Czujnik gazu to niepozorne urządzenie, które pełni jednak ważną i bardzo odpowiedzialną rolę. Od jego precyzyjnej instalacji i poprawnego działania może zależeć zdrowie i życie ludzkie, dlatego do wyboru i zakupu właściwego produktu należy podejść poważnie, na ostatnim miejscu stawiając cenę detektora. Jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie? Sprawdź!
Detektory gazu to jedne z podstawowych elementów wyposażenia ochronnego dla każdej kotłowni, garażu podziemnego, parkingu podziemnego, zakładu przemysłowego, budownictwa mieszkaniowego oraz budownictwa użytkowego czy publicznego, jak galerie handlowe, szkoły, szpitale, dworce kolejowe, lotniska, budynki biurowe, itp. Dobór odpowiedniego sprzętu i dostosowanie go do określonych warunków środowiskowych ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla zabezpieczenia budynku, ale przede wszystkim dla zdrowia i życia mieszkańców i pracowników. Z myślą o osobach poszukujących wysokiej jakości detektorów gazu przygotowaliśmy przegląd najlepszych urządzeń.
Na co zwrócić uwagę, wybierając detektor/miernik gazu
Choć na pierwszy rzut oka wszystkie czujniki gazu mogą wyglądać podobnie, różnią się one pod kątem parametrów pracy i dostępnych funkcji. Podczas wyboru detektora dla swojego zakładu zwróć uwagę na następujące aspekty:
Typ czujnika – na rynku dostępne są zarówno urządzenia jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne, a nawet rozwiązania 3 w 1. Detektor może monitorować tylko stężenie gazu (ziemnego lub propanu-butanu) lub wykrywać również tlenek węgla i/lub dym. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien zależeć od rodzaju prowadzonej działalności, ale być może lepiej mieć urządzenie o zbyt dużej liczbie funkcji niż takie o zbyt małej.
Częstotliwość pomiarów – im ten parametr wyższy, tym szybciej zostanie wykryte zagrożenie. Można to porównać z częstotliwością próbkowania cyfrowego pliku audio – im ona wyższa, tym wyższa jakość.
Czułość – stosunek odpowiedzi do ilości próbki. Określa jej minimum wywołujące reakcję detektora.
Zakres dynamiczny – informuje o stężeniu próbki pozwalającej na analizę ilościową.
Zasilanie – do wyboru są baterie, wbudowany akumulator oraz zasilanie sieciowe. Pierwsze dwa rozwiązania dają większą swobodę zastosowania, ale to ostatnie cechuje się wyższym poziomem niezawodności, który powinien stanowić podstawowy wyznacznik w instalacjach przemysłowych.
Gwarancja sprawności – im dłuższy okres gwarancji na sprawność urządzenia, tym większy spokój użytkownika, a więc zazwyczaj przedsiębiorcy.
Możliwość testowania – przydatny może okazać się specjalny przycisk do testowania sprawności czujnika. Regularne kontrole zwiększą poziom bezpieczeństwa zakładu i jego pracowników.
Sposób sygnalizacji – z uwagi na zróżnicowane warunki stosowania czujników, w razie zagrożenia powinny one wydawać sygnał dźwiękowy oraz świetlny. W sprzedaży można również znaleźć detektory połączone z aplikacją mobilną, informujące o niepokojącym stężeniu za pośrednictwem powiadomień. Takie rozwiązanie pozwala monitorować bezpieczeństwo zakładu także poza godzinami jego pracy.
Marka i cena – aby zyskać gwarancję skuteczności i bezawaryjności pracy czujnika, warto stawiać na urządzenia znanych i renomowanych producentów, takich jak Gazex czy Famas. Zdecydowanie drugorzędne znaczenie powinna mieć cena, która w przypadku detektorów nie będzie raczej problemem dla budżetu zakładu produkcyjnego.
Na jakiej wysokości zamontować czujnik gazu?
Czujnik gazu najlepiej zamontować na wysokości wzroku stojącego dorosłego człowieka. Należy wybrać miejsce, w którym praca urządzenia nie będzie zakłócana - montaż detektora w bezpośrednim sąsiedztwie okien lub drzwi to zły pomysł ze względu na stały dopływ świeżego powietrza i przeciągi.
Warto pamiętać, że system detekcji gazów działa dobrze, jeśli dokona się wyboru urządzenia z uwzględnieniem warunków panujących w monitorowanym pomieszczeniu (m.in. temperatura, wilgotność, obecność gazów zakłócających pomiar i zakres pomiarowy). Czujnik gazu musi być umieszczony w odpowiednim miejscu – tam, gdzie jest źródło gazu. Urządzenie należy zamontować starannie i zgodnie z instrukcją producenta. Bardzo ważne jest przestrzeganie terminów kalibracji detektorów, kontroli pracy systemów oraz (tam, gdzie to potrzebne) wymiany akumulatorów.
