Dlaczego wieje zimne powietrze przez kanał wentylacyjny

Dodano: piątek, 29.11.2024


Zimne powietrze napływające przez kratkę wentylacyjną powoduje wychładzanie wnętrz, a co za tym idzie – niepotrzebne zwiększenie kosztów ogrzewania oraz obniżenie komfortu cieplnego użytkowników budynku. Gdy wieje z kratki wentylacyjnej wiele osób po prostu ją… zakleja, nie zdając sobie sprawy z tego, że zablokowanie wymiany powietrza jest niebezpieczne dla zdrowia i sprzeczne z prawem budowlanym. Kratki wentylacyjne muszą być drożne i czyste! Poza tym napływ chłodu przez kratkę to objaw źle działającej instalacji wentylacji. Wyjaśniamy, dlaczego wieje zimne powietrze przez kanał wentylacyjny oraz jak skutecznie rozwiązać ten problem.

Instalator nakłada kratkę wentylacyjną na kanał w ścianie

Sprawdź wentylację w hurtowni Onninen

Brak odpływu powietrza przez nieszczelności budynku

W budynkach mieszkalnych standardowo znajduje się wentylacja grawitacyjna (naturalna), na której działanie wpływ mają m.in. czynniki atmosferyczne oraz ciśnienie powietrza we wnętrzach i na zewnątrz. Z wentylacją grawitacyjną często wiąże się zjawisko wstecznego ciągu kominowego. Występuje ono głównie w okresie zimowym oraz w budynkach wyposażonych w minimum dwa kanały kominowe (dymny i wentylacyjny). Zmienia się wówczas kierunek przepływu powietrza – nie wydostaje się ono na zewnątrz budynku, tylko kanałem wentylacyjnym trafia do środka.

Kolano 45° ADK 125 HEATPEX ARIA ADURO 52912590100TZ kratek wentylacyjnych wieje, więc domownicy odczuwają nieprzyjemny chłód. Do odwrotnego ciągu w kanale wentylacyjnym przyczynia się także pełne uszczelnianie okien (nowoczesne okna posiadają fabrycznie wbudowane nawiewniki szczelinowe) i niezapewnienie dopływu świeżego powietrza do wnętrz w okresie grzewczym. Wówczas przewody wentylacji wywiewnej przekształcają się w nawiewne. Podobnie dzieje się po uruchomieniu okapu kuchennego przy zbyt słabym nawiewie. Problem powinno rozwiązać uchylanie okna na czas gotowania. 

Poważny kłopot z kontrolą nad wentylacją (a raczej z brakiem takiej kontroli) mają właściciele nieszczelnych budynków. Nieszczelności występują głównie w okolicach okien i drzwi oraz na poddaszach. Przepływa przez nie znaczna część powietrza, co oznacza, że przepływ przez budynek odbywa się w sposób przypadkowy. Problem potęgować mogą nieocieplone i nieszczelne kanały wentylacyjne oraz błędnie zaprojektowane przekroje przewodów.

Nieodpowiednia budowa wentylacji - wiatr wtłacza powietrze

Przewód wentylacyjny Krzyś-Pol D=163mm nieizolowany 10mb elastyczny PALNIZ 163Za nawiewające zimne powietrze może też odpowiadać wadliwie skonstruowany komin wentylacyjny. Chłodne powietrze do środka budynku nawiewa wówczas wiatr przez wentylacyjne otwory wylotowe. To znak, że ciąg jest mocno osłabiony.

Czym zaradzić, jeśli wieje zimne powietrze z wentylacji?

Co zrobić, żeby wentylacja nie ochładzała pomieszczeń wskutek zjawiska ciągu wstecznego? Przede wszystkim należy zadbać o optymalny, kontrolowany nawiew powietrza do wnętrz poprzez m.in. sprawdzenie szczelności okien i zamontowanie nawiewników, jeśli ich nie posiadają. Drugą, skuteczną metodą walki ze wstecznym ciągiem kominowym jest wyposażenie komina wentylacyjnego w odpowiednią nasadę lub wywietrzak wentylacyjny. Zakończenie ciągu wentylacyjnego to niezwykle ważny, a bardzo często bagatelizowany element instalacji. Prawidłowo dopasowana nasada kominowa powinna zauważalnie poprawić jakość pracy wentylacji grawitacyjnej oraz ustabilizować ciąg kominowy w kominku.

Złączka Aluflex Prodmax fi 120mm DPO18/120Na rynku dostępne są nasady kominowe stałe, samonastawne oraz obrotowe. Na kominach wentylacyjnych doskonale sprawdzają się nasady wykonane z blachy ocynkowanej, ponieważ są odporne na trudne czynniki atmosferyczne. Jak wspomnieliśmy na wstępie, kratka wentylacyjna musi być drożna – absolutnie nie wolno jej zasłaniać ani zaklejać w celu powstrzymania napływu chłodnego powietrza! Takie działanie jedynie maskuje tymczasowo istniejący problem z wentylacją i może być bardzo niebezpieczne. 

Projektantów i instalatorów oraz innych profesjonalistów, których specjalizacją jest wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna, zachęcamy do zapoznania się z asortymentem hurtowni Onninen. Dostarczamy kanały i kształtki wentylacyjne, kurtyny powietrzne, nagrzewnice, aparaty grzewczo-wentylacyjne, destryfikatory, wentylatory, izolacje oraz nawilżacze i osuszacze powietrza. W ofercie posiadamy także liczne akcesoria do systemów wentylacyjnych. Służymy pomocą w doborze elementów instalacji.

Sprawdź wentylację w hurtowni Onninen