Dofinansowanie do pomp ciepła w roku 2022

Dodano: poniedziałek, 30.05.2022


Pompy ciepła są ciekawą alternatywą dla innych źródeł ogrzewania, w tym uważanych za czyste. Ich popularność rośnie, bo choć nie są tanie, należą do urządzeń bardzo efektywnych. Ich atutem są niskie koszty eksploatacji – choć wymagają zasilania, zużywają znacznie mniej elektryczności niż systemy wykorzystujące energię elektryczną lub gaz ziemny. A im bardziej drożeją prąd i gaz, tym większe przynoszą korzyści.

Dofinansowanie do pomp ciepła w roku 2022

Jak działają pompy ciepła?

Jak to działa? W ujęciu ogólnym przenosi ciepło z obszaru o niższej temperaturze (dolne źródło) do obszaru o wyższej (górne źródło). Ciepło z powietrza, gruntu lub wody przenoszone jest do czynnika, którego ciśnienie, a zatem i temperatura (do 90 st. C) rosną w wyniku sprężania. Ciepło jest następnie oddawane do górnego źródła (grzejniki, woda użytkowa czy ogrzewanie podłogowe), a sam czynnik zostaje szybko rozprężony, staje się zimny i ponownie gotowy do odbioru ciepła. Sprężarka jest tym elementem, który wymaga zasilania.

Sprawdź pompy ciepła w Onninen

W zależności od źródła dolnego mamy do czynienia z trzema rodzajami pomp – powietrznymi, wodnymi i gruntowymi. Na każdą można otrzymać dofinansowanie po spełnieniu pewnych warunków.

A jak działa program Czyste Powietrze?

Popularnym programem wsparcia jest program Czyste Powietrze. Skierowany jest on do osób fizycznych, a także prowadzących działalność gospodarczą. Mogą one wymienić nieefektywny kocioł lub inne urządzenie grzewcze na paliwo stałe na pompę ciepła. Poziom dofinansowania jest zróżnicowany m.in. w zależności od rodzaju wybranej pompy ciepła i kosztów kwalifikowanych. Program przewiduje dotację na przedsięwzięcie oraz drugą na spłatę części rat kredytu finansującego projekt. Dotyczy to wybranych banków (Kredyt Czyste Powietrze). Obowiązuje zasada, że dotuje się już wykonaną instalację.

Program zawiera trzy poziomy dofinansowania. W pierwszym mogą uczestniczyć właściciele domów jednorodzinnych lub znajdujących się w takich obiektach lokali mieszkaniowych (z osobną księgą wieczystą) i o rocznym dochodzie nie wyższym niż 100 tys. zł.

Drugi poziom to dotacje dla tych, których dochód miesięczny na członka rodziny nie przekracza 1564 zł lub 2189 zł dla osób samotnych. W przypadku działalności gospodarczej  przychód nie może być wyższy niż 30 pensji minimalnych. Najwyższy poziom wsparcia dotyczy osób ubogich (miesięcznie do 900 zł, jeśli mieszka się z kimś, a 1 260 zł, jeśli samemu).

Ile, za co i jak załatwić

Kwota wsparcia to określony procent kosztów inwestycji. Jeśli montuje się dodatkowo mikroinstalację fotowoltaiczną, do podanej kwoty należy doliczyć 5 tys. zł (do 50%)

Maksymalne dotacje podstawowe:

Dofinansowanie do pomp ciepła w roku 2022Dotacje podwyższone dla pomp pokryją do 60% kosztów w każdym przypadku i wyniosą od 6 tys. zł do 27 tys. zł. W przypadku najwyższych jest to 90%, a rozpiętość kwot wynosi od 9 tys. zł do 40,5 tys. zł. Na dodatkową instalację fotowoltaiczną można dostać 9 tys. zł.

Wniosek o dotację najprościej jest złożyć przez Internet, jednak trzeba mieć profil zaufany (ePUAP). Można wypełnić wersję drukowaną, ale trzeba ją pobrać na Portalu Beneficjenta na stronie odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za to, jeśli chcemy skorzystać z Kredytu Czyste Powietrze, idziemy do oddziału banku partnerskiego, składamy wniosek o kredyt, a bank wypełni wniosek o dofinansowanie.

