Dlaczego lepiej wybrać wymiennik ciepła z certyfikacją?

Dodano: czwartek, 13.10.2022


Dobrze jest mieć wszystko w normie. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o normę jakościową, której podlegają elementy wyposażenia ważnej instalacji w nowo budowanym lub modernizowanym domu. Od jakości zależy wszakże trwałość, a od tej święty spokój. Ten zaś, jak wiadomo, nie ma ceny. Poniżej kilka słów na temat płytowych wymienników ciepła z certyfikacją AHRI. Czytaj dalej!

Płytowe wymienniki ciepła Hexonic z certyfikacją AHRI

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest AHRI,
 • co zyskujesz jako klient, wybierając wymiennik z certyfikatem,
 • jak przebiega proces certyfikacji i jakie wymogi należy spełnić.

Czemu służy certyfikacja AHRI?

Płytowe wymienniki ciepła typu JAG z powodzeniem przeszły testy zgodnie z wymogami normy ANSI/AHRI 400 i tym samym wymienniki jednofazowe Hexonic z serii JF uzyskały certyfikację AHRI LLHE (Liquid to Liquid Heat Exchangers).

Wymienniki z certyfikacją AHRI będą od tej pory nosiły oznaczenie modelu z przedrostkiem A (od AHRI), a zatem typoszereg będzie składał się z typów AJFA, AJFB, AJFC, AJFD, AJFE i AJFG. Urządzenia będą mogły być wykonywane wg przepisów ciśnieniowych PED lub ASME i otrzymają symbol AHRI na tabliczce znamionowej.

Certyfikat AHRI potwierdza:

 1. wysoki stopień wydajności wymienników;
 2. zoptymalizowane właściwości termiczne płyt grzewczych o unikatowej geometrii JAG;
 3. zgodność parametrów działania płytowego wymiennika ciepła z danymi technicznymi podanymi przez producenta;
 4. precyzję i poprawność doboru urządzenia przez autorski program doborowy CAIRO.

Sprawdź ofertę płytowych wymienników ciepła Hexonic

Jak przebiega certyfikacja AHRI?

Płytowy wymiennik ciepła Hexonic JDFProces certyfikacji polegał na sprawdzeniu parametrów cieplnych kilku wymienników, dobranych losowo przez inspektorów. Badania fizyczne są zawsze wykonane przez niezależne laboratorium, w tym wypadku DMT w Niemczech. Eksperci instytutu weryfikowali zgodność produktów z określonymi standardami oraz specyfikacjami. Wyniki testów jednoznacznie potwierdziły wysoką wydajność urządzeń Hexonic i trafność algorytmów CAIRO.

Po pomyślnym przejściu testów certyfikacyjnych możemy oferować nasze wymienniki w standardzie AHRI klientom na całym świecie. Certyfikat został wystawiony dla doborów na wodę, solankę i glikole. Produkty, które uzyskały certyfikację, muszą trzymać raz potwierdzony poziom, dlatego są stale testowane zgodnie ze wskazówkami i wytycznymi AHRI. Jeden z wymienników Hexonic został zainstalowany przy okazji modernizacji laboratorium certyfikującego w Niemczech, co dodatkowo potwierdziło zaufanie tej instytucji do firmy i jej produktów.

Mateusz Pacer, Pełnomocnik Zarządu ds. Systemów Jakości w Hexonic

Główne korzyści wynikające z certyfikacji:

 • zwiększenie wiarygodności – dane dotyczące sprawności cieplnej muszą odpowiadać rzeczywistości;
 • możliwość porównania rzeczywistej wydajności cieplnej i cen produktów na tym samym poziomie;
 • zapewnienie ciągłości działania i gwarancja wydajności;
 • zmniejszenie zużycia energii, a więc redukcja negatywnego wpływu na zmiany klimatyczne poprzez właściwe zwymiarowanie wydajności wymienników ciepła;
 • możliwość precyzyjnego określenia wartości inwestycji przez zredukowanie kosztów przeprowadzenia testów na miejscu instalacji i uwzględnienia marginesów pracy dodatkowych elementów.

Program certyfikacji prowadzony jest przez działający na zasadach non-profit Instytut Klimatyzacji, Ogrzewania i Chłodzenia (The Air-Conditioning, Heating and Refrigeration Institute – AHRI) we współpracy z Kanadyjską Radą ds. Standardów (Standards Council of Canada – SCC) oraz Francuską Komisją Akredytacyjną (Le Comité Français d'Accréditation – COFRAC), zgodnie ze standardem ISO/IEC 17065 oraz systemem certyfikacji typu 4. AHRI jest jedyną niezależną organizacją, która dokonuje certyfikacji energetycznej płytowych wymienników ciepła na całym świecie.

Sprawdź ofertę płytowych wymienników ciepła Hexonic

Wymiennik ciepła płytowy
Wymiennik cwu 200l
Gruntowy wymiennik ciepła
Wymiennik płytowy do pompy ciepła
Wymiennik ciepła rurowy