Dlaczego warto używać rur bezhalogenowych HFFR?

Dodano: poniedziałek, 26.06.2023


Każdy pożar należy traktować jako potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników budynku, a także możliwą przyczynę utraty mienia i ryzyko wysokich kosztów. Istnieją jednak produkty stosowane przy tworzeniu instalacji, których parametry zapewniają większe bezpieczeństwo dla ludzi i obiektów – np. rury bezhalogenowe Ingremio HFFR elektroinstalacyjne.

Niebieskie rury

Sprawdź rury bezhalogenowe HFFR w hurtowni Onninen

Co to znaczy HFFR?

Produkty oznaczone jako HFFR mają dwie, bardzo pożądane właściwości. HF oznacza z języka angielskiego „halogen free”, a więc materiał jest pozbawiony związków halogenowych, którym poświęcimy za chwilę nieco więcej uwagi. Z kolei skrót FR rozwija się jako „flame retardant” lub „fire retardant”. Takie oznaczenie przysługuje materiałom, które opóźniają rozprzestrzenianie się ognia i powstrzymują proces spalania.

Dlaczego warto używać rur bezhalogenowych HFFR?

Halogeny to nazwa stosowana w Rura karbowana Ingremio WKTD-HF-FR-B 30x41/2modniesieniu do pięciu pierwiastków:

   • fluoru,
   • jodu,
   • astatu,
   • chloru,
   • bromu

Astat i jod (w temperaturze pokojowej) są ciałami stałymi, chlor i fluor gazami, a brom – cieczą. Pierwiastki te występują w standardowych produktach używanych przy wykonywaniu instalacji, np. w rurach PCV. Dopóki instalacja jest bezpieczna i normalnie użytkowana, halogeny nie stanowią problemu. Pojawia się on w momencie wybuchu pożaru – wówczas gazy stają się toksyczne i śmiertelnie niebezpieczne. Warto wiedzieć, że większa część obrażeń i zgonów na skutek pożarów wynika właśnie z zatrucia niebezpiecznymi gazami, a nie z oparzeń.

Groźne substancje wydzielają się już w początkowej fazie pożaru, gdy płomienie obejmują kolejne elementy wyposażenia i konstrukcji budynku. Jeżeli występują przeciągi, niebezpieczne związki szybko przedostają się do kolejnych pomieszczeń.

Czy rury bezhalogenowe HFFR są bezpieczniejsze?

Rura bezhalogenowa Ingremio karbowana RIL-HF-FR-P 16x21 kolor RAL 703Tak, rury bezhalogenowe w trakcie pożaru wydzielają ok. 15 razy mniej szkodliwych dla ludzi i obiektu gazów. Przez tak dużą różnicę w stężeniu toksycznych substancji zwiększa się szansa na bezpieczną ewakuację, skuteczną interwencję czy uratowanie mienia. A jeśli już mowa o rozprzestrzenianiu się pożaru, warto docenić właściwość „FR” rur czy innych elementów instalacyjnych. Materiał, który swoimi właściwościami powstrzymuje rozprzestrzenianie się ognia, daje zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko poważnych strat w sytuacji pożarowej.

Tak powszechne materiały jak PCV stanowią przykład halogenowych. Gdy dochodzi do pożaru, jego szybkie rozprzestrzenianie jest możliwe właśnie za sprawą kabli czy rur. Co więcej, szkodliwe gazy reagują po kontakcie z wodą lub wilgocią, a powstały w ten sposób kwas solny może naruszać konstrukcję budynku.

Produkty bez związków halogenowych w hurtowni instalacyjnej Onninen

W Rura karbowana Ingremio bezhalogenowa RIL-HF-FR-P 16x21 kolor RAL 703hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziesz szeroki wybór produktów, które nie posiadająz wiązków halogenowych. Wszystkie produkty spełniają wysokie standardy jakości. Oferta obejmuje różnorodne artykuły, takie jak uchwyty złączki czy rury, które są wolne od szkodliwych substancji. Przy wyborze produktów bezhalogenowych, nie musisz rezygnować z jakości czy funkcjonalności. W Onninen możesz znaleźć innowacyjne rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska, ale jednocześnie spełniają wszystkie Twoje potrzeby. Sprawdź niektóre z naszych dostępnych produktów.

 • Rura karbowana Ingremio WKTD-HF-FR-B 30x41/2m została specjalnie zaprojektowana, aby pozwala na wielokrotne otwieranie i zamykanie rury.
  Doskonale nadaje się do ochrony już istniejących instalacji. Służy również do maskowania i porządkowania wiązek przewodów. Rura bezhalogenowa jest dostępna w odcinkach 50m, oraz w specjalnych opakowaniach służących do zawieszania w odcinkach po 2m
 • Jeżeli potrzebujesz karbowanej rury, która jest odporna na zgniatanie, uderzanie i  wchłanianie wilgoci to świetnie się sprawdzi. Rura karbowana bezhalogenowa Ingremio RIL-HF-FR-P 16x21 kolor RAL 703
 • Rura karbowana bezhalogenowa z pilotem RIL-PA6-HB-P jest rurą samogasnącą o podwyższonej udarności i dużej odporności na czynniki mechaniczne o średniej elastyczności. Dostępna jest w wersji z pilotem (-P) i odporna na UV w klimacie umiarkowanym

Produkty bezhalogenowe mogą być stosowane przy tworzeniu systemów wentylacyjnych oraz elektroinstalacyjnych, a nawet do maskowania i porządkowania zwykłych przewodów. Każda rura w ofercie Ingremio jest dostępna w różnych wymiarach, dzięki czemu z łatwością można znaleźć wariant niezbędny do wykonania prac w budynku o podwyższonym standardzie przeciwpożarowym.

Sprawdź rury bezhalogenowe HFFR w hurtowni Onninen