Dlaczego warto stosować w instalacjach wyzwalacz wzrostowy?

Dodano: piątek, 6.10.2023


Wyzwalacze napięciowe to ważne elementy instalacji elektrycznych. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników poprzez ochronę przed przeciążeniem i zwarciem. Jak jednak działają tego typu urządzenia? Kiedy zastosowanie jednego z nich jest szczególnie wskazane? Jakie rodzaje wyzwalaczy napięciowych dostępne są na rynku? Co warto wiedzieć o ich podłączeniu? Te kwestie omawiamy w nowym artykule.

Elektryk z miernikiem napięcia przy rozdizelnicy z wyzwalaczami wzrostowymi

Sprawdź wyzwalacze wzrostowe w hurtowni Onninen

Jak działa wyzwalacz wzrostowy?

Wyzwalacz napięciowy operuje na zasadzie monitorowania napięcia w obwodzie elektrycznym. Najważniejszym parametrem jest napięcie znamionowe. Określa ono poziom napięcia, przy którym wyzwalacz ma zareagować. Jest ono podawane na cewkę wyzwalacza, co pozwala na monitorowanie napięcia w obwodzie.

Wyzwalacz wzrostowy EATON IZMX16/40 230 VAC/DCKiedy napięcie w obwodzie przekroczy tę wartość, wyzwalacz zostaje aktywowany. W instalacjach elektrycznych najczęściej stosowane są wyzwalacze wzrostowe. Ich działanie opiera się na reakcji na wzrost napięcia ponad określony poziom. Dzięki temu zapewniają skuteczną ochronę przed przeciążeniem obwodu i ewentualnymi wynikającymi z tego uszkodzeniami.

Niektóre wyzwalacze napięciowe wyposażone są ponadto w samotest prądu różnicowego. Pozwala on na monitorowanie kondycji i parametrów pracy instalacji elektrycznej.

Jakie są rodzaje wyzwalaczy napięciowych?

Podział wyzwalaczy napięciowych nie opiera się na żadnej z norm. Jest on nieoficjalny i pod uwagę bierze charakterystykę pracy poszczególnych modeli. Dzięki niemu można łatwiej dobrać urządzenie dopasowane do specyfiki danej instalacji i zadań, jakie ma ono pełnić w jej strukturze. Według tego podziału wyróżnia się wyzwalacze wzrostowe, które uruchamiają się po wykryciu wzrostu napięcia oraz wyzwalacze zanikowe reagujące na zanik napięcia zasilania.

Jak podłączyć wyzwalacz napięciowy do instalacji?

Wyzwalacz wzrostowy Schneider Electric Compact NSX 220-240VACPodłączenie wyzwalacza napięciowego do instalacji elektrycznej jest procesem stosunkowo prostym, ale wymaga staranności i zachowania pewnych zasad. Montaż wyzwalacza napięciowego jest zazwyczaj przeprowadzany obok wyłącznika mocy lub innego elementu zabezpieczającego. Jego zadaniem jest rozłączenie zasilania tego urządzenia. W przypadku większych aparatów wyzwalacz może być zamontowany w jego wnętrzu – tak jest np. w wyłącznikach mocy.

Liczba styków rozwiernych i liczba styków głównych w wyzwalaczu może się różnić w zależności od producenta i modelu (a konkretnie – jego przeznaczenia). Często wyzwalacz łączony jest z mechanicznym przyciskiem umożliwiającym ręczne sterowanie jego pracą. Takie rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim w celach zabezpieczenia instalacji przed pożarem.

Wyzwalacze wzrostowe w hurtowni Onninen

Jako że wyzwalacz wzrostowy pełni istotną funkcję z punktu widzenia bezpieczeństwa eksploatacji instalacji elektrycznej, dobór odpowiedniego modelu powinien poprzedzony być staranną analizą jej specyfiki. Duże znaczenie ma też jakość danego modelu, przekładająca się na jego niezawodność. Dlatego kompletując asortyment dostępny w Onninen dużą wagę przykładamy do tego, by znalazły się w nim wyłącznie produkty od sprawdzonych dostawców.

Wyzwalacz napięciowy Legrand DPX3 200-277V AC/DCW hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz Wyzwalacz wzrostowy EATON IZMX16/40 230 VAC/DC (napięcie znamionowe sterowania Us dla AC 50 Hz od 208 do 240 V), Wyzwalacz wzrostowy Schneider Electric Compact NSX 220-240VAC (od 220 do 240 V) lub Wyzwalacz napięciowy Legrand DPX3 200-277V AC/DC (od 200 do 277 V). W razie wątpliwości co do tego, który model w danej aplikacji sprawdzi się najlepiej, zachęcamy do kontaktu i skorzystania z pomocy naszych specjalistów.

Wyzwalacze napięciowe to ważne elementy instalacji elektrycznych, w dużej mierze wpływające łatwość monitorowania i kontrolowanie napięcia w instalacjach elektrycznych oraz ochrony jej poszczególnych elementów. Reagują na wzrost napięcia powyżej określonej granicy, dzięki czemu stanowią skuteczne zabezpieczenie przed przeciążeniem. Różnorodność rodzajów i modeli pozwala na dostosowanie ich do konkretnych potrzeb i wymagań każdej instalacji.

Sprawdź wyzwalacze wzrostowe w hurtowni Onninen

Wyzwalacz wzrostowy