Napowietrzanie i odpowietrzanie kanalizacji są niezbędne dla prawidłowego działania układu. Dzięki odpowiednio dobranym zaworom proces ten można przeprowadzić szybko i efektywnie. Dlaczego w ogóle należy napowietrzać i odpowietrzać kanalizację? Jakie zawory napowietrzająco-odpowietrzające wybrać?
Sprawdź zawory napowietrzające w hurtowni Onninen
Dlaczego kanalizacja się napowietrza?
Napowietrzanie kanalizacji to proces, podczas którego do pionu kanalizacyjnego wprowadzane jest powietrze. W tym celu wykorzystywane są albo piony wentylacyjne, albo specjalne zawory, które pozwalają napowietrzyć, a w razie potrzeby odpowietrzyć układ.
W praktyce napowietrzanie kanalizacji wykonuje się regularnie, aby zapobiec licznym problemom oraz awariom układu. Jednym z najważniejszych jest wyrównanie ciśnienia. Układ wodno-kanalizacyjny działa w ten sposób, że w czasie przepływu wody, może dochodzić do wytworzenia podciśnienia lub nadciśnienia, które doprowadzić mogą do uszkodzenia elementów układu. Brak napowietrzania powoduje zasysanie wody z syfonów, co w konsekwencji wiąże się z wydostawaniem nieprzyjemnych zapachów kanalizacyjnych. Jest to tzw. zjawisko syfonowania. Wyrównany poziom ciśnienia zapobiega problemowi.
Układ wodno-kanalizacyjny odpowiada również za odprowadzanie ścieków. Brak odpowiedniego ciśnienia prowadziłby do sytuacji, w której ścieki przepływałyby dużo wolniej. Dochodziłoby do zatykania, a w konsekwencji niedrożności. Znajdujące się w układzie kanały wentylacyjne pomagają udrożnić instalację, poprawiając przepływ cieczy i ścieków.
Znajdujące się wewnątrz układu powietrze pomaga chronić instalację przed uszkodzeniami, do jakich dochodzi na skutek naprężania elementów instalacji. Dużym atutem jest też możliwość ograniczenia hałasu, jaki obserwuje się w przypadku przepływu cieczy przez niewłaściwie napowietrzone rury.
Dlaczego trzeba odpowietrzać kanalizację?
W układach wodno-kanalizacyjnych bardzo ważne jest nie tylko napowietrzanie, ale i odpowietrzanie. Tutaj panować musi równowaga, bo tak jak zbyt mała ilość powietrza, tak i zbyt duża, mogą doprowadzić do komplikacji. Odpowietrzenie kanalizacji pozwala zapobiegać wytwarzaniu podciśnienia, które sprawi, że znajdująca się w syfonie woda zostanie zassana, umożliwiając swobodny przepływ gazu kanalizacyjnego i wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów z instalacji do pomieszczeń.
Przy niezrównoważonym ciśnieniu pojawiają się także trudności ze spłukiwaniem wody, czy hałasy dochodzące z rur. Najbardziej charakterystyczne jest bulgotanie.
Dzięki prawidłowemu odpowietrzeniu nie ma problemu z prawidłowym przepływem ścieków przez układ kanalizacyjny. Nadmiar powietrza mógłby prowadzić do zatorów, a w konsekwencji również do poważnych awarii.
Różnice ciśnienia, czy zatory spowodowane zbyt małą ilością powietrza w układzie doprowadzić mogą do uszkodzeń. Kontrola napowietrzania pozwala zredukować ryzyko, tym samym wydłużając żywotność całego systemu.
Typy zaworów napowietrzająco-odpowietrzających
W zależności od potrzeb instalacji, w układach wykorzystywane są różne modele, różniące się specyfikacją i zastosowaniem. Dobór właściwego pozwoli skutecznie zapobiegać nieprawidłowościom i awariom. W zależności od specyfiki wykorzystywane są następujące modele:
- jednokierunkowe zawory napowietrzające, ich zadanie polega na dostarczaniu powietrza do systemu w sytuacji, w której wewnątrz rur tworzy się podciśnienie, odpowiadają jedynie za doprowadzanie powietrza, zapobiegając jego oddawanie poza układ, zawory te są dość małe, ale niezwykle skuteczne i łatwe w montażu;
- zawory napowietrzająco-odpowietrzające, dwukierunkowe, od poprzednich różnią się konstrukcją i zasadą działania, pozwalają dostarczać powietrze do instalacji oraz umożliwiają jej wypuszczenie na zewnątrz, dzięki nim można łatwo regulować poziom ciśnienia w rurach kanalizacyjnych, wykorzystywane w dużych systemach, gdzie obserwowane są wyraźne wahania ciśnienia, wymagające stałej kontroli i regulacji;
- zawory napowietrzające o dużym przepływie, stosowane w układach kanalizacyjnych charakteryzujących się dużym przepływem ścieków, np. w szpitalach czy budynkach komercyjnych, są większe, a ich rolą jest doprowadzanie dużych ilości powietrza, co jest niezbędne do zachowania drożności, ze względu na konstrukcję i specyfikę zastosowania pozwalają także na odprowadzanie dużych ilości powietrza, aby system zarządzania ciśnieniem w kanalizacji był wydajny;
- zawory napowietrzające do pojedynczych urządzeń — małe, instalowane bezpośrednio przy danym urządzeniu (np. zlew, umywalka), pozwalają ochronić syfony przed zassaniem wody, montowany w układach, w których odpływ ulokowany jest w dużej odległości od głównego pionu;
- zawory próżniowe, służące do napowietrzania, gdy wewnątrz instalacji powstaje podciśnienie, wówczas zawór otwiera się, wpuszczając powietrze do układu;
- zawory napowietrzające do rur poziomych — to zawory o specjalnej konstrukcji, umożliwiającej montaż w układach poziomych, są instalowane w miejscach, w których pionowe modele są niewystarczające.
Dobór odpowiednich zaworów, jak i ich rozmieszczenie, powinien być dostosowany do specyficznych potrzeb danej instalacji. Kanalizacja wewnętrzna HT znajduje zastosowanie w wielu układach, gdzie razem z zaworami tworzy efektywny system wodno-kanalizacyjny.
Jak usunąć powietrze z kanalizacji zaworami napowietrzająco-odpowietrzający?
Zawór napowietrzająco-odpowietrzający pomaga zarządzać ilością powietrza znajdującego się w rurociągu. Wyposażone w system otwierania i zamykania pełnią funkcje sterowania, usuwając nadmiar powietrza lub pozwalając na jego dostarczenie. Ciśnienie powinno pozostawać w równowadze, aby rurociąg działał prawidłowo.
Ten niewielkich rozmiarów element pozwala na odprowadzanie małych ilości powietrza w instalacjach, lub dużych, w przypadku dużych obiektów. Zawór odpowietrzający będzie działał skutecznie, jeśli zostanie właściwie dobrany. W ofercie dostępne są rozwiązania o różnej średnicy zaworu, w tym np. zawór napowietrzający 50 lub zawór napowietrzający 110. Poszczególne elementy muszą być do siebie dopasowane, tworząc szczelny układ.