Ekologiczne oczyszczalnie ścieków cieszą się niewątpliwie dużą popularnością. Takie systemy z osadnikiem gnilnym oraz drenażem rozsączającym należy rozmieścić na danej przestrzeni. Trzeba pamiętać, że zasadniczo utrzymanie w czystości szamba nie jest trudne. Dziś podpowiemy Wam jak to zrobić i jakich odsączek w szambie ekologicznym używać.
Sprawdź oczyszczalnie biologiczne w hurtowni Onninen
Jak powinno się czyścić przydomową kanalizację?
Szambo ekologiczne jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Co istotne, szczególnie sprawdzi się w przypadku gospodarstw domowych czy letnich domków wypoczynkowych. Odpowiednio zabezpieczone sprawia, że osadnik nie będzie wybijał, za to cała praca będzie naprawdę efektywna. Duże znaczenie ma jeszcze fakt, że szambo ekologiczne cechuje szczelność oraz odporność na zmienne temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Aby praca była niezawodna, warto stosować odpowiednie rozwiązania.
Na pewno świetnie sprawdzi się stężony nadtlenek wodoru, który jest silnym utleniaczem i usuwa błonę biologiczną. Jeżeli drenaż jest nieco zamulony, to właśnie taki preparat jak najbardziej się sprawdzi. Czyszczenie trzeba rozpocząć od usunięcia zanieczyszczeń z osadnika gnilnego. Właśnie w nim gromadzi się nie tylko brud, ale i tłuszcze. Można jeszcze zastosować specjalistyczną pompę, która usunie osad. Nie można zapominać o tym, by skontrolować stan filtrów oraz dysz, co zapobiega ich zatykaniu.
Jeżeli oczyszczalnia posiada złoża biologiczne, to trzeba sprawdzić ich stan. Jeżeli pojawia się nieprzyjemny zapach, to warto również zastosować odpowiednio dobrany środek, a więc stężony nadtlenek wodoru. Regularne czyszczenie także jest kluczowe i zapobiega zatkaniu się systemu kanalizacji. Jeżeli występuje problem z drenażem, to zastosowanie mają odsączki. Trzeba wiedzieć, że system odsączania odprowadza nadmiar już oczyszczonej wody z zasobnika oczyszczalni. Jednocześnie nie ma konieczności częstego korzystania z usług asenizacyjnych. Ponadto organiczny ściek może zostać odprowadzony do gruntu.
O czym pamiętać przy czyszczeniu szamba ekologicznego?
Oczyszczalnie biologiczne wymagają odpowiedniego projektu. Trzeba też wybrać właściwe podzespoły. Można np. zdecydować się na nadbudowę teleskopową z uszczelką. Świetnie sprawdzają się też oczyszczalnie biologiczne z osadem czynnym w reaktorze. Jak wiadomo inwestując w oczyszczalnię trzeba dobrać jej wielkość do zapotrzebowania gospodarstwa domowego.
Np. przepustowość wynosząca 1,35 m3 na dobę sprawdzi się nawet dla sześciu użytkowników. Aby całość efektywnie działała, przydomowe oczyszczalnie ścieków muszą być regularnie czyszczone. Powinno się wywozić osad z osadnika gnilnego przynajmniej co 2 lub 3 lata. Jednak nie można całkowicie opróżniać zbiornika. Dobrze jeżeli 30% zawartości pozostaje w komorze. W efekcie to rozwiązanie zapobiega przepełnianiu. Czyszczenie filtrów oczyszczalni to kolejny ważny aspekt, który pozwala na lepszą eksploatację.
Aby przywrócić pełną drożność. Najlepiej tę czynność wykonywać co trzy do sześciu miesięcy. Jeżeli pojawi się brzydki zapach i zalegające ścieki, to przyczyną takiego stanu rzeczy są zalegające w drenażu ścieki, które powodują jego zatkanie. Nie można zapominać o przeglądzie dmuchawy powietrza. Ważna jest też regulacja natlenienia oraz oczywiście uzupełnienie kultur mikroorganizmów. Jeżeli dojdzie do zapchania drenażu rozsączającego nieczystości bądź zatorów, to konieczna jest naprawa oczyszczalni.
Odpowiedni dobór środków do czyszczenia odsączki w szambie ekologicznym
Oczyszczanie drenażu wymaga stosowania odpowiednich środków. Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju preparaty na rozruch, preparaty na rozkład kożucha, a także enzymy, bakterie i pożywki. Można stosować biopreparaty składające się z bakterii zaszczepionych na odżywce organicznej. Taki produkt eliminuje tłuszcze, które dostarczane są razem ze ściekami do układu rozsączania. Pozwala też pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i przeciwdziała osadzaniu kamienia.
Oczywiście można również zdecydować się na drenaż blokujący w formie granulatu, który jest skoncentrowanym roztworem. Zawiera składniki biologiczne, które służą do rozkładu zatorów organicznych. Ponadto w składzie znajdziemy kompleks enzymów o wysokim stężeniu lipazy, która jest odpowiedzialna za rozkład tłuszczów. Mikroorganizmy uzupełniają mikroflorę w warstwie, która odbiera oczyszczone ścieki. Najlepiej takie preparaty stosować przy okazji okresowego czyszczenia osadnika, przynajmniej raz do roku.