Dobór pompy obiegowej. Na co zwrócić uwagę?

Dodano: środa, 22.03.2023


Pompy obiegowe są niezbędnym elementem wielu systemów technicznych, w tym w instalacjach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Co należy wiedzieć przed zakupem jednej z nich?

Hydraulik podczas pracy przy instalacji

Sprawność działania systemu ogrzewania zależy od wielu czynników. Zdecydowanie najważniejsze są oczywiście jakość poszczególnych elementów i ich stan techniczny, a także dobór odpowiednich rozwiązań do specyfiki danej instalacji. Niekiedy jednak nawet spełnienie tych wymagań nie gwarantuje efektywnej pracy ogrzewania. Na szczęście takie problemy można stosunkowo łatwo rozwiązać.

W wielu przypadkach odpowiednim rozwiązaniem okazuje się montaż pompy obiegowej, czyli urządzenia wzbudzającego obieg czynnika roboczego. Pompy tego typu zwykle używane są w instalacjach centralnego ogrzewania, ale ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do tej technologii. W nowym wpisie omawiamy ich funkcjonalność i zasadę działania oraz wyjaśniamy, jak wybrać model najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

Sprawdź pompy obiegowe w hurtowni Onninen

Wybór odpowiedniej wielkości pompy obiegowej

Jak wspomnieliśmy przed momentem, pompa obiegowa może być elementem systemu centralnego ogrzewania lub innego. Korzysta się z nich także w ogrzewaniu podłogowym lub instalacjach solarnych. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest też dostarczenie wody z ogrzewacza do punktów poboru w instalacjach niepodłączonych do publicznej infrastruktury wodociągowej.

Elektroniczna pompa obiegowa ONNLINE EQC-M 15-6/130Prawidłowy dobór pompy obiegowej wymaga wzięcia pod uwagę różnych czynników. Jednym z nich jest rozmiar urządzenia. Na rynku znajdziemy pięć rodzajów pomp obiegowych – o długości montażowej 80, 130, 150, 180 i 220 milimetrów. Ten parametr jest szczególnie ważny w przypadku wymiany starej pompy na nową lub kiedy ma być ona zlokalizowana w niewielkiej skrzynce. Ze względu na specyfikę danej lokalizacji, często niemożliwe jest zamontowanie większego urządzenia.

Sprawdź pompy obiegowe w hurtowni Onninen

Kupując pompę obiegową, uwagę należy zwrócić także na jej jakość. W hurtowni Onninen oferujemy szeroki wybór pomp obiegowych najlepszych producentów – np. pompa obiegowa FERRO (model 25-60-180 z solidnym żeliwnym korpusem i aluminiową obudową), pompa obiegowa ONNLINE (model EQC-M 25-6/180 z elektronicznie komutowanym silnikiem synchronicznym) lub pompa obiegowa GRUNDFOS (model ALPHA2 25-40 o bardzo niskim poborze mocy z funkcją komunikacji radiowej).

Charakterystyka stałej różnicy ciśnień a rodzaj pompy obiegowej

Kolejna kwestia, o której należy pamiętać przy wyborze pompy obiegowej to jej rodzaj – a konkretnie charakterystyka pracy. Pod tym względem wyróżniamy trzy typy:

  • pompy o charakterystyce stałej różnicy ciśnień;

  • pompy o charakterystyce proporcjonalnej;

  • pompy o charakter stałej.

Te pierwsze stosowane są tam, gdzie konieczne jest utrzymanie stałej różnicy ciśnień pomiędzy poziomami, a więc stałej wysokości podnoszenia. Ten parametr powinien być zachowany niezależnie od ilości czynnika roboczego w instalacji. Osiągnięcie tego efektu wymaga automatycznego dostosowania ciśnienia i mocy urządzenia. Wykres pomp z charakterystyką stałej różnicy ciśnień składa się z prostych odcinków załamujących się w końcowej części pola.

Pompa obiegowa z charakterystyką proporcjonalną

Kolejny typ to pompy z charakterystyką proporcjonalną. Ich działanie polega na wzroście efektywności podnoszenia wraz ze zwiększaniem przepływu czynnika roboczego. Zastosowanie pomp z tą charakterystyką obejmuje przede wszystkim instalacje, w których na poszczególnych odcinkach występują różne opory przepływu. Wydajność rośnie, aż wysokość podnoszenia osiągnie maksimum, a potem zaczyna bardzo maleć.

Taka sytuacja ma miejsce np. systemach CO z głowicami termostatycznymi. Ze względu na różne odległości pomiędzy poszczególnymi odbiornikami (grzejnikami), a źródłem ciepła (kotłem), pompa musi proporcjonalnie dostosowywać parametry pracy w każdej części w zależności od otworzenia lub zamknięcia głowic. Wykres pracy pomp z charakterystyką proporcjonalną przedstawia stromych krzywych, rosnące do momentu maksimum, a następnie opadające.

Pompa obiegowa z charakterystyką stałą

Charakterystyka stała była stosowana przede wszystkim w starszych modelach pomp obiegowych. Urządzenia tego typu podnoszą czynnik roboczy na wysokość odpowiadającą ustawionego biegu. Zmiany na instalacji nie mają wpływu na ten parametr pracy. Zastosowanie pomp tego rodzaju ogranicza się przede wszystkim do instalacji nieposiadających elementów regulacyjnych i wymagających stałego przepływu. Na wykresie widać zaokrąglone krzywe.

Dobór pompy obiegowej powinien być skonsultowany ze specjalistą. Jeśli mają państwo wątpliwości co do tego, który typ i model w danej instalacji sprawdzi się najlepiej, zapraszamy do kontaktu – nasi pracownicy udzielą niezbędnego wsparcia i pomocą w wyborze odpowiedniego produktu.

Sprawdź pompy obiegowe w hurtowni Onninen