Do jakiej umywalki należy dobrać wysoką baterię umywalkową?

Dodano: poniedziałek, 13.05.2024


Armatura jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Wybór odpowiedniej baterii łazienkowej przekłada się na komfort użytkowania i funkcjonalność strefy prysznicowej, wannowej, umywalkowej czy bidetowej. Baterie umywalkowe dostępne są w ogromnej ilości wariantów. Kiedyś standardem była bateria ścienna. Jednak w nowoczesnych wnętrzach coraz częściej spotkasz baterie podtynkowe oraz baterie montowane na blatach lub umywalkach, czyli modele stojące. Jednym z aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu, jest wysokość baterii stojącej. Bateria umywalkowa wysoka to designerska i praktyczna propozycja, generująca jeszcze więcej możliwości podczas projektowania strefy umywalkowej. Jak dobrać baterię umywalkową wysoką do misy? Jak ją prawidłowo zamontować? I czy w każdej sytuacji będzie ona optymalnym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Wysoka bateria umywalkowa ze zlewem nablatowym w łazience na szarym tle

Sprawdź wysokie baterie umywalkowe w hurtowni Onninen

Czy baterie umywalkowe wysokie nablatowe są uniwersalne?

Ze względu na sposób instalacji, wysokie baterie łazienkowe dzielą się na:

  • baterie mocowane na obrzeżu umywalki – opcja ta wymaga zakupu umywalki z fabrycznie wykonanym otworem na armaturę;
  • baterie mocowane bezpośrednio na blacie (nablatowe) w odpowiedniej odległości od umywalki.

Bateria umywalkowa wysoka Valvex Aurora Rose Gold stojąca, nablatowa, wysoka 2445210Wysoka bateria umywalkowa nablatowa jest rekomendowaną opcją do umywalki nablatowej, najlepiej obszernej i głębokiej. Taki duet prezentuje się elegancko i luksusowo oraz zapewnia maksymalny komfort korzystania ze strefy umywalkowej – bez rozchlapywania wody po blacie i podłodze. Przy wyborze baterii umywalkowej nablatowej trzeba wziąć pod uwagę ilość wolnego miejsca na armaturę. Ważny jest również design baterii umywalkowej wysokiej nablatowej. Aktualnie wybierać możesz spośród ogromnej ilości projektów. 

Do nowoczesnej łazienki idealnie pasować będzie wysoka bateria umywalkowa stojąca o prostych, geometrycznych liniach i chromowanym lub np. czarnym wykończeniu. Natomiast w łazience retro doskonale zaprezentuje się dekoracyjna, złota lub srebrna bateria łazienkowa nablatowa lub podłogowa (montowana na posadzce przy misie). Nie bez znaczenia pozostają indywidualne preferencje użytkowników. Dla niektórych osób niska bateria umywalkowa może okazać się znacznie wygodniejsza od designerskiego modelu wysokiego. 

Jak sprawdzić, czy bateria umywalkowa wysoka będzie pasować do umywalki?

Nawet najdroższe i najlepsze baterie umywalkowe nie zapewnią oczekiwanego poziomu komfortu i pożądanego efektu wizualnego, jeśli zostaną błędnie dobrane. Bateria umywalkowa wysoka musi być dopasowana do rodzaju i głębokości umywalki oraz odległości od krawędzi blatu. Co do zasady, im głębsza misa, tym wyższa powinna być bateria stojąca. Oczywiście trzeba także uwzględnić ilość dostępnego miejsca nad umywalką, gdzie często montowane są szafki wiszące. Zazwyczaj wybiera się baterię stojącą wystającą ok. 20-30 cm nad powierzchnię blatu. Między górną krawędzią misy a wylewką powinno pozostawać minimum 12 cm wolnej przestrzeni.

Bateria umywalkowa wysoka Cersanit Inverto 1 S951-298Istotne znaczenie ma długość wylewki. Im dłuższa wylewka, tym wygodniejsze korzystanie ze strefy umywalkowej oraz mniejsze ryzyko chlapania wodą na blat i podłogę. Z drugiej strony, jeśli wylewka będzie zbyt długa, to może być Ci trudno np. umyć twarz (gdy schylisz się zbyt gwałtownie, łatwo nabić sobie guza). W mniejszych umywalkach raczej montuje się baterie z krótszymi wylewkami.

