Domowe instalacje gazowe – jakie rury do gazu wybrać?

Dodano: środa, 19.01.2022


Projekt wewnętrznej instalacji gazowej wymaga pozwolenia na budowę i musi zostać zrealizowany przez wykonawcę posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Efekt prac zadecyduje bowiem o bezpieczeństwie użytkowników systemu. Jednym z najważniejszych parametrów wpływających na jego jakość okażą się wykorzystane podczas montażu rury, a także służące do ich łączenia kształtki. Zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat domowych instalacji gazowych!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie przepisy regulują tworzenie domowych instalacji gazowych,
 • jakie rury wybrać podczas montażu domowej instalacji gazowej,
 • jakie produkty wykorzystać do łączenia rur w domowych instalacjach gazowych.

Przepisy w zakresie tworzenia domowej instalacji gazowej

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników domowej instalacji gazowej, podczas rozprowadzania przewodów wewnątrz budynku należy przestrzegać określonych zasad. Znajdują się one między innymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Zgodnie z przepisami rozmieszczenie rur poziomych systemu uzależnione jest głównie od rodzaju gazu, który go zasila. Poniżej zapoznasz się ze szczegółowymi informacjami, kluczowymi w pracy każdego instalatora.

Przede wszystkim rury należy układać na wierzchu ścian, unikając przy tym przechodzenia przez pomieszczenia mieszkalne. Co więcej, przewody biegnące przez wnętrza bez okien czy wentylacji trzeba umieszczać w stalowych osłonach bez szwu. Pamiętaj przy tym, aby nie prowadzić rur w kanałach wentylacyjnych, dymowych, bruzdach ściennych i w odległości mniejszej niż 25 cm od przewodów spalinowych.

Rury do gazu płynnego należy układać przy podłodze, jedynie w pomieszczeniach zlokalizowanych powyżej poziomu terenu. Rury z gazem ziemnym natomiast powinny znaleźć się pod sufitem, przynajmniej 10 cm ponad innymi instalacjami. Jeśli muszą się z nimi skrzyżować, konieczne jest zachowanie min. 2 cm odstępu pomiędzy przewodami. Bardzo istotną kwestią jest również samokompensacja, polegająca na unikaniu długich, prostych odcinków. Rury gazowe nie mogą być ponadto prowadzone przez fundamenty ani pod nimi, a te przechodzące przez ściany konstrukcyjne czy stropy muszą zostać zabezpieczone odpowiednimi osłonami.

Sprawdź rury do gazu w hurtowni Onninen

Tak wykonana instalacja gazowa transportuje paliwo od przyłącza, przez pion, aż do odbiorników – a więc kotłów, ogrzewaczy i kuchenek. Urządzenia te zazwyczaj podłącza się do sieci sztywnymi przewodami rozdzielającymi. Gotowy system musi zostać poddany odbiorowi, na który składają się 3 etapy:

 • Etap I – polega na weryfikacji zgodności wykonania instalacji gazowej z przyjętym projektem i wpisami do dziennika budowy. Sprawdzony zostaje także protokół kominiarski o prawidłowym funkcjonowaniu kanałów wentylacyjnych i spalinowych.
 • Etap II – polega na ocenie jakości wykonania instalacji gazowej. Skontrolowane zostają:
  • aktualne atesty i dopuszczenia dla urządzeń oraz materiałów,
  • odległości od innych przewodów, a także okien czy kratek wentylacyjnych,
  • trwałość mocowań,
  • rozstawy podpór,
  • poprawność wykonania przejść przez przegrody,
  • powłoki malarskie i antykorozyjne.
 • Etap III – obejmuje próbę szczelności domowej instalacji gazowej. Wszystkie elementy systemu – od przyłącza, po poszczególne odbiorniki – poddawane są kontroli przy użyciu sprężonego powietrza.

Przepisy przewidują, że techniczny odbiór instalacji gazowej powinien odbyć się w obecności przedstawiciela dostawcy gazu oraz inwestora. Dopiero pozytywny wynik kontroli pozwala na podpisanie umowy i podłączenie systemu do sieci rozdzielczej.

