Czym zastąpić stare żeliwne grzejniki? Nowoczesne alternatywy dla Twojego domu

Dodano: wtorek, 1.10.2024


Podczas prac związanych z termomodernizacją budynku warto wziąć pod uwagę możliwość wymiany systemu grzewczego na wydajniejszy. W przypadku starszych domów i mieszkań najczęściej stosowane były grzejniki żeliwne, które są ciężkie i raczej kiepsko oddają energię grzewczą do pomieszczeń. A zatem na jakie grzejniki wybrać do nieruchomości, aby poprawić efektywność grzewczą instalacji? Klasyczny gruby grzejnik żeliwny możesz zamienić np. na grzejniki aluminiowe, które doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.

Stare grzejniki żeliwne pomalowane na żółto na czarnym tle

Sprawdź grzejniki płytowe w hurtowni Onninen

Jakie oszczędności wynikają z wymiany starych grzejników żeliwnych?

Grube żeliwne ścianki grzejnika dość ciężko się nagrzewają i zbyt szybko oddają ciepło. To powoduje, że praca systemu grzewczego w nieruchomości zwyczajnie staje się nieefektywna. W takiej sytuacji warto pomyśleć o tym, aby pozbyć się w pomieszczeniach starych kaloryferów na rzecz nowoczesnych, które są odporne na korozję.

Grzejnik płytowy PURMO PLAN FC22 600x600, moc grzewcza: 1006W (75/65/20°C)Jeśli martwią Cię wysokie rachunki za ogrzewanie, a efektywność grzewcza przy zasilaniu grzejników żeliwnych jest kiepska, wtedy koniecznie pomyśl nad wymianą grzejnika żeliwnego na nowszy np. aluminiowy model.

Modernizacja grzejników może przynieść oszczędności rzędu 15-25% na rachunkach za ogrzewanie. Dla przeciętnego domu o powierzchni 100 m², którego roczne koszty ogrzewania wynoszą około 3000-4000 zł, wymiana starych grzejników żeliwnych na nowoczesne może pozwolić na oszczędności w granicach 450-1000 zł rocznie.

Najważniejsze korzyści płynące z wymiany starych kaloryferów na grzejniki płytowe ze stali lub inne rozwiązania dostępne na rynku to:

  • lepsza odporność na korozję i nieszczelności w porównaniu do kaloryferów żeliwnych,
  • realnie niższe rachunki za ogrzewanie,
  • mniejsze straty ciepła związane z doskonałym przewodnictwem cieplnym nowszych kaloryferów,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia awarii instalacji grzewczej.

Dodatkowo inwestując w nowoczesne grzejniki płytowe ze stali lub grzejniki aluminiowe, możesz precyzyjnie ustawiać ich parametry grzewcze. To możliwe dzięki zastosowaniu termostatów, co pozwala zoptymalizować sposób zarządzania ciepłem i redukować straty energii cieplnej.

Czym zastąpić grzejniki żeliwne?

Grzejnik miedziano-aluminiowy R6/120 podłączenie boczne REGULLUS RB0612Jeśli wciąż masz w domu grzejniki żeliwne, możesz wymienić je na zupełnie inne, zdecydowanie efektywniejsze energetycznie. Zanim rozpoczniesz proces wymiany grzejnika żeliwnego na nowszy model, koniecznie poznaj popularne odmiany grzejników, które świetnie sprawdzą się w łazienkach, przedpokojach, a także jako alternatywne ogrzewanie dla podłogi.

Powszechnie stosowane odmiany grzejników to:

  1. Grzejniki aluminiowe – są lekkie, szybko się nagrzewają, a dodatkowo mają dużą efektywność cieplną. Dodatkowo są odporne na korozję, a ich żywotność to nawet kilkanaście lat.
  2. Grzejniki stalowe płytowe – sprawdzą się w nowych instalacjach grzewczych, ekspresowo oddają ciepło do pomieszczeń.
  3. Grzejniki dekoracyjne – te są polecane w przypadku zastosowania w łazienkach, gdzie będą pełnić funkcję ozdobną, a dodatkowo pozwolą na suszenie ręczników. Tutaj dobrym wyborem są też grzejniki drabinkowe wykonane z aluminium lub ze stali.

Stare grzejniki żeliwne warto wymienić na nieco nowsze modele przede wszystkim podczas realizowania prac termomodernizacyjnych w budynku. W ten sposób można realnie zredukować koszty ogrzewania budynku. Tradycyjne grzejniki członowe żeliwne warto też wymienić wtedy, kiedy w grę wchodzi poprawa estetyki wnętrza nieruchomości.

Porównanie między grzejnikami żeliwnymi, a grzejnikami płytowymi

Grzejnik płytowy PURMO CV11 600x500, moc grzewcza: 509W (75/65/20°C)Grzejniki płytowe stalowe prezentują się o wiele lepiej, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na aranżację ściany w domowych wnętrzach. Wieszając taki grzejnik na ścianie, zyskujesz też optymalną temperaturę wody w rurach, która będzie optymalnie przekazywana do pomieszczeń – wpływając na efektywność grzewczą zasilania instalacji.

Grzejniki żeliwne i płytowe – stalowe różnią się przede wszystkim:

  • wagą,
  • materiałem wykonania,
  • czasem nagrzewania,
  • estetyką,
  • ceną,
  • trwałością.

Stalowe grzejniki płytowe to ekonomiczne rozwiązanie, które gwarantuje szybkie nagrzewanie, dzięki czemu instalacja grzewcza pracuje krócej, aby ogrzać pomieszczenia. Dodatkowo płytowe kaloryfery są lżejsze i wyróżniają się ciekawszym designem, który nie burzy w żaden sposób aranżacji wnętrza.

Przed zakupem grzejników warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe parametry oraz swoje indywidualne preferencje co do stylistyki kaloryferów. To podstawa, aby wybrać optymalne rozwiązania dla domu lub mieszkania.

Sprawdź grzejniki płytowe w hurtowni Onninen