Czym się kierować przy wyborze tarczy do cięcia?

Dodano: poniedziałek, 29.07.2024


Asortyment tarcz do cięcia metalu jest duży, a wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od indywidualnych potrzeb wykonywanego zadania. Jak wybrać model o odpowiedniej twardości i grubości? Jakie rodzaje tarcz sprawdzą się najlepiej w określonych sytuacjach?

Pracownik fizyczny tnie metalowy pręt szlifierką z tarcza do cięcia w warsztacie

Sprawdź tarcze do cięcia w hurtowni Onninen

Jaką twardość powinna mieć tarcza do cięcia metalu?

Jednym z parametrów określających tarcze do cięcia jest jej twardość. To od niej zależy trwałość i wytrzymałość tarczy, ale też precyzja wykonywanego cięcia. Jeśli twardość tarczy nie zostanie dobrana do materiału, który ma zostać poddany obróbce, wówczas będzie ona zużywać się zbyt szybko.

Tarcza/Ściernica do cięcia aluminium Modeco Expert 125x1.6x22,23mm płaska MN-68-932Twardość tarczy to termin określający siłę, jakiej potrzeba do oderwania drobin ścierniwa od jej powierzchni. Podczas cięcia powierzchni metalu drobinki znajdujące się na powierzchni tępią się i odrywają od tarczy, odsłaniając kolejne elementy. Dzięki temu cięcie jest efektywne. Mechanizm ten sprawia, że metal można ciąć, stosując przez cały czas taki sam nacisk, bez ryzyka przegrzania powierzchni metalu. Dobierając odpowiednią twardość, należy zastanowić się, jaki materiał będzie przy jej pomocy cięty. Przyjmuje się, że im twardszy materiał, tym tarcza powinna być bardziej elastyczna i odwrotnie. Chodzi o tempo ścierania, które w przypadku twardego materiału jest większe. Wykorzystanie miękkiej tarczy pozwala szybciej usuwać zużyte ścierniwo.

Oznaczenie twardości tarczy znaleźć można bezpośrednio na produkcie. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest aż 16 wersji tarcz o różnej twardości. Najrzadziej spotykane i wykorzystywane są tarcze bardzo miękkie oznaczane literami E, F, G. Kolejne litery, tj. H, I, J, K to oznaczenia stosowane dla tarcz miękkich. Tarcze średnio twarde oznaczone są literami L, M, N i O, natomiast twarde P, Q i R. Największą twardością cechują się tarcze oznaczone literami S i T.

Dobór odpowiednie grubości tarczy do cięcia

Poza twardością ważnym parametrem jest również grubość tarczy. Modele cienkie są delikatniejsze i wymagają odpowiedniego postępowania i wyczucia podczas pracy. Nie mogą być zbyt mocno dociskane, również zbyt gwałtowne ruchy mogą doprowadzić do uszkodzenia. Tarcze o większej grubości cechują się wyższą wytrzymałością, dlatego mogą być wykorzystywane również w zadaniach wymagających i trudnych.

Tarcza do cięcia STALI ONNLINE 125x1x22 9D14325100Dobierając grubość tarczy, należy mieć na uwadze, że efektywność pracy zależy od rodzaju poddawanych obróbce elementów, a dokładniej — od ich grubości. Im cieńszy metal, tym cieńsza tarcza. Przyjmuje się, że do przecinania blachy o grubości od 0,1 do 2 mm należy wybrać tarczę o grubości 8 mm, dla elementów o grubości z zakresu 1,5-5 mm przeznaczona jest tarcza 1 mm, dla metali o grubości od 5 do 10 mm przeznaczone są tarcze o grubości 1,6 mm, a dla elementów 10-20 mm tarcze 2,5 mm.

W zależności od rodzaju materiału, który poddawany jest obróbce, zaleca się, aby stosować tarcze o grubości 1,6 lub 2,5 mm dla rur, materiałów litych oraz profili metalowych L i U. W pierwszej kolejności należy wybrać tarczę o mniejszej grubości. Zaleca się, aby tarcze 2,5 mm wykorzystywane były wówczas, gdy grubość ciętego materiału litego przekracza 10 mm. Blachy oraz profile o cienkich ścianach mogą być przecinane tarczami o grubości 0,8 lub 1 mm.

Sprawdź tarcze do cięcia w hurtowni Onninen

Jakiego rozmiaru powinna być tarcza do cięcia?