Moje Ciepło dla nowych domów

Dofinansowanie do pomp ciepła w roku 2022Wkrótce powinien rozpocząć się nabór do kolejnego rządowego programu o nazwie Moje Ciepło prowadzonego, tak jak Czyste Powietrze, przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Planowane dotacje mają wynieść od 7 do 21 tys. zł, do 30% kosztów kwalifikowanych (dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45%). Skorzystają z niego jedynie właściciele tylko nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Tu także obowiązuje zasada – najpierw inwestycja, a potem wypłata.

W przypadku dofinansowania instalacji pompy ciepła za „nowy budynek” uważa się taki, dla którego złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. Jednak wciąż warunkiem jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego domu: współczynnik EP dla wniosków składanych w 2022 r. musi wynosić maksymalnie 63 kWh/m2 rocznie, a później 55 kWh. Czym jest EP? To wskaźnik określający zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylację oraz na produkcję ciepłej wody użytkowej. Czyli wszystko, co jest zasilane energią elektryczną z sieci (chyba, że ma się umowę na dostawy zielonego prądu) i gazem ziemnym czy paliwami stałymi. Nowe domy powinny mieć świadectwo energetyczne, w którym zawarta jest ta informacja. Dotacje na pewno będzie można uzyskać na pompy wodne i powietrzne.

Sprawdź pompy ciepła w Onninen

Wyśrubowane warunki

Wymagania są podobne do tzw. Warunków Technicznych 2022 dla budynków i parametrami są zbliżone do domów pasywnych. Co więcej, po wypłacie dotacji pompa ciepła musi być użytkowane przez co najmniej pięć lat i wyprodukowana nie wcześniej niż 24 miesiące przed montażem. Jeśli dom jednorodzinny ma współwłaścicieli, wszyscy mają wyrazić zgodę, konieczne jest też oświadczenie o braku podwójnego finansowania. Nie dostaniemy też wsparcia, jeśli w budynku jest źródło ciepła na paliwo stałe. Tak będzie też w przypadku kominka służącego do ogrzewania i np. z płaszczem wodnym. Dopuszczalny jest jedynie kominek do celów rekreacyjnych.

Budżet programu to 600 mln zł, a zakończyć się ma w 2026r. Celem jest instalacja pomp w 57 tys. domów. Środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego, nowego instrumentu Unii Europejskiej dla 10 państw zmagających się z największymi wyzwaniami na drodze do realizacji celów redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Niekwestionowane korzyści

Pompy ciepła uważa się za przyszłość ogrzewania budynków. Wpisują się w strategię Zielonego Ładu, w myśl której do 2030 r. udział energii odnawialnej w budynkach powinien osiągnąć minimum 49%. Tymczasem w Polsce wciąż około 70% domów ma urządzenie grzewcze zasilane węglem lub drewnem, a mniej więcej 3 mln takich instalacji nie spełnia żadnych norm. Popularyzacja pomp ciepła może wydatnie przyczynić się do ograniczania szkodliwego dla zdrowia smogu, czyli pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 i rakotwórczego benzo(a)pirenu. Ich poziom w sezonach grzewczych bije światowe rekordy.

Biorąc pod uwagę szybki wzrost cen gazu ziemnego, energii elektrycznej i węgla, a także uchwały antysmogowe miast i samorządów wprowadzające zakazy spalania paliw stałych, wymiana kotłów grzewczych staje się nieodzowna. Tym bardziej że na kupno nowego kotła węglowego dotacji już nie ma. A korzyści? Dobrze ogrzany dom za niewielkie pieniądze, czyste powietrze bez emisji pyłów zawieszonych, ani gazów cieplarnianych, a także koniec trosk o coraz wyższe rachunki za tradycyjne ogrzewanie wykorzystujące energię elektryczną, gaz ziemny czy węgiel.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!