Czyszczenie komina - jak wyczyścić komin samodzielnie?

Dodano: czwartek, 6.04.2023


Bezpieczeństwo jest najważniejsze i o tym powinien pamiętać każdy. Posiadając swój dom, trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu komina. Dziś podpowiemy Wam, dlaczego jest to tak ważne, ale też dowiecie się, czy można to zrobić samodzielnie.

Czyszczenie komina

Dlaczego regularne czyszczenie komina jest tak ważne?

Aby instalacja grzewcza prawidłowo pracowała i odprowadzała spaliny, trzeba regularnie czyścić komin. Dzięki temu usuwa się rdzę, która mogłaby spowodować pożar. Nieczyszczony komin może spowodować pęknięcie ścian przewodu. Aby zachować jego bezawaryjną pracę i właściwe odprowadzanie spalanych paliw, konieczne jest przeprowadzanie czyszczenia komina minimum 2 razy do roku - tak mówią obowiązujące przepisy. Jednak prawda jest taka, że kominy mogą zdecydowanie mogą szybciej się zapychać, choćby na skutek używania mokrego drewna, czy niewłaściwego sposobu palenia, choćby węglem. Jeżeli piec pracuje na niedostatku powietrza, to także może się zapychać. Sadza znajdująca się w kominie może się zapalić i spowodować poważny pożar. Jak wiadomo niebezpieczny jest także czad. Jeżeli przewód będzie nieszczelny, to oczywiście może ulatniać się czad, który jest zabójczy. Nie można jeszcze zapominać, że nieczyszczone kominy bądź czyszczone zbyt rzadko powodują zdecydowanie niższą wydajność grzewczą. Brud i sadza zaburzają ciąg, a przez to spalanie jest nieodpowiednie.

Sprawdź produkty do czyszczenia komina i uszczelnienia instalacji CO

Kiedy i jak często czyścić komin?

Przyjęło się, że kominy trzeba czyścić dwa razy do roku i niewątpliwie jest to prawda, ale są też wyjątki. Zacznijmy od tego, że w domach znajdują się dwa rodzaje przewodów kominowych. Zalicza się do nich przewody wentylacyjne oraz spalinowe. Czas poznać częstotliwość z jaką trzeba je czyścić:

  • Jeżeli posiadacie piec na paliwo płynne czy gazowe, to przewody spalinowe trzeba czyścić dwa razy do roku, a dokładnie jesienią oraz wiosną;
  • Jeżeli posiadacie popiec na paliwo stałe, z którym połączone są przewody spalinowe, to trzeba je czyścić minimum 4 razy do roku, najlepiej co 3 miesiące;
  • Wszystkie przewody wentylacyjne należy udrażniać minimum raz na dwa lata, choć zaleca się robienie tego co roku.

Pamiętajcie, że regularne czyszczenie kominów jest niezbędne, przy czym podana przez nas częstotliwość jest wymagana przez przepisy. Takie czyszczenie muszą wykonywać kominiarze. Ale czy tylko oni?

Czyszczenie komina - samodzielnie i z pomocą fachowca

Przyjęło się, że kominy muszą zawsze czyścić kominiarze. Niewątpliwie jest to prawda, ale jednak nie oznacza, że nie można tego robić samodzielnie. Tutaj trzeba wiedzieć, że przewody kominowe dymowe i spalinowe podlegają obowiązkowemu czyszczeniu oraz kontroli przez osoby uprawnione. Ten przepis został zawarty w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 stycznia 1969 r. Jeżeli nie przestrzega się tego przepisu, to na właściciela nieruchomości zostaje nałożona kara finansowa. Przewód kominowy kominiarz musi czyścić dwa razy do roku. Jego obowiązkiem jest też sprawdzenie stanu instalacji grzewczej. Nie ma się jednak co oszukiwać. Otóż częste grzanie generuje dużą ilość sadzy, a więc czyszczenie komina 2 razy do roku jest po prostu zbyt rzadkie. W momencie gdy uzbiera się warstwa 2-3 mm sadzy, można wyczyścić komin samodzielnie i wcale nie jest to takie trudne. Tutaj wystarczy zastosować odpowiednie środki. Jeżeli sadza jest mokra i pojawia się smoła, to ryzyko pożaru jest naprawdę duże i czym prędzej powinniście wynająć kominiarza, który wykona pracę.

Produkty do czyszczenia komina

Uszczelniacz instalacji C.O. ONNLINE 4Niezbędne produkty do wyczyszczenia komina i uszczelnienia instalacji CO. Na pewno przyda się:

Czyszczenie komina samodzielnie wymaga też zastosowania odpowiedniego sprzętu. Jednym z nich jest wycior do komina. Można też użyć przepychacza do wyciorów. Dzięki temu dotrzecie do trudno dostępnych miejsc i wykonacie pracę solidnie.

Sprawdź produkty do czyszczenia komina i uszczelnienia instalacji CO

Komin stalowy
Komin do pieca gazowego
Rura kominowa
Rozeta kominowa
Obejma kominowa
Komin systemowy