Domowa instalacja gazowa - jakie rury wybrać?

Do wykonania domowej instalacji gazowej można wykorzystać:

 • czarne rury stalowe bez szwu lub ze szwem, łączone przez spawanie,
 • twarde rury miedziane, łączone przez lutowanie.

O ile przewody stalowe nadają się do zastosowania zarówno na zewnątrz budynku, jak i w środku, rury miedziane przeznaczone są wyłącznie do prowadzenia instalacji wewnątrz domu.

Łączenie rur stalowych odbywa się poprzez ich spawanie lub zastosowanie gwintowanych łączników z żeliwa białego. Takie spojenia należy dodatkowo uszczelnić taśmą teflonową lub specjalną pastą. W celu zabezpieczenia ich przed korozją, warto pomalować je również odpowiednią farbą.

Miedziane przewody cechują się odpornością na korozję, lecz ulegają znacznym wydłużeniom pod wpływem wysokiej temperatury. Bardzo ważne jest więc poprowadzenie instalacji w taki sposób, aby możliwa była naturalna kompensacja tego typu odkształceń. W celu uzyskania wymaganej trasy rur, spaja się je za pomocą łączników oraz kształtek z mosiądzu. Łączenia powinny zostać dodatkowo uszczelnione taśmą teflonową lub przeznaczoną do tego celu pastą.

Prowadząc instalacje gazowe, należy w miarę możliwości unikać połączeń gwintowanych. Lepiej sprawdzą się twarde przewody miedziane bez łączeń. Trzeba także pamiętać o tym, że rury można umieszczać w bruzdach tylko wtedy, gdy są one osłonięte nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnione niepowodującą korozji i łatwą do ewentualnego usunięcia masą tynkarską. W tym ostatnim przypadku sprawdzą się jednak wyłącznie rury stalowe.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Montaż instalacji gazowej – z jakich elementów korzystać?

Projekt instalacji gazowej musi obejmować nie tylko wysokiej jakości rury, ale także wspomniane złączki. Przewody miedziane łączy się bowiem za pomocą kształtek z mosiądzu, a stalowe – stosując łączniki gwintowane. Potrzebne są one jedynie w przypadku instalacji wewnętrznej, ponieważ gdy stalowe rury prowadzi się na zewnątrz, można je spawać.

Wartą odnotowania sytuacją jest także ta, w której przyłącza rur wykonane są z polietylenu. W celu połączenia ich z przewodami miedzianymi lub stalowymi niezbędne okażą się gwintowane łączniki przejściowe PE-miedź lub PE-stal.

Aby stworzyć kompletną instalację gazową, warto skorzystać z oferty producenta dostarczającego na rynek uniwersalne elementy przeznaczone do każdego rodzaju rur. Wysokiej jakości łączniki i zawory znajdziesz na przykład w asortymencie marki Conex. Dostępne są wśród nich wszelkie niezbędne podczas montażu kształtki, takie jak kolana, trójniki, nyple, mufy, zaślepki, tuleje czy łuki. Dzięki nim nie będziesz mieć najmniejszych problemów z poprowadzeniem przewodów gazowych zgodnie z przyjętym projektem.

Wszystkie produkty Conex cechują się bardzo starannym wykonaniem i wysokim poziomem wytrzymałości. Poprowadzone z ich wykorzystaniem domowe instalacje gazowe odznaczają się więc niezawodnością i bezpieczeństwem eksploatacji. Z perspektywy wykonawcy istotną zaletą wydaje się również łatwy montaż. Co ciekawe, w ofercie marki Conex znalazły się zarówno złączki gwintowane, jak i kształtki stosowane w systemie zaprasowywanym. W asortymencie naszej hurtowni internetowej dostępne są łączniki z wielu różnych materiałów wykorzystywanych w instalacjach gazowych. Z łatwością dobierzesz je do potrzeb swoich klientów i specyfiki realizowanych projektów.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Zawór gazowy
Ogrzewanie gazowe