Dopasuj grzejnik do charakteru swojego wnętrza!

Dodano: piątek, 15.07.2022


Urządzając dom staramy się tak dobrać wyposażenie, aby było zgodne z preferowanym przez nas stylem, przykładamy dużą wagę do kolorów, porządkujemy przestrzeń zgodnie z naszym poczuciem harmonii. Staramy się ukryć wszelkiego typu urządzenia grzejące, ze względu nie tylko na ich wygląd ale również gabaryty. Nie chcemy ograniczać powierzchni. W naszym klimacie grzejniki są jednak koniecznością. Czy można dopasować je do charakteru naszych wnętrz? Czy mogą stanowić ciekawy akcent lub być całkiem schowane, niewidoczne, a może dekoracyjne poprzez formę, kolor, fakturę?

Grzejnik kanałowy

REGULUS®-system oferuje kilka  propozycji: grzejniki montowane w podłodze lub w ścianie – których obecność można również zaakcentować ciekawym kolorem podestu lub maskownicy, grzejniki dekoracyjne z niezwykle interesującym pokryciem strukturalnym, jak również małe grzejniki o dużej mocy, które z powodzeniem zastąpią te o dużych gabarytach.

Sprawdź grzejniki Regulus w ofercie Onninen

System ogrzewania podłogowego kanałowego – CANAL 

To rozwiązanie, w którym grzejnik znajduje się w kanale w podłodze (w specjalnej wannie wbudowanej w posadzkę), a jedynym widocznym elementem jest ażurowy podest przykrywający kanał. Opcjonalnie grzejnik kanałowy może posiadać cicho pracujący wentylator, zwiększający moc grzewczą (TRIOVENT, QUATTROVENT). Podest, który przykrywa kanał oferowany jest w kilu wzorach, z drewna dębowego, bukowego lub z aluminium. Całość zgrana jest z poziomem posadzki. Wzór i kolor podestów można dopasować do materiału z którego wykonana jest podłoga. Podesty aluminiowe mogą być pomalowane (kolory z palety RAL K7) lub anodowane (do wyboru 4 kolory). Podesty drewniane mogą zostać zabarwione lakierem (wówczas należy zamawiać surowe nieimpregowane podesty, które trzeba samodzielnie pokryć odpowiednim preparatem). System ogrzewania podłogowego kanałowego stosowany jest najczęściej wzdłuż dużych przeszkleń, a także wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne grzejniki, a istotny jest  komfort i efektywna emisja ciepła na pomieszczenie. Zestawy z wentylatorem mają większą moc grzewczą – mogą być krótsze i przez to łatwiejsze do rozmieszczenia. Głębokość najpłytszych zestawów wraz z podestem wynosi zaledwie 80 mm. To nowatorskie i obecnie bardzo modne rozwiązanie. 

Grzejniki wewnątrzścienne – INSIDE

Montowane są wewnątrz ściany, w płytkiej wnęce i zasłonięte żaluzją (maskownicą). To system, który sprawdza się w miejscach o ograniczonej przestrzeni komunikacyjnej, gdzie może nastąpić kolizja między wystającym, umieszczonym na ścianie grzejnikiem, a sposobem korzystania z pomieszczenia, a więc w wiatrołapach, korytarzach, garderobach. System ten może być również zamontowany w łazienkach, w glazurze lub w obudowie wanny, a także w kuchni w ciągu kuchennym, czy w wyspie kuchennej. Stosuje się go również w ścianach działowych z funkcją jednoczesnego ogrzewania obu sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. Równie dobrym miejscem na zamontowanie grzejników wewnątrzściennych są okolice podokienne ścian szczytowych poddaszy, ścianki kolankowe i filary. Całkowita głębokość zestawu INSIDE wynosi jedynie 77 mm. To rozwiązanie jest nowością na rynku europejskim. 

