Czym się kierować wybierając nożyce do żywopłotu?

Dodano: poniedziałek, 22.01.2024


Żywopłot może być piękną ozdobą każdego ogrodu. Wymaga jednak regularnego przycinania, zwłaszcza w ogrodach francuskich, w których utrzymuje się regularne formy, a także wszędzie tam, gdzie chce się ograniczyć jego wysokość i szerokość do określonych rozmiarów. Dziś podpowiemy, czym kierować się wybierając nożyce do żywopłotu?

Ogrodnik w ogrodzie przycina żywopłot nożycami na wysięgniku

Sprawdź nożyce do żywopłotu w hurtowni Onninen

Kiedy warto przycinać żywopłot? 

Każdy ogrodnik wie, że najlepszą porą na sadzenie żywopłotu jest jesień. Z kolei cięcie żywopłotu najlepiej wykonywać wiosną. Oczywiście trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie nożyce do cięcia żywopłotu. Można wybierać też sekatory posiadające wygodny uchwyt i przeznaczone do strzyżenia ręcznego. Zanim przejdziemy do tego, jak wybrać nożyce do żywopłotu, podpowiemy, w których miesiącach najlepiej go przycinać.

Otóż optymalna pora to marzec lub kwiecień, wtedy gdy nie ma już silnych przymrozków. Dzięki temu roślina po cięciu szybciej się zregeneruje. Pierwsze cięcie przeprowadza się 20-30 cm nad podłożem. Później należy przycinać żywopłot raz do roku. Jeżeli ogrodnik decyduje się na dwukrotne przycinanie żywopłotu, to ostatnie powinno być wykonane do końca sierpnia, tak by rany zdążyły się zabliźnić, a przyrosty zdrewniały przed zimą. Zapobiega to chorobom grzybowym żywopłotów.    

Czym się kierować przy wyborze nożyc do żywopłotu? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie - jakie nożyce do żywopłotu będą najlepsze? W przypadku gdy w ogrodzie posiada się dużą ilość roślin do formowania lepiej sięgnąć po nożyce elektryczne. Tutaj liczy się moc, jaką mają elektryczne nożyce. Im wyższa, tym płynniejsze jest cięcie, a optymalna to 400 W. Warto przy tym podkreślić, że jeśli chce się zapewnić sobie swobodę pracy bez konieczności podłączenia do gniazdka, to można zdecydować się na akumulatorowe nożyce czy też nożyce spalinowe. Takie modele nożyc sprawdzą się do dużych żywopłotów.

Nożyce teleskopowe do żywopłotu Home Tool Garden 810mmJeżeli stawiacie na nożyce do żywopłotu ręczne, to sprawdzą się one nie tylko gdy chcecie strzyc małe rośliny. Sięgnijcie po nożyce do żywopłotu na wysięgniku, aby precyzyjnie ciąć położone wyżej gałęzie i żywopłoty o wysokości nawet do 2,4 m. Do przycinania trudno dostępnych miejsc sprawdzą się teleskopowe nożyce do żywopłotu. Przy doborze ostrza do cięcia istotne znaczenie ma wielkość żywopłotu i jego kształt. Nożyce ręczne lepiej sprawdzą się do precyzyjnego cięcia, gdyż są poręczne i lekkie. Wybierając nożyce akumulatorowe można szybciej przyciąć duży żywopłot o prostopadłościennym kształcie.

Jeżeli ogród jest duży i dostęp do energii elektrycznej może być utrudniony to warto zdecydować się na akumulatorowe lub spalinowe nożyce. Należy zwrócić uwagę na długość ostrza. Modele wyposażone w ostrze krótsze będą odpowiednie do precyzyjnego kształtowania brył, z kolei te posiadające dłuższe miecze sprawdzą się w przypadku wyższych roślin. Istotne znaczenie ma także rodzaj ostrza. Do wyboru są te wykonane ze stali nierdzewnej bądź węglowej. Producenci podają ponadto jaką średnicę gałęzi można przycinać danym sprzętem.

Proste i lekkie przycinanie z ręcznymi nożycami do żywopłotu 

Nie potrzeba użycia elektrycznego sprzętu w małym ogrodzie. Do niewielkich żywopłotów sprawdzą się ręczne nożyce. Warto zwrócić uwagę na to, by posiadały ergonomiczny uchwyt. Najlepsze nożyce  ręczne są idealne do cięcia w trudno dostępnych miejscach i formowania finezyjnych kształtów. Warto podkreślić, że przycinanie zawsze rozpoczyna się od boków, a dopiero później strzyże się grzbiet. Należy przy tym rozciągnąć sznurek, aby wyznaczyć wysokość cięcia. W ten sposób można zachować płaszczyznę cięcia i idealne linie.    

