Czyste Powietrze: Jak sprawdzić czy jesteś uprawniony do dotacji na wymianę pieca?

Dodano: wtorek, 10.12.2024


Program Czyste Powietrze już na stałe wpisał się w kalendarium najważniejszych inicjatyw w Polsce, których głównym celem jest poprawa jakości powietrza przez takie działania, jak wymiana przestarzałych źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne, na przykład pompy ciepła. Takie dotacje dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych są w stanie znacząco obniżyć koszty modernizacji instalacji grzewczych. Przyczynia się to nie tylko do oszczędności na rachunkach, ale też do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji. To niezwykle ważny temat dla wielu osób, dlatego też przyjrzymy mu się w poniższym artykule, sprawdzając, jak program będzie wyglądał w 2025 roku, jakie źródła ogrzewania kwalifikują się do dofinansowania oraz jak sprawdzić, czy dotacja obejmuje wybrany typ instalacji?

Instalator wymienia stary piec opałowy HVAC

Sprawdź kotły i piece w hurtowni Onninen

Jak program Czyste Powietrze będzie wyglądać w 2025 roku?

Czasy się zmieniają, co wymaga dostosowania. To kluczowe zwłaszcza wtedy, gdy mowa o sprawach najważniejszych. Do tej grupy bez wątpienia zaliczymy przedsięwzięcia związane z wymianą źródła ciepła. Wybór często pada na ogrzewanie elektryczne, dlatego też inwestycje w pompę ciepła są powszechne. Ale nie tylko, bo popularne są też kotły gazowe czy ekologiczne kotły na paliwa stałe

Wraz z programem Czyste Powietrze takie wymiany źródła ciepła w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych stały się łatwiejsze, bardziej dostępne dla kolejnych beneficjentów. Założenia programu stale się zmieniają, więc każdy kto chce uzyskać dofinansowanie powinien wiedzieć, jakie pojawią się w nadchodzącym, 2025 roku.

BIOPELLET PRO 8 ekologiczny Ferroli, zautomatyzowany kocioł peletowy z płaszczem wodnym I z dużym zbiornikiem paliwa LSBBP8TPrzede wszystkim, szczególny nacisk zostanie położony na jeszcze większą eliminację przestarzałych pieców na węgiel czy drewno. Takie źródło ciepła nie spełniają norm emisyjnych. Na znaczeniu zyska też efektywność energetyczna budynków. Oznacza to, że jeszcze większe środki mogą zostać przekazane na termomodernizację, na przykład ocieplenie ścian czy wymiana okien. 

Każdy potencjalny beneficjent na pewno też się ucieszy, że procedury mają zostać uproszczone, więc złożenie wniosku będzie łatwiejsze, co przełoży się na szybsze uzyskanie dotacji. Wnioskodawcy szybciej też sprawdzą swoją zdolność do uzyskania wsparcia. Łatwiej też będą mogli monitorować postępy w procesie wnioskowania. Bardzo ważne też jest to, że większy nacisk zostanie położony na wsparcie dla osób o niższych dochodach.

Gospodarstwa domowe w trudnej sytuacji mogą liczyć nawet na pokrycie do 90% kosztów inwestycji. Większość wymagań dla wnioskodawców nie ulegnie zmianie, co oznacza, że trzeba dostarczyć te same dokumenty, między innymi prawo własności budynku. Takie zaświadczenie należy dostarczyć do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Po złożeniu wniosków wystarczy poczekać na pozytywną decyzję, a następnie na dotację.

Jakie źródła ogrzewania obejmuje program Czyste Powietrze?

Kocioł gazowy kondensacyjny De Dietrich Inidens 24/SRK100MG z podgrzewaczem c.w.u. 7797982100KW programie Czyste Powietrze znajdziemy szeroki zakres ekologicznych źródeł ogrzewania, które objęte są dotacją. W jej ramach wymienimy stare, nieefektywne “kopciuchy” na nowoczesne i ekologiczne urządzenia spełniające rygorystyczne normy emisyjne. Najczęściej wybierane opcje to kotły i piece gazowe kondensacyjne o wysokiej sprawności energetycznej, a także pompy ciepła. Urządzenia te wykorzystują energię z odnawialnych źródeł - powietrza, gruntu czy wody. Zdecydowanie najpopularniejsze są tutaj powietrzne pompy ciepła, gdyż cechują się dużą dostępnością i relatywnie atrakcyjną ceną, w zamian za to, co oferują.

Osoby preferujące tradycyjne rozwiązania również mogą złożyć wniosek, ponieważ przewidziano możliwość montażu kotłów na pellet, które jednak spełniają wymogi 5 klasy emisji. Dotacje obejmują też systemy hybrydowe, łączące różne źródła ciepła, na przykład pompę ciepła z gazowym kotłem kondensacyjnym. Złożenie wniosku może być w tym przypadku także dobrym pomysłem. 

Jak sprawdzić czy dotacje z programu Czyste Powietrze dotyczą konkretnej instalacji?

Żeby mieć pewność, że dana instalacja kwalifikuje się do dofinansowania z programu Czyste Powietrze, trzeba dokładnie zapoznać się z regulaminem i wymaganiami zawartymi w dokumentacji programu. Najważniejsze jest to, aby instalacja lub urządzenie spełniało określone normy - zarówno emisyjne, jak i techniczne. Jeśli na przykład mowa o kotłach na paliwo stałe, konieczne jest potwierdzenie, że ma on normę 5 klasy emisji zgodnej z normą PN-EN 303-5:2012. 

Kocioł kondensacyjny Wolf CGB-2-20 z modułem wyświetlacza AM ścienny 861509499Należy też sprawdzić, czy planowana inwestycja widnieje na liście urządzeń i materiałów kwalifikowanych (ZUM). Dostępna jest ona online, zawiera dokładne informacje o certyfikowanych urządzeniach, takich jak pompy ciepła, kotły gazowe itp. Pomocne są też bezpłatne narzędzie dostępne na stronach programu (kalkulatory, formularze wstępnej kwalifikacji), które pomagają w szybkim oszacowaniu poziomu wsparcia. Wskazują jednocześnie, czy dana instalacja spełnia wymagania programu. 

Jak widać, można sprawdzić wiele ważnych informacji, dzięki czemu uzyskamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania w kontekście programu Czyste Powietrze.

Sprawdź kotły i piece w hurtowni Onninen