Dlaczego pompa ciepła monoblok jest lepszym wyborem niż pompa ciepła split?

Dodano: środa, 29.11.2023


Pompy ciepła są coraz popularniejszym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia domów. Dwa główne typy powietrznych pomp ciepła, monoblok i split, oferują różne podejścia do konstruowania efektywnego źródła energii cieplnej. W tym artykule przyjrzymy się aspektom, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie -  „dlaczego pompa ciepła monoblok może być lepszym wyborem niż jej odpowiednik split ?”

Instalator instaluje pompę ciepła w ogrodzie

Sprawdź pompy ciepła monoblok w hurtowni Onninen

Prostota instalacji pomp ciepła monoblok

Pompy ciepła monoblok charakteryzują się znacznie prostszą instalacją w porównaniu do pomp ciepła split. W przypadku monobloku wszystkie główne komponenty, takie jak sprężarka, wymiennik ciepła, układ sterowania, znajdują się w jednej obudowie i są w całości zainstalowane w pompie ciepła.

Pompa Ciepła MONOBLOK Galmet PRIMA Hybrydowy system grzewczy 3F R32 12GT G300To sprawia, że instalacja pompy typu monoblok jest znacznie prostsza, wymaga mniej skomplikowanych prac montażowych i ogranicza się tylko do podłączeń hydraulicznych i elektrycznych. Bez konieczności budowania połączenia gazowego, które z kolei wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu a także zdecydowanie więcej czasu.

Z kolei pompy ciepła split składają się z dwóch głównych jednostek: jednej znajdującej się wewnątrz budynku (np. w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni) i drugiej na zewnątrz. Ten podział wprowadza dodatkowe trudności związane z rozmieszczeniem komponentów i koniecznością połączenia ich za pomocą rur transportujących gazy chłodnicze i przewodów. Prostota instalacji pompy ciepła monoblok przekłada się na niższe koszty związane z montażem i zdecydowanie mniejszą szansę na popełnienie błędów montażowych.

Wydajność grzewcza pomp ciepła monoblok

Pompa ciepła powietrzna monoblok LG R32 - 7 kW, 1 fazowa, 230 VPompy ciepła monoblok mogą być bardziej wydajne ze względu na mniejsze straty cieplne podczas przesyłania energii cieplnej między jednostkami. Dodatkowo bliskość wszystkich elementów składowych umieszczonych w jednej obudowie, znacznie ogranicza wewnętrzne straty energii. W przypadku pomp ciepła split, rury i przewody łączące jednostki wewnętrzną i zewnętrzną mogą powodować pewne straty cieplne, co może wpływać na efektywność całego systemu.

Ponadto, pompy ciepła monoblok są zazwyczaj bardziej skondensowane, co pozwala na lepszą kontrolę nad procesem przekazywania ciepła. Dzięki temu w warunkach niskich temperatur, monobloki mogą utrzymać wyższą wydajność w porównaniu do pomp ciepła split.

Estetyka i przestrzeń pomp ciepła monoblok

Pompy ciepła monoblok są bardziej estetyczne, ponieważ wszystkie komponenty są zamknięte w jednej obudowie. To rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla osób, które szczególnie dbają o estetykę swojego otoczenia, ponieważ monoblok można łatwo ukryć a w niektórych przypadkach także dostosować do otoczenia budynku, np. zamawiając urządzenie w kolorze dostosowanym do elewacji budynku.

Pompy ciepła split, ze względu na dwie jednostki, z czego jedna wymaga montażu wewnątrz budynku, mogą wymagać również więcej miejsca i mogą być mniej estetyczne. Dodatkowo, montaż jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu może ograniczać możliwości aranżacyjne przestrzeni wewnątrz budynku. Konieczne jest też wykonanie połączenia zapewniającego cyrkulację gazów chłodniczych pomiędzy jednostką zamontowaną wewnątrz i na zewnątrz domu.

Ergonomia pracy pompy ciepła monoblok

W pompie monoblokowej sprężarka wraz ze wszystkimi innymi elementami umieszczona jest w jednej obudowie zamontowanej na zewnątrz budynku, a co za tym idzie cały generowany przez urządzenia hałas, pozostaje na zewnątrz.

Pompa ciepła powietrzna monoblok NIBE F2040 - 8 kW, 1 fazowa, 230 V do c.o. o modulowanej mocy, bez zbiornikaDodatkowym atutem monoblokowych pomp ciepła jest możliwość zastosowania czynnika chłodniczego R290, który daje możliwość uzyskania wyższych temperatur zasilania.

Podczas gdy obie pompy ciepła mają swoje zalety, pompa ciepła monoblok wydaje się być lepszym wyborem z wielu względów. Prostota instalacji, wydajność oraz estetyka sprawiają, że monobloki są coraz bardziej preferowanym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia budynków. Oczywiście, ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu i warunków instalacyjnych, jednak pompy ciepła monoblok z pewnością zasługują na uwagę ze względu na swoje liczne zalety.

Sprawdź pompy ciepła monoblok w hurtowni Onninen