Jeżeli masz wątpliwości, jak wysoka bateria do umywalki nablatowej będzie odpowiednia, warto skonsultować zakup z fachowcem w zakresie remontów łazienek. Kierując się wiedzą i doświadczeniem, specjalista doradzi Ci, jakie rozwiązania sprawdzają się w praktyce. Możesz też skorzystać z pomocy doradców Onninen. Podpowiemy Ci, jaka bateria umywalkowa wysoka będzie pasować do aktualnie posiadanej umywalki lub pomożemy Ci w wyborze nowej, dobrze zgranej z baterią misy.

W jakiej odległości powinna być bateria nablatowa od umywalki?

Decydując się na baterię umywalkową nablatową, czyli montowaną na blacie obok umywalki, trzeba dokładnie przemyśleć miejsce jej montażu. Kluczowe znaczenie ma tutaj wylewka. Baterię warto zamontować w takim punkcie na blacie, by strumień wody wypływającej z wylewki trafiał w sam środek misy lub sięgał mniej więcej 1/3 szerokości umywalki. Lubisz eksperymentować? Żaden problem. Jednak postaraj się umieścić baterię w takim punkcie, by woda trafiała tylko do umywalki. W niektórych modelach perlator umożliwia sterowanie strumieniem wody, co zwiększa swobodę w zakresie miejsca montażu.

Kiedy warto wybrać wysoką baterię umywalkową?

Warto wybrać baterię umywalkową wysoką, jeśli zależy Ci na:

  • maksymalnej swobodzie i wysokim komforcie korzystania z umywalki,
  • nowoczesnym, eleganckim i modnym wyglądzie strefy umywalkowej i całej łazienki,
  • łatwym i wygodnym czyszczeniu zarówno samej armatury, jak i przestrzeni wokół niej,

dostępie do bogatej gamy wzorów, materiałów i kolorów – oferta producentów armatury łazienkowej jest naprawdę imponująca. Do wyboru pozostaje wiele klasycznych, nowoczesnych i stylizowanych modeli. 

Jak prawidłowo zamontować baterię umywalkową wysoką?

Bateria umywalkowa wysoka Kludi Zenta SL jednouchwytowa, wysoka, bez zestawu odpł. 482560565Przed rozpoczęciem prac zapoznaj się z instrukcją montażu posiadanego modelu baterii umywalkowej wysokiej – to jedyny wiążący Cię dokument. Coraz częstszą praktyką producentów armatury jest tworzenie i udostępnianie filmików instruktażowych dla poszczególnych produktów. Tutoriale video przez wielu użytkowników prywatnych uważane są za znacznie bardziej czytelne i wartościowe niż papierowe instrukcje. Wszelkie wskazówki znalezione w internecie traktuj wyłącznie pomocniczo.

Od razu warto sprawdzić warunki gwarancji zakupionego produktu. Pamiętaj, by prace przeprowadzać przy zakręconym zaworze doprowadzającym wodę. Jeśli zależy Ci na samodzielnej instalacji bez wsparcia fachowca, wybieraj produkty z opcją łatwego montażu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą lub z producentem zakupionego modelu baterii. 

Baterie umywalkowe wysokie w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz baterie umywalkowe wysokie w przeszło 60 różnych wariantach. Dostarczamy rozwiązania najbardziej cenionych na rynku producentów armatury łazienkowej. Bez względu na to, czy interesuje Cię wysoka bateria umywalkowa Grohe, Cersanit, Roca, Deante, Kludi Armaturen, Oras czy Valvex, znajdziesz ją w naszej ofercie. Oczywiście w asortymencie posiadamy także inne typy baterii umywalkowych (model niski, montowany na ścianie, podtynkowy itp.) oraz akcesoria i części zamienne do baterii umywalkowych (głowica ceramiczna, uszczelki, regulatory, perlatory, wylewki itp.). Zamówisz u nas wszystko, czego potrzebujesz, by kompleksowo wyposażyć swoją łazienkę.

Nadal nie wiesz, jaka bateria umywalkowa wysoka stworzy spójny duet z Twoją umywalką? Wahasz się pomiędzy kilkoma modelami? A może masz inne pytania? Zadzwoń lub napisz. Doradcy Onninen, po zbadaniu Twoich potrzeb, zaproponują idealnie dopasowane produkty z oferty. Zajmujesz się sprzedażą lub montażem armatury łazienkowej i kuchennej? Skontaktuj się z nami! Przedstawimy Ci ofertę dedykowaną wyłącznie profesjonalistom.

Sprawdź wysokie baterie umywalkowe w hurtowni Onninen