Grzejnik wewnątrzścienny w salonie domu jednorodzinnego

Grzejniki dekoracyjne – DECOR i TOWER

Grzejnik dekoracyjny Regulus Decor w kuchniTo wąskie, wysokie modele o płaskiej powierzchni. Ze względu na rozmiary przeznaczone do montażu obok okna, na filarze, czy wolnej ścianie. Niska bezwładność cieplna umożliwia precyzyjne, łatwo sterowalne ogrzewanie – sprawdza się w nowoczesnych systemach c.o. Są lekkie, co ułatwia montaż nawet na ścianach gipsowo-kartonowych. Dostępne w szerokiej gamie kolorów (paleta RAL K7 oraz TIGER). Szczególnie interesująco wygląda wykonanie młotkowe i strukturalne. Dzięki prostej stylistyce modele te znajdują szerokie zastosowanie, a w kolorach kontrastowych do barwy ścian stanowią ciekawy akcent we wnętrzu.

Grzejniki wentylatorowe E-VENT i REVERS – do grzania i chłodzenia

Grzejniki E-VENT i grzejnik REVERS to modele przystosowane do współpracy z wentylatorami: E-VENT – 230 V, a REVERS – 24 V. Konstrukcja tych grzejników – tzw. bazowych – jest identyczna. Wewnątrz, w dolnej części mają wnękę na wentylator/y oraz elementy służące do szybkiego wpięcia (i wypięcia) ich na magnesach. Posiadają ponadto wewnętrzną kompletną instalację elektryczną z dyskretnym wyłącznikiem na obudowie bocznej.

E-VENT i REVERS – podobieństwa i różnice:

  • grzejnik typu E-VENT – grzejnik bazowy z wpiętym do niego wentylatorem 230 V – grzejnik taki używany jest wyłącznie do grzania,
  • grzejnik typu REVERS – grzejnik bazowy z wpiętym do niego wentylatorem 24 V – grzejnik taki jest używany zarówno do grzania jak i chłodzenia pomieszczeń we współpracy np. z pompą ciepła lub gruntowym wymiennikiem ciepła.

Sprawdź grzejniki Regulus w ofercie Onninen

Wentylator znacznie podwyższa moc grzejnika (nawet o 60%) bez zmiany jego gabarytów czyli bez konieczności jego przewymiarowania np. dla niskich parametrów czynnika grzejnego (kotły kondensacyjne, pompy ciepła). Jest konieczny w przypadku korzystania z funkcji chłodzenia – grzejnik REVERS. Istnieje także możliwość dodatkowego wpływu na dynamikę grzania przy pomocy trzybiegowego sterownika.

Grzejnik bazowy bez wentylatora pracuje jak standardowy grzejnik c.o. grzejący w drodze konwekcji i promieniowania z powierzchni, z racji swojej dużej powierzchni wymiany ciepła (dużej powierzchni kontaktu z ogrzewanym powietrzem) jest bardziej przydatny do ogrzewania niskotemperaturowego od innych grzejników.

Schematy podłączenia grzejników Regulus

Zespół wentylatorowy (lub wentylator – w zależności od długości grzejnika) można kupić wraz z grzejnikiem bazowym lub odłożyć jego zakup na przyszłość, mając już w instalacji centralnego ogrzewania grzejnik wodny przystosowany do takiego rozwiązania. Niezależnie od przyjętej opcji, należy pamiętać o doprowadzeniu w pobliże podstawy grzejnika instalacji elektrycznej.

Przedstawione grzejniki i systemy grzewcze gwarantują dynamiczne i ekonomiczne ogrzewanie. Cechują się małą bezwładnością cieplną, a przez to szybkim startem grzania, sprawnością i precyzją. Oszczędność energii jest oczywista – grzejnik o małej bezwładności cieplnej dostarcza dokładnie tyle ciepła, ile potrzeba do utrzymania zadanej temperatury. To dobry wybór pod względem estetycznym i co więcej nieograniczający przestrzeni, daje większą swobodę w  urządzeniu wnętrz.

Sprawdź grzejniki Regulus w ofercie Onninen

Grzejnik elektryczny ścienny
Centralne ogrzewanie