Zastosowanie nożyc do żywopłotu na wysięgniku 

Nożyce do żywopłotu na wysięgniku Home Tool Garden 40V 51cm G40PHANożyce do żywopłotu elektryczne z powodzeniem można stosować w małych ogrodach, pamiętając by nie robić tego podczas deszczu czy tuż po opadach z powodu ryzyka porażenia prądem. Model na wysięgniku może posiadać obrotowy uchwyt, co ułatwia cięcie. W tym przypadku dostępne są zarówno modele ręczne, jak i akumulatorowe. Nożyce na wysięgniku są łatwe w obsłudze i wydajne.

Mogą posiadać dwustronne noże, co zapewnia precyzję podczas cięcia grzbietu i boków. Wysięgnik zwiększa możliwości ostrza i sprawia, że cięcie jest wygodniejsze - nie trzeba stać na drabinie czy też wysoko unosić rąk. Wybierając nożyce na wysięgniku akumulatorowe, należy zwrócić uwagę, na ile są wytrzymałe. Bateria może pozwolić na pracę najczęściej przez godzinę. Można zdecydować się choćby na modele Makita.           

Zalety teleskopowych nożyc do żywopłotu 

Chcąc ciąć rośliny nożycami teleskopowymi, można zdecydować się na modele ręczne, elektryczne lub akumulatorowe. Dzięki nim można wykonać niezbędne prace związane z okresowym, wiosennym czy letnim strzyżeniem. Modele elektryczne są przyjazne dla środowiska, lekkie i łatwe w użyciu. Nie powodują nadmiernego hałasu, podobnie jak modele akumulatorowe. Te ostatnie nie ograniczają zasięgu pracy. Można ich używać bez stosowania drabiny. W przypadku modeli ręcznych uchwyt jest wydłużony, co sprawia, że można dotrzeć w trudno dostępne miejsca i przycinać nawet bardzo gęste, małe żywopłoty.

Do większych sprawdzą się modele elektryczne i akumulatorowe. Istotne znaczenie ma możliwość regulacji głowicy tnącej i ustawienie odpowiedniego kąta pochylenia ostrza. Modele teleskopowe mogą mieć różny zasięg pracy, jednak zawsze zwiększają go w stosunku do standardowych nożyc do żywopłotów. Warto wybierać nożyce teleskopowe z ostrzem szlifowanym diamentowo, które pozwala na najbardziej precyzyjne cięcie. Posiadając dodatkową baterię do nożyc teleskopowych akumulatorowych można pracować bez przerw.  

Nożyce do żywopłotu w hurtowni Onninen 

Na uwagę zasługują Nożyce teleskopowe do żywopłotu Home Tool Garden 810mm. Pozwalają na wycinanie różnych kształtów, przycinanie konturów żywopłotów, ale i krzewów i roślin ozdobnych, choćby traw. Ostrze tych nożyc pokryte jest powłoką zapewniającą czyste cięcie. Regulacja długości teleskopowych ramion możliwa jest w zakresie od 615 mm do 810 mm. Długość ostrza wynosi 210 mm. Ergonomiczny uchwyt zapewnia komfort pracy.

Nożyce do żywopłotu Home Tool GardenChcąc regularnie i dokładnie, a także szybko przycinać żywopłot, można też zdecydować się na sprzęt od producenta Greenworks, a dokładnie Nożyce do żywopłotu na wysięgniku Home Tool Garden 40V 51cm G40PHA. Pozwalają na wykonanie 3200 cięć na minutę. Są to nożyce akumulatorowe z silnikiem szczotkowym. Czas pracy na jednym ładowaniu może wynosić do 60 minut w przypadku akumulatora 4 Ah. Długość diamentowego ostrza wynosi 51 cm, a dodatkowy wysięgnik pozwala na cięcie wysokich żywopłotów do 200 cm i regulację głowicy do 125 stopni. Obrotowy uchwyt zapewnia ergonomię. Tymi nożycami można ciąć gałęzie o średnicy do 19 mm. Zaletą jest też niewielka waga - 2,9 kg. Do nożyc należy dobrać akumulator 40 V i ładowarkę.

Jeżeli preferujecie ręczne przycinanie, to postawcie na Nożyce do żywopłotu Home Tool Garden. To model ręczny, teleskopowy, który pozwala na pracę pod dowolnym kątem. Jego zaletą jest lekka konstrukcja i ergonomiczny uchwyt. W przypadku tego modelu długość ostrza wynosi 215 mm. Z kolei maksymalna średnica cięcia to 10 mm. Ostrze wykonane jest z hartowanej stali i pokryte powłoką teflonową.      

Sprawdź nożyce do żywopłotu w hurtowni Onninen