Dlaczego pompa ciepła split jest lepszym wyborem niż monoblok?

Dodano: środa, 29.11.2023


Kiedy nadchodzi czas, aby wybrać odpowiedni system ogrzewania i chłodzenia dla domu lub biura, istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę. Jednym z głównych dylematów jest wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego. Coraz częściej wybór pada na powietrzną pompę ciepła, ale na tym nie kończy się konieczność dokonywania wyborów. Należy sobie wtedy zadać pytanie czy warto zdecydować się na pompę ciepła typu split czy monoblokową. Oba te systemy oferują efektywne rozwiązania, ale pompa ciepła split ma kilka istotnych zalet, które sprawiają, że może ona być lepszym wyborem niż monoblok. W artykule tym przyjrzymy się różnicy między tymi dwiema technologiami i dowiemy się, dlaczego pompa ciepła split może być lepszym wyborem.

Instalator z pompą ciepła w ogrodzie

Sprawdź pompy ciepła typu split w hurtowni Onninen

Czym jest pompa ciepła split?

Pompa ciepła powietrzna Immergas split Magis PRO 6 V2 - 5,5 kW, 1 fazowa, 230 VPompa ciepła split to urządzenie, które składa się z dwóch oddzielnych jednostek: jednej znajdującej się na zewnątrz budynku zawierającej parownik, a drugiej wewnątrz zawierającej m.in. skraplacz, sprężarkę, pompę wody. Jednostka zewnętrzna wykorzystuje energię cieplną z otoczenia, aby podgrzewać lub chłodzić czynnik, który jest następnie wykorzystywany wewnątrz przez jednostkę wewnętrzną do ogrzewania/chłodzenia pomieszczenia lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej. To sprawia, że pompa ciepła split jest wydajnym i ekologicznym rozwiązaniem do ogrzewania budynków.

Zalety pompy ciepła split

Pompy ciepła split to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które zyskuje uznanie ze względu na szereg ogólnych zalet. Ten podział na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną wprowadza nową jakość w efektywności energetycznej oraz dostarcza szereg korzyści użytkownikom. Począwszy od oszczędności energetycznych, poprzez łatwą instalację, aż po przyjazne dla środowiska działanie – pompy ciepła split stają się pionierem w dziedzinie nowoczesnych, ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań ogrzewczych. Dlatego też, coraz więcej osób docenia te urządzenia nie tylko za ich innowacyjność, ale także za zdolność do zharmonizowania komfortu użytkowania z zrównoważonym podejściem do ochrony środowiska.

Wydajność energetyczna pomp ciepła split

Pompa ciepła powietrzna split Atlantic Excelia AI Tri Duo - 11 kW, 3 fazowa, 400 V z podgrzewaczem c.w.u. 190lPompa ciepła split oferuje bardzo dobrą wydajność energetyczną. Dlaczego? Ponieważ jednostka zewnętrzna nie zawiera hydraulicznych elementów pompy ciepła, które są w całości umieszczone w budynku a zatem nie są narażone na wpływ warunków zewnętrznych. W rezultacie pompa ciepła split powinna zużywać mniej energii, co wprost przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Mniej strat ciepła z pompą split

Monoblok ma tendencję do generowania większych strat ciepła, ponieważ jednostka zawiera wiele elementów w jednej obudowie. Są to m.in. wymiennik ciepła; skraplacz; pompa obiegowa; itd. W przypadku pompy ciepła split jednostka zewnętrzna jest oddzielona od wnętrza budynku i połączona ze skraplaczem rurami z czynnikiem chłodniczym co zmniejsza ryzyko utraty ciepła.

Bezpieczeństwo z pompami ciepła typu split

Umieszczenie wszystkich elementów hydraulicznych w pompach split, wewnątrz budynku daje gwarancję, że nie dojdzie do zamarznięcia układu grzewczego nawet podczas długich przerw w zasilaniu w energię elektryczną. Takim rozwiązaniem nie może poszczycić się monoblokowa pompa ciepła, która podczas dużych mrozów i długich przerw w zasilaniu powinna być dodatkowo zabezpieczona przed zamarznięciem poprzez zastosowanie UPS lub zaworów zabezpieczających.

Niższa cena pomp ciepła split

Pompa ciepła powietrzna split Kaisai Arctic KMK-100RY3 - 10 kW, 3 fazowa, 400 VPompy ciepła typu split są zwykle urządzeniami tańszymi niż monobloki. Nie jest to jednak regułą ponieważ cena zależy nie tylko od typu urządzenia ale również od jakości zastosowanych komponentów oraz wyposażania dodatkowego wchodzącego w skład kompletnego rozwiązania.

Kiedy warto zdecydować się na pompę ciepła split?

Pompa ciepła split stanowi doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy poszukują bezpiecznego, efektywnego systemu ogrzewania i chłodzenia. Jej wysoka wydajność energetyczna, cicha praca, mniejsze straty ciepła, bezpieczeństwo oraz długa żywotność mogą czynić ją lepszym wyborem niż pompy ciepła monoblok. Przy wyborze systemu grzewczego warto zastanowić się nad pompa ciepła split, aby cieszyć się komfortem, bezpieczeństwem i oszczędnościami energetycznymi przez wiele lat.

Sprawdź pompy ciepła typu split w hurtowni Onninen