Profesjonalne detektory gazu - top 5 najlepszych produktów
Wybierając czujnik gazu ziemnego dla przemysłu, zapoznaj się z ofertą detektorów i mierników dostępnych w naszej hurtowni internetowej. Wśród urządzeń cieszących się największą popularnością wymienić można następujące modele:
Domowy detektor gazu ziemnego Gazex DK 12
- domowy detektor gazu ziemnego Gazex DK 12 wykrywa metan;
- alarm 15% DGW (dolnej granicy wybuchowości);
- wyj. do syreny zewn. + wyj. sterujące zaworem;
- sensor p-p, zasilanie 230 V (do użytku domowego);
Mikroprocesorowy detektor gazu Famas Maxi/K-GP
- uniwersalny, domowy detektor gazu Famas Maxi/K-GP Maxi/K-GP wykrywający metan i propan-butan z sygnalizacją świetlną i dzwiękową;
- polskiej produkcji;
Miernik gazów wybuchowych Aisko VZ7291
- miernik gazów wybuchowych Aisko VZ7291 (metan, propan) jest bardzo czułym urządzeniem przeznaczonym do kontroli szczelności instalacji gazowej, wykrywania i lokalizacji uszkodzeń instalacji oraz urządzeń gazowych, kontroli szczelności butli z gazem płynnym itp.;
- umożliwia łatwe dotarcie do niewygodnych miejsc;
- urządzenie wyposażone w elastyczną sondę o długości 450 mm, sygnalizację akustyczną oraz optyczną, sześciostopniową skalę z diodą wykrycia nieszczelności;
- miernik może być zasilany z czterech baterii alkalicznych 1,5V typ AA lub za pośrednictwem zasilacza sieciowego 9VDC / 230VAC;
- czas ekspozycji gazu <10 sekund;
- wysoki próg czułości (40 ppm dla metanu);
- akustyczno-optyczna sygnalizacja wykrycia nieszczelności;
- możliwość podłączenia słuchawek;
- elastyczna sonda o długości 450 mm;
- automatyczne zerowanie i auto test podczas włączania;
- funkcja odcięcia zasilania po 10 min;
- urządzenie może być z powodzeniem stosowane jako podręczny przenośny miernik przez różne służby techniczne;
Domowy detektor dwugazowy Gazex DK 25
- domowy detektor dwugazowy Gazex DK 25 , wykrywający CO (tlenek węgla) i LPG (propan-butan);
- alarm 50 ppm + i 15% DGW;
- wyj. do syreny zewn.;
- sensor p-p;
- zasilanie 230 V (do użytku domowego);
Detektor gazów przenośny Honeywell Home eZsense ZPFL1
- detektor gazów Honeywell Home eZsense ZPFL1 jest małym, wygodnym w użyciu urządzeniem służącym do wykrywania wycieku gazów z przewodów, złączek, zaworów, zbiorników gazu, urządzeń domowych oraz podgrzewaczy wody;
- wbudowany czujnik katalityczny nie wymaga kalibracji;
- detektor wykrywa gaz naturalny, metan, propan, butan oraz LPG;
- czujnik eZsense przeznaczony jest do wykrywania nawet śladowych nieszczelności następujących gazów: metan (gaz ziemny), butan, propan, LPG i LNG;
- urządzenie może działać bez przerwy ok. 4 godzin na dwóch bateriach typu AA;
- dopuszczenia CE, zgodny z dyrektywą EMC 89/336/EEC;
- ciężar całkowity 110 g;
- obudowa (śr. x dł.) 30 mm | 188 mm;
- zakres stężenia od 0 do 10 000 ppm (dla metanu);
- wykrywalność gazów: ziemnego (metanu), butanu, propanu, LPG, CNG i LNG;
- niewymagana kalibracja;
- prosta obsługa;
- temperatura pracy od -100° C do +500° C;
- zasilanie bateryjne 1,5V x 2 (AA alkaliczne);
- status działania określony diodami LED: zielona - stężęnie poniżej 500 ppm; żółta - niski alarm, stężenie powyżej 500 ppm; czerwona - wysoki alarm, stężenie powyżej 2000 ppm;
- dodatkowe wyjścia sygnału alarmowego: brak;
- rodzaj czujnika: przenośny;
- wbudowany wyświetlacz: nie;
- zasilanie: wbudowana bateria/akumulator.