Czym usunać prawidłowo i efektywnie silikon?

Dodano: wtorek, 12.09.2023


Silikon to polimer krzemoorganiczny, o wszechstronnym zastosowaniu. Ze względu na właściwości wykorzystywany jest m.in. w łazienkach, kuchniach, a w specjalnej postaci nawet w medycynie. Czym usunąć warstwę położonego silikonu? I po jaki środek najlepiej sięgnąć?

Narzędzia do usuwania silikonowych spoin w łazience

Sprawdź palczatki termokurczliwe w hurtowni Onninen

Czym usunąć silikon?

silikon wysokotemperaturowy Soudal blister 60gSilikonowanie to czynność, którą wykonuje się w każdym domu, podczas prac wykończeniowych. Z czasem każdy silikon traci swoje właściwości, szczególnie jeśli jest narażony na działanie wilgoci, jak np. w kabinach prysznicowych. Pogorszenie parametrów, ochrony oraz nieestetyczny czarny wygląd silikonu sprawia, że wiele osób decyduje się na jego wymianę. W pierwszej kolejności trzeba jednak dokładnie usunąć starą warstwę, tylko - jak to zrobić skutecznie?

Jedną z wciąż bardziej popularnych metod jest nożyk. W dobrze wyposażonych sklepach można dostać dedykowane nożyki, przeznaczone do usuwania silikonu. Posiada on specjalny kształt, szpiczasty, czasem mylony jest z nożykiem do cięcia płyt gipsowych. Korzystając z nożyka należy bardzo uważać, sposób ten jest skuteczny, jednak łatwo o zarysowania otaczającej powierzchni. Warto mieć świadomość, że nożyk może nie do końca usunąć starą warstwę silikonu, w takiej sytuacji konieczne będzie wykorzystanie dedykowanych środków chemicznych.

Środki do usuwania silikonów

uszczelniacz akrylowy biały Soudal 280 mlChemiczne środki pozwalają na zmiękczenie starej warstwy silikonu, dzięki czemu można go łatwiej usunąć. Działają one na tyle skutecznie, że po zastosowaniu wystarczy szpachelka i ręcznik papierowy, aby pozbyć się resztek.

Najważniejszą kwestią podczas wyboru odpowiedniego specyfiku jest to, aby zwrócić uwagę na zastosowanie. Poszczególne preparaty dedykowane są dla usuwania innych wariantów silikonów. Silikon dekarski usuwany jest głównie acetonem, chociaż można próbować pozbyć się go także domowymi sposobami, np. octem. W sprzedaży dostępne są również specjalne zmywaczem.

Z kolei silikon akrylowy najlepiej usuwać gdy jest świeży i miękki. Stary silikon usunąć można mechanicznie (nożykiem, szpachelką bądź skrobaczką) lub chemicznie (specjalne środki, chociaż sprawdzić się mogą również rozpuszczalnik lub inne substancje dostępne na każdej budowie).

Silikon szklarski usuwa się stosunkowo łatwo, jeśli jest to stary, zaschnięty silikon, wówczas świetnym rozwiązaniem jest np. płyn do naczyń. Pozwala on na zmiękczenie i usunięcie resztek materiału. Sprawdzić może się również tłusty krem.

Silikon wysokotemperaturowy odporny na działanie wysokiej temperatury wymaga zastosowania dedykowanych środków chemicznych.

Silikony w hurtowni Onninen

Trwałość i odporność, doskonała ochrona, to cechy, za które cenione są silikony w branży remontowo-budowlane. W ofercie hurtowni hydraulicznej Onninen posiadamy wiele wariantów silikonów, w zależności od potrzeb zastosowania. Dostępny w niewielkiej tubce silikon wysokotemperaturowy Soudal blister 60g to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie potrzeba szybkiego uszczelnienia, w miejscach szczególnie narażonych na działanie wysokiej temperatury. Produkt cechuje się wysoką elastycznością, może bez problemu zastąpić tradycyjną uszczelkę. Stosowany jest głównie w branży motoryzacyjnej, przez mechaników samochodowych.

pistolet do silikonu Soudal HK 14Jednym z podstawowych wariantów silikonów jest uszczelniacz akrylowy biały Soudal 280 ml. Dostępny w wygodnej tubce, pozwala na wygodną i precyzyjną aplikację. Potrzebny będzie jednak specjalny pistolet do silikonu . To urządzenie, jak np. pistolet do silikonu Soudal HK 14, wewnątrz którego umieszcza się tubkę z wybranym wariantem silikonu. Proponowany model pozwala na dokładną aplikację nie tylko silikonu, ale i mas o większej gęstości. Jest to możliwe dzięki specjalnej przekładni.

Na szczególną uwagę zasługują też specjalistyczne rozwiązania, takie jak akryl ogniochronny Pirosystem Piro Acrylic Sealant AC 120, stosowany do szczelnego wypełniania przestrzeni, pomiędzy elementami budowlanymi. Produkt ten doskonale sprawdzi się tam, gdzie konieczna jest ryzyko pożaru jest większe i konieczna jest specjalną ochroną przed ogniem, np. w szczelinach i łukach dylatacyjnych.

Sprawdź palczatki termokurczliwe w hurtowni Onninen

Silikon sanitarny
Silikon wysokotemperaturowy
Silikon dekarski
Silikon akrylowy
Silikon szklarski
Pistolet do silikonu