu) umieścić w module centralnym baterie, a następnie sprawdzić, jaką moc ma wysyłany sygnał. Powinien mieć moc minimum 40-50%. Jeśli odpowiednio działa, możemy przymocować centralę w wybranym przez nas miejscu. 

Kolejnym krokiem jest montaż manipulatora, który powinien znaleźć się na wysokości wzroku. Ułatwi to głównie czynności z nim związane, czyli uzbrajanie i rozbrajanie alarmu. W dalszej kolejności zamontujmy sygnalizatory. Są ich dwa rodzaje - wewnętrzny i zewnętrzny. Pierwszy z nich umieśćmy w miejscu, z którego sygnał akustyczny będzie dobrze słyszalny w całym domu. Zewnętrzny zaś zamontujmy na odpowiednio dużej wysokości, na przykład na frontowej ścianie domu. 

Niezwykle ważną czynnością jest rozmieszczenie czujników ruchu. Polecamy zwłaszcza modele działające na podczerwień. Warto umieścić je w rogu pomieszczenia, na odpowiedniej wysokości - od 180 do 250 cm. Powinny one obejmować newralgiczne miejsca, jak drzwi wejściowe, okna itp.

Na sam koniec przeprowadźmy integrację systemu alarmowego z instalacją smart home, dzięki czemu jego obsługa będzie łatwiejsza i bardziej intuicyjna. 

Kiedy warto postawić na syrenę alarmową z sygnalizatorem świetlnym?

Sygnalizator akustyczny informuje o wystąpieniu zagrożenia za pomocą sygnału akustycznego. To w wielu przypadkach skuteczne ogłoszenie alarmu, lecz można postawić na coś jeszcze bardziej niezawodnego - na syrenę alarmową z sygnalizatorem świetlnym. Jest ona w stanie jeszcze szybciej zawiadomić o niebezpieczeństwie. Połączenie dźwięku i silnego, ostrzegawczego światła to najlepszy sposób na to, by przyciągnąć uwagę, co jest niezbędne w takich miejscach, jak budynki użyteczności publicznej czy tereny przemysłowe.

Nieprzypadkowo używane są one też na wypadek rodzaju skażenia, który może na danym terenie się pojawić. Syrena alarmowa z sygnalizatorem świetlnym działa w sposób tak intensywny, iż nie da nie zauważyć ani jej sygnałów dźwiękowych, ani oświetleniowych, co sprawia, że jest tak popularna i obecna w ogromnej liczbie obszarów. 

Syreny alarmowe w hurtowni Onninen

Bez wątpienia warto zainwestować w syrenę alarmową, niezależnie czy mowa o domu jednorodzinnym, obiekcie przemysłowym czy budynku użyteczności publicznej. W każdym z tych miejsc ten sygnał akustyczny lub akustyczno-oświetleniowy jest bardzo ważny, aby ostrzec przed niebezpieczeństwem. W hurtowni Onninen mają Państwo bardzo duży wybór.

  • Jednym z nich jest syrena alarmowa z sygnalizatorem optycznym EATON ROLPSB/RL/R/D E37 8210113FULL-0016X. Pozwala ona na szybką reakcję osób znajdujących się w pobliżu. Co ważne, moc 0,5 w zapewnia na odpowiedni poziom jasności przy zachowaniu ekonomicznego zużycia energii.
  • Zestaw alarmowy: Kamera wewnętrzna + Czujniki wstrząsowe okien i drzwi + Syrena systemu alarmowego Legrand Smart Netatmo PRO NBU-AS-PROSyrena alarmowa z sygnalizatorem optycznym EATON RoLP LX LX R1/RF VDS T8G2 8500025FULL-0221X ma nieocenione znaczenie w każdym systemie alarmowym i ostrzegawczym. Czerwona obudowa nadaje mu wyrazisty i widoczny z daleka charakter, jest też uniwersalnym znakiem sygnałem ostrzegawczym. Solidnie wykonany o stopniu ochrony IP65, co gwarantuje wysoką odporność obudowy przed wpływem szkodliwych czynników, jak warunki atmosferyczne czy pył zawieszony w powietrzu.
  • A może pełen kompleksowy zestaw alarmowy Legrand, w którym poza niezawodną syreną alarmową jest też kamera wewnętrzna i czujniki wstrząsowe okien oraz drzwi, a wszystko to podłączone do Smart Netatmo PRO NBU-AS-PRO. To ochrona na każdym poziomie. System powiadamia, nim jeszcze dojdzie do włamania, czujniki wstrząsowe wykryją próbę sformowania okna lub drzwi, kamera zareaguje, jak w obiektywie pojawi się ktoś obcy, podczas próby włamania zaś włączy się syrena o donośnym sygnale 110 dB.

Podsumowując, syrena alarmowa jest niezbędna wszędzie, gdzie ktoś niepowołany może chcieć wtargnąć na nasz teren. Dzięki niej szybko go przepędzimy.

Sprawdź syreny alarmowe w hurtowni Onninen