Dom jednorodzinny o powierzchni do 70 m2 wybudujesz tylko na podstawie zgłoszenia - bez pozwolenia. Uproszczona procedura budowania małych domów obowiązuje już od kilku lat. Pozwala inwestorowi skrócić okres budowlany o kilka tygodni i zaoszczędzić do kilku tysięcy złotych. Planujesz wybudować dom na zgłoszenie 70 m2? Przepisy aktualnie obowiązujące i zapowiadane zmiany prawne przeanalizowaliśmy dla Ciebie w poniższym artykule.
Sprawdź rekuperację, klimatyzację i wentylację w hurtowni Onninen
Najważniejsze informacje o budowie domu na zgłoszenie 70 m2
Obecnie każda pełnoletnia osoba, która dysponuje działką budowlaną, może - korzystając z uproszczonej procedury - wybudować na niej jednorodzinny dom o maksymalnej powierzchni zabudowy 70 m2. Inwestycja musi jednak służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Aby wybudować dom na zgłoszenie 70 m2 nie musisz ani zatrudniać kierownika budowy, ani nawet prowadzić dziennika budowy. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wystarczy zwrócić się do gminy o dokument o warunkach zabudowy, który otrzymasz ciągu maksymalnie 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie. Co ważne, organ administracji architektoniczno-budowlanej nie ma prawa sprzeciwu wobec dokonanego przez Ciebie zgłoszenia, a budowę możesz rozpocząć niezwłocznie po doręczeniu mu zgłoszenia budowy oraz zawiadomieniu powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
Jak wybudować dom na zgłoszenie 70 m2? Przepisy 2025
Zasady programu „Dom bez formalności” nie zmieniły się w 2025 roku. Aby wybudować dom w ramach programu, niezbędne jest zgłoszenie budowy staroście powiatowemu. Do zgłoszenia takiego dołączasz:
- projekt budowlany,
- projekt zagospodarowania działki lub terenu,
- projekt architektoniczno-budowlany wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami,
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania działką budowlaną,
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (o ile jest ona wymagana);
- oświadczenia – o tym, że budowa będzie prowadzona na własne potrzeby mieszkaniowe, o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową (jeśli rezygnujesz z ustanowienia kierownika budowy) oraz o kompletności dołączonej dokumentacji.
Dokumenty te możesz przesłać pocztą, zanieść do urzędu osobiście lub przekazać przez pełnomocnika albo złożyć online za pośrednictwem strony. Następnie zawiadamiasz organ nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Gotowe. Teraz możesz rozpocząć budowę swojego domu na zgłoszenie.
Zasady programu, które budzą najwięcej wątpliwości
W powszechnym obiegu pojawia się wiele nieprawdziwych informacji na tematu programu „Dom bez formalności”. Sprawdziliśmy więc aktualne zasady u źródła! Chyba najczęściej powielanym mitem jest to, że domu wybudowanego w uproszczonej procedurze nie można w przyszłości sprzedać ani wynająć. Tymczasem ustawa nic nie mówi na temat ewentualnego zbycia takiej nieruchomości. Jednak dokonując zgłoszenia, należy spełnić warunek prowadzenia budowy w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Takie oświadczenie składasz „na start” pod rygorem odpowiedzialności prawnej. Czyli nie możesz budować domu z zamiarem sprzedaży lub wynajmu, jednak w przyszłości, w dowolnym momencie, masz prawo go sprzedać lub wynająć.
Drugi, często słyszany mit dotyczy braku możliwości kontroli domu do 70 m2 przez organ nadzoru budowlanego. Chociaż na złożone przez Ciebie zgłoszenie budowy domu do 70 m2 staroście nie przysługuje prawo sprzeciwu, to organ nadzoru budowlanego jak najbardziej może skontrolować, czy budynek powstaje/powstał zgodnie z przepisami prawa budowlanego i ładu przestrzennego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, podjęte zostaną odpowiednie działania prawne.
Dom na zgłoszenie 70 m2 – planowane zmiany w przepisach
Po 3 latach od wprowadzenia programu okazuje się, że uproszczona procedura budowy domów jednorodzinnych ma pewne istotne wady, którymi chcą zająć się rządzący. Planowane zmiany w prawie dotyczą m.in. możliwości weryfikacji dokumentów i wniesienia sprzeciwu przez starostę, gdy zgłoszenie okaże się wadliwe. Prace legislacyjne postępują jednak bardzo wolno… Eksperci są zdania, że najbardziej atrakcyjną dla inwestorów zmianą prawną byłoby umożliwienie budowania bez pozwolenia domów o większej powierzchni zabudowy niż 70 m2. Chociaż powierzchnia użytkowa takiego budynku może przekraczać nawet 100 m2, to i tak nieco za mało jak na potrzeby i preferencje wielu współczesnych rodzin 2+2 i większych.
Firmy budowlane, instalatorów hydraulicznych i elektrycznych, projektantów instalacji oraz inwestorów prywatnych zachęcamy do zapoznania się z ofertą hurtowni elektryczno-hydraulicznej Onninen. W naszym asortymencie znajdziesz materiały, urządzenia, narzędzia, osprzęt, akcesoria i inne produkty potrzebne do budowy domu oraz wykonania instalacji zewnętrznych i wewnętrznych. Kategorie rekomendowane dla Ciebie to m.in.:
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z doradcami techniczno-handlowymi Onninen.
Sprawdź osprzęt mieszkaniowy, biurowy i RTV w hurtowni Onninen