Dom z rekuperacją - jaki system grzewczy najlepszy?

Dodano: piątek, 10.03.2023


Rekuperacja - pojęcie wykorzystywane we współczesnym budownictwie, jako określenie procesu, w którym odzyskiwana jest energia termiczna w celu dalszego użytku. To jedno z rozwiązań pozwalających na zmniejszenie wydatków związanych z utrzymaniem domu.

Dom jednorodzinny otoczony zielenią

Dom z rekuperacją - jaki system grzewczy najlepszy?

Budując dom, już na etapie planowania czy wyboru projektu, należy podejmować kluczowe decyzje, które mają ogromny wpływ na kształt działań. Jedną z nich jest to, czy planujemy wykonać dom z rekuperacją, czy nie. O rekuperacji mówi się jako o wentylacji z odzyskiem ciepła. Istotą jest fakt, że taką wymianę można kontrolować, a warunki zewnętrzne nie mają wpływu na intensywność działania wentylacji mechanicznej.

Sprawdź system rekuperacji w hurtowni Onninen

Warto przede wszystkim zastanowić się co możemy zyskać wybierając rekuperację? Decydując się na dom z rekuperacją, korzyści rozpatrywać można na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony jest to gwarancja doskonałej wentylacji, która staje się wyjątkowo skuteczna i efektywna, a do tego ekonomiczna. Drugą zaletą jest ogrzewanie, gdyż tam, gdzie wykorzystano rekuperację można skorzystać z grzejników o mniejszej mocy lub zredukować ilość pętli w ogrzewaniu płaszczyznowym. Zapotrzebowanie na ciepło w takim budynku jest znacznie niższe, co w praktyce przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania.

Rekuperację łączyć można z różnymi systemami grzewczymi, chociaż najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest pompa ciepła. Alternatywą jest ogrzewanie elektryczne, które niekoniecznie wiąże się z wysokimi wydatkami. Szczególnie jeśli ktoś posiada panele fotowoltaiczne, wytwarzające energię niezbędną do ogrzania budynku.

Rekuperacja i pompa ciepła

Pompa ciepła Excelia AtlanticPołączenie rekuperacji oraz pompy ciepła jest przez specjalistów określane jako najkorzystniejsze rozwiązanie, pozwalające istotnie ograniczyć koszty związane z ogrzaniem budynku, a dodatkowo jest rozwiązaniem ekologicznym. Korzyści można zmaksymalizować, jeśli już na etapie projektowania zostaną zastosowane odpowiednie rozwiązania.

Zoptymalizowany system grzewczy w domu z rekuperacją występuje wtedy, gdy wykorzystana zostanie pompa o odpowiedniej mocy, dostosowanej do potrzeb energetycznych konkretnego budynku.

Połączenie rekuperacji z systemem grzewczym opartym na pompach ciepła pozwala na zredukowanie zapotrzebowania na ciepło danego budynku. Dodatkową korzyścią jest to, że możliwe jest ograniczenie ilości pętli grzewczych i ich rozstawu w ogrzewaniu płaszczyznowym. Pozwala to zoptymalizować ilość i wielkość innych odbiorników ciepła.

Dla wielu osób nie bez znaczenia są też kwestie ekologiczne, ponieważ połączenie rekuperacji oraz pompy ciepła pozwala zredukować ilość spalin generowanych przez budynek. Nie bez znaczenia jest też wygoda, bo nie ma już konieczności żmudnego przygotowywania opału i palenia w piecu. Obsługa pompy ciepła jest prosta, bezproblemowa i wygodna.

Rekuperacja z pompą ciepła jest zatem rozwiązaniem korzystnym, ale tylko wtedy, gdy zostanie właściwie zaprojektowana i wykonana. Koniecznie należy wziąć pod uwagę wydajność urządzenia, która określana jest m.in. w zależności od powierzchni budynku, tj. liczby pomieszczeń, a także ilości osób, które będą zamieszkiwać dom. W ofercie dostępnych jest wiele różnych modeli rekuperatorów, jednak zanim wybrany zostanie właściwy wariant, warto zasięgnąć opinii fachowców, którzy pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.

Czy ogrzewanie domu z rekuperacją jest tańsze?

Odpowiednio dopasowany do danego projektu system rekuperacji pozwala istotnie zaoszczędzić na wydatkach związanych z ogrzewaniem. Pozwala bowiem optymalnie dopasować ilość i wielkość grzejników, modyfikować długość i rozstaw pętli w ogrzewaniu płaszczyznowym. Rekuperacja charakteryzuje się też obniżeniem zapotrzebowania na ciepło. Szczególnie duże oszczędności obserwowane są wtedy, gdy rekuperacja połączona zostaje z dopasowanym modelem pompy ciepła. Niektórzy piszą nawet, że rekuperacja z pompami ciepła to rozwiązanie doskonałe, pozwalające zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy.

Mimo że decyzję o wykonaniu rekuperacji podejmuje się już na etapie planowania budowy oraz konieczne jest poniesienie odpowiednich kosztów, określanych indywidualnie w zależności od potrzeb energetycznych budynku, to bilans zysków i strat jednoznacznie przemawia za łączeniem rekuperacji z pompą ciepła, gdyż jest to rozwiązanie umożliwiające maksymalne wykorzystanie możliwości obu technik.

Sprawdź system rekuperacji w hurtowni Onninen

Rekuperator
Rekuperator ścienny
Rekuperator Zehnder