Tarcze do cięcia metalu powinny być dobierane dość indywidualnie, w zależności od specyfiki danego projektu. Pierwszym kryterium, na jakie trzeba zwrócić uwagę, jest rodzaj posiadanego urządzenia. Ważne jest dostosowanie średnicy tarczy do wariantu szlifierki kątowej. W przypadku gdy wykorzystywana będzie piła tarczowa, to tarcze mogą być zdecydowanie większe.

W przypadku metalu najlepszą opcją jest wybór tarczy o średnicy w zakresie od 115 do 230 mm. Rozmiar tarczy nie jest kwestią przypadkową, ponieważ wpływa on na głębokość cięcia. Zależność jest proporcjonalna — im większa średnica tarczy, tym głębokość cięcia będzie większa.

Lepiej wybrać tarczę do metalu płaską czy wypukłą?

Analizując temat tarcz do cięcia metalu w kontekście budowy, wyróżnia się dwa warianty — tarcze wypukłe i płaskie. Kształt nie jest przypadkowy, bo każdy z wariantów przeznaczony jest do wykonania określonych prac.

Tarcze płaskie doskonale sprawdzą się podczas cięcia wymagającego dużej precyzji. Charakterystyczną cechą jest to, że cięcie jest cienkie, stąd są świetnym rozwiązaniem, jeśli cięcie wykonywane jest w cienkich blachach.

Z kolei w sytuacjach, gdy nie jest wymagane precyzyjne cięcie, ale ważny jest czas jego wykonania, zdecydowanie lepiej jest wybrać tarcze wypukłe. Są one sztywniejsze niż tarcze płaskie.

Wpływ używanego napędu na wybór tarczy do cięcia metalu

Wybierając odpowiednią tarczę, należy wziąć pod uwagę również rodzaj używanego napędu. Do cięcia materiałów wykorzystać można szlifierkę kątową, piłę tarczową lub przecinarkę stołową. Piła do metalu może cechować się wysoką lub niską mocą. Do urządzeń z wyższą mocą należy wybrać tarcze solidne i wytrzymałe. Uwagę należy zwrócić również na prędkość obrotową posiadanego urządzenia. Chodzi tu nie tylko o efektywność cięcia, ale również bezpieczeństwo osoby obsługującej urządzenie. Dobrej jakości tarcze posiadają specjalne oznaczenie na swojej powierzchni, która informuje o maksymalnej, bezpiecznej prędkości, z jaką można pracować, korzystając z wybranego modelu tarczy.

Ściernica do cięcia stali nierdzewnej Rawlplug 115X1.0X RT-CDI-115/1Przed zakupem tarczy należy zwrócić uwagę czy posiadany sprzęt przeznaczony jest do wykonania cięcia na sucho, czy na mokro. W pierwszym wariancie koniecznie wybrać trzeba rozwiązania wytrzymałe, ponieważ praca bez jednoczesnego chłodzenia jest procesem wymagającym. Doskonale sprawdzą się tarcze zbrojone. W drugim przypadku stosowane są tarcze przystosowane do działania z chłodziwem. Redukcja ciepła niesie ze sobą zaletę, zapewnia dłuższą żywotność tarczy.

Bezpieczna praca podczas cięcia metali wymaga uwzględnienia wielu czynników. Dobór tarczy zawsze wymaga indywidualnego podejścia. W sprzedaży dostępne są modele do cięcia różnych materiałów, o różnym stopniu precyzji, ważna jest też średnica tarczy oraz jej grubość. Właściwe dopasowanie przekłada się na wysoką jakość cięcia i wytrzymałość. Tarcze stosować należy zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie ziarna ścierne są używane w tarczach do cięcia?

Asortyment tarcz jest bardzo szeroki. Inne rozwiązania wykorzystywane są do cięcia wzdłużnego, inne do szlifowania, a jeszcze inne do cięcia drewna, do pracy z miękkim materiałem, aluminium itp. Do szczególnie wymagających zadań, gdzie istotna jest dokładność, wykorzystywane mogą być tarcze diamentowe.

W ofercie Onninen posiadamy szeroki wybór różnorodnych tarcz do cięcia metali i innych materiałów. Rodzaj tarcz do cięcia betonu, aluminium, stali, dostarczane są przez cenionych w branży producentów. Dzięki temu można mieć pewność, że są one odporne, o wysokiej wytrzymałości i trwałości. W zależności od potrzeb wybrać można zarówno płaskie, jak i wypukłe tarcze. Przykładem jest tarcza do tarcza do cięcia aluminium marki Modeco Expert lub tarcza do cięcia stali marki Onnline, o średnicy 125 mm. Tarcze tnące zawsze należy wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem użycia.

Sprawdź tarcze do cięcia w hurtowni Onninen