Właściwa praca instalacji kanalizacyjnej jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym, ale też miejscu użytku publicznego. Warto jednak pamiętać, że są czynniki, które wpływają na drożność kanalizacji. Może dojść do zatrzymania zanieczyszczeń, a nawet wylewania się ścieków. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.
Sprawdź rury kanalizacyjne w hurtowni Onninen
Źle zaprojektowany spadek instalacji kanalizacyjnej
Jest wiele czynników, które mogą wpływać na drożność rur kanalizacyjnych. Niestety część z nich może sprawić, że zanieczyszczenia, w tym wszystkie ścieki i nieczystości będą wylewać się i wydzielać naprawdę nieprzyjemny zapach. Aby zapewnić swobodny przepływ wody, niezbędny jest właściwie zaprojektowany spadek instalacji kanalizacyjnej.
Warto wiedzieć, że kiedy spadki są zbyt małe, nie dochodzi do grawitacyjnego przepływu ścieków. Zalegają wtedy fekalia, tłuszcze oraz powstają zatory. Po jakimś czasie przepływ zupełnie ustaje. Dlatego należy pamiętać, że spadek powinien wynosić od 2 do 15%. Także zbyt duży spadek jest szkodliwy, gdyż prowadzi do pojawienia się nadmiernego hałasu, który pochodzi z gwałtownego przepływu. Oczywiście musimy wspomnieć, że podejścia do pionów należy włączać pod kątem co najmniej 45 stopni, natomiast zmiany kierunku prowadzenia ścieków powinny być łagodne, przy maksymalnym kącie 90 stopni. Instalacje mocuje się do przegród budowlanych.
Trzeba też wziąć pod uwagę kompensację wydłużeń, choćby z powodu wzrostu temperatury. W innym przypadku mogłoby dojść do odkształcenia rur i uszkodzeń mechanicznych. Z kolei pionowe rury mocuje się na sztywno i to w miejscu przejścia przez stropy, natomiast pomiędzy stropami przytwierdza się je do ściany, wykorzystując obejmy. Pamiętajcie, że należy stosować jednometrowe odstępy.
Rzadkie czyszczenie i udrażnianie kanalizacji
Każda rura kanalizacyjna powinna być najwyższej jakości, a więc posiadać odpowiednie certyfikaty i wytrzymałość. Bardzo dobrze sprawdzają się modele PVC z uszczelką K-U21. Nie zapomnijcie również, że materiały należy dobierać pod kątem zastosowania. Kanalizacja wewnętrzna wymaga użycia odpowiednich rur. Dobrze sprawdzą się rury sanitarne w kolorze białym. Można wybrać rury z polietylenu czy polichlorku winylu. Kanalizacja zewnętrzna wymaga zastosowania jeszcze bardziej wytrzymałych materiałów.
Ponadto niezbędny jest wpust z zamknięciem cieczy lekkich. Drożność rur zależy także od właściwego doboru ich średnicy. Jednocześnie, aby odprowadzanie ścieków było prawidłowe niezbędne jest regularne czyszczenie czy udrażnianie kanalizacji. Częstotliwość czyszczenia kanalizacji oczywiście zależy od wielu czynników i intensywności użytkowania, jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami regularne czyszczenie powinno być wykonywane przynajmniej raz na 5 lat.
Napowietrzenie rur może doprowadzić do zatorów i zatrzymania odpadów. Stąd też rury wodociągowe w kanalizacji muszą przechodzić obowiązkowe przeglądy, przy czym trzeba sprawdzić nie tylko ich szczelność, ale trzeba również pamiętać o tym, jak ważne jest odpowietrzanie całej oczyszczalni ścieków, co obejmuje wszystkie rury kanalizacyjne. Efektywne udrażnianie pozwala zachować kanalizację w naprawdę dobrym stanie i to przez wiele lat.
Nieodpowiednie wykonanie instalacji hydraulicznej
Oczyszczalnia ścieków powinna prawidłowo pracować. Dotyczy to każdego budynku czy miejsca użytku publicznego. Jednak nieprawidłowy montaż rur sprawia, że nie dochodzi do właściwego odprowadzania wody i nieczystości, a wręcz do ich pompowania w rurach. Najczęściej rury łączy się kielichowo, wykorzystując do tego tzw. wargową uszczelkę gumową.
Jeżeli instalator nie pozostawi luzu od 5 do 10 mm na końcu kielicha, to nie dojdzie do naturalnej kompensacji wydłużeń na skutek przepływających zanieczyszczeń. Ponadto trzeba wiedzieć, że łączone odcinki rur kanalizacyjnych należy w odpowiedni sposób przycinać pod kątem prostym do osi przewodu. Także nieprawidłowo podłączone podejścia mają wpływ na pracę całego systemu wodociągów. Przy zastosowaniu rur kanalizacyjnych oraz długości podejścia wynoszącej 3 m najczęściej nie ma konieczności stosowania rewizji.