Dlaczego impedancja ma znaczenie? Jak ją liczyć i co wpływa na jej wartość?

Dodano: czwartek, 19.09.2024


Impedancja zalicza się do grona jednego z najważniejszych pojęć w dziedzinie elektrotechniki. Impedancja określa opór, który napotyka prąd elektryczny płynący w obwodach prądu zmiennego. Ma więc niebagatelne znaczenie w kontekście efektywności przepływu energii, co sprawia, że jej precyzyjne wyliczenie ma ogromne znaczenie w wielu aplikacjach - od projektowania układów elektrycznych po instalacje audio. W poniższym artykule dokładnie zajmiemy się tą tematyką, przedstawiając, czym jest impedancja, kiedy konieczne jest jej obliczenie, a także, jakie różnice występują pomiędzy nią a poszczególnymi elementami, takimi jak cewki i kondensatory. Na sam koniec wyjaśnimy zaś, jak prawidłowo obliczać impedancję reaktywną w praktyce.

Elektryk sprawdza pomiar impedancji w obwodzie elektrycznym przy rozdzielnicy

Sprawdź mierniki impedancji w hurtowni Onninen

Czym jest impedancja?

Zacznijmy od samych podstaw, wyjaśniając pojęcie impedancji. Używane główne w elektrotechnice do opisu oporu, jaki napotyka prąd elektryczny, który płynie w obwodach prądu przemiennego (AC). Impedancja bierze pod uwagę nie tylko rezystencję, ale też elementy reaktywne - pojemność oraz indukcyjność. W przeciwieństwie do rezystencji odnoszącej się jedynie do prądu stałego (DC). 

Miernik impedancji Sonel MZC-306 pętli zwarcia z Certyfikatem Kalibracji WMPLMZC306Zapewnia to pełniejszy opis zachowania prądu w obwodach prądu zmiennego, czyli tam, gdzie występują tak ważne zjawiska, jak zmiany fazy między napięciem a prądem. Impedancja to liczba zespolona, składająca się z części rzeczywistej - rezystancji, ale również z części urojonej - reaktancji, co wynika z obecności kondensatorów oraz cewek.

Ma to swoje konsekwencje, ponieważ pojemność kondensatora wywołuje opór pojemnościowy, cewka zaś opór indukcyjny. Dlatego też, im większa częstotliwość prądu, tym większy wpływ mają te elementy na ogólną wartość impedancji. Jest ona mierzona w omach (Ω) i ma niebagatelne znaczenie w analizie prądu przemiennego, jak również dostosowywaniu urządzeń do pracy w różnych warunkach elektrycznych. 

Kiedy trzeba policzyć impedancję?

Wartość modułu impedancji warto obliczyć w niektórych sytuacjach, zwłaszcza związanych z projektowaniem oraz analizą obwodów prądu zmiennego. To niezbędne szczególnie w przypadku układów, w których występują jednocześnie rezystory, jak i elementy reaktywne (wspomniane wcześniej - kondensatory i cewki). W obwodach prądu zmiennego (AC) impedancja ma bezpośredni wpływ na przepływ prądu, więc jej dokładne wyliczenie ma niebagatelne znaczenie, gdyż pozwala na właściwe dostosowanie parametrów pracy, ale też optymalizację efektywności energetycznej. 

Miernik impedancji Sonel MZC-304 pętli zwarcia z Certyfikatem Kalibracji WMPLMZC304FAparatura elektryczna czy aparatura modułowa odgrywa tu niezwykle istotną rolę. Nie można jednocześnie zapominać o innych elementach, na przykład ograniczniki przepięć, wyłączniki nadprądowe itp. W obwodach prądu stałego wygląda to inaczej, nie jest to tu tak istotne. Wynika to z tego, że nie występują tu zmiany fazy ani częstotliwości, mające wpływ na zachowanie kondensatorów i cewek. W obwodach prądu stałego liczy się tylko rezystancja.

Obliczenie impedancji jest szczególnie ważne, gdy chcemy określić, w jaki sposób obwód reaguje na zmienne częstotliwości natężenia prądu. Ma to duże znaczenie w systemach audio, sprzętu audio, urządzeń telekomunikacyjnych, a także w instalacjach elektrycznych i energetycznych. Pamiętajmy, że skrajności są tu najgorsze, zarówno gdy impedancja jest za duża, jak i za mała. Wysoka może spowodować spadek wydajności urządzeń lub straty energii, niska zaś prowadzić do nadmiernego obciążenia i przegrzewania. Obliczenie impedancji musi zostać również wykonane przy dopasowaniu impedancyjnym, zapewniającym minimalne odbicia sygnału przy jednoczesnym maksymalnym przekazaniu mocy w systemach takich jak anteny czy wzmacniacze. 

Różnice między impedancją, a elementami reaktywnymi

Zastanówmy się teraz, jakie są różnie pomiędzy impedancją a elementami reaktywnymi, takimi jak kondensatory i cewki. Są one ze sobą ściśle powiązanie, różnią się jednakże pod względem definicji, jak również roli w obwodach prądu zmiennego. Jak już wiemy, moduł impedancji oznacza całkowity opór w obwodzie prądu zmiennego. Istotna jest tu i rezystencja, i reaktancja. Impedancja de facto obejmuje wszelkie składowe, mające wpływ na przepływ prądu, a więc na rezystory i elementy reaktywne. Określa to, co najważniejsze - natężenie, napięcie, moc, wielkość i częstotliwości, które się tu pojawiają. 

Silnoprądowy miernik impedancji pętli zwarcia Sonel MZC-340-PV  WMPLMZC340PVReaktancja natomiast odnosi się jedynie do tych komponentów obwodu, które wprowadzają opór wynikający ze zjawisk mających związek z magazynowaniem energii w polach elektrycznych (kondensatory) i magnetycznych (cewki). Reaktancję w związku z tym możemy podzielić na pojemnościową, czyli tam, gdzie występując kondensatory i indukcyjną (cewki). Jej wartość zaś uzależniona jest od częstotliwości prądu w obwodzie. 

Reasumując, najważniejsza różnica jest taka, że impedancja uwzględnia całościowy opór w obwodzie, a elementy reaktywne tylko jego część, związaną z reakcją na zmienność prądu. 

Obliczanie impedancji reaktywnej

Żeby zrozumieć, jak obliczyć impedancję reaktywną, musimy uwzględnić różne elementy, zwłaszcza wpływ kondensatorów i cewek na opór w obwodach prądu zmiennego. Jako że impedancja reaktywna jest związana tylko z reaktancją, wobec czego nie obejmuje rezystancji. 

Reaktancję indukcyjną (XL) wyrażamy wzorem: XL = 2πfL (f to częstotliwość prądu, L zaś indukcyjność cewki). Reaktancję pojemnościową (XC) natomiast możemy obliczyć na podstawie wzoru XC = 1/(2πfC), gdzie C to pojemność kondensatora. Jeśli zaś mamy obwód, w którym jest reaktancja indukcyjna i pojemnościowa, należy ich wartości zsumować wektorowo. Wynika to z tego, że są one przeciwnymi sobie zjawiskami. Ta różnica - między reaktancją indukcyjną a pojemnościową - tworzy wynikową reaktancję. Na tej podstawie można obliczyć całkowitą impedancję obwodu, wykorzystując do tego celu twierdzenie Pitagorasa. Łączymy rezystancję i reaktancję (X) w postaci zespolonej Z = √(R² + X²), uzyskując wynik, który pozwala określić, w jaki sposób obwód reaguje na prąd zmienny.

Sprawdź mierniki impedancji w hurtowni Onninen