Dotacja na zakup kotła elektrycznego

Dodano: poniedziałek, 5.10.2020


Ogrzewanie elektryczne staje się z roku na rok coraz bardziej powszechne. Wysoka wydajność, łatwość montażu oraz praktycznie bezobsługowa praca to tylko niektóre z zalet kotłów elektrycznych. Spośród wszystkich źródeł ciepła dostępnych na rynku to właśnie elektryczne urządzenia grzewcze są jednymi z najbardziej przyjaznych dla środowiska. Decydując się na montaż kotła elektrycznego, dobrze pamiętać o możliwości uzyskania dotacji. Sprawdź, dlaczego warto wybrać ogrzewanie elektryczne oraz jakie możliwości dają dostępne programy dofinansowań.

Dotacja na zakup kotła elektrycznego

Program „Czyste Powietrze” – dotacja na wymianę kotła

Celem programu „Czyste Powietrze” jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Zanieczyszczenia są w znacznej mierze produkowane przez wykorzystanie do ogrzewania przestarzałych kotłów i pieców oraz niskiej jakości paliw. Beneficjenci programu mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła, m.in. na spełniające restrykcyjne normy emisyjne, nowoczesne kotły elektryczne.

Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych, od których liczona jest wysokość dotacji w programie „Czyste Powietrze”, to 69 tys. złotych. Dotyczy ona osób o najniższych dochodach i obejmuje wymianę nieefektywnego urządzenia grzewczego na paliwa stałe wraz z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznej. W zależności od dochodów gospodarstwa domowego wsparcie może wynieść do 90% kosztów kwalifikowanych.

Poza zakupem kotła elektrycznego i montażem instalacji PV, zasady programu umożliwiają uzyskanie dofinansowania m.in. na wykonanie termoizolacji budynku. Nabór wniosków jest prowadzony przez WFOŚiGW, a realizację programu przewidziano na lata 2018-2029.

Program „Mój Prąd” – dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną

Celem programu „Mój Prąd” jest z kolei zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Program jest przeznaczony dla osób fizycznych wytwarzających energię na własne potrzeby. Założenia programu pozwalają na otrzymanie dotacji do 20,5 tys. zł na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW. Program jest realizowany w latach 2019-2025, a wnioski są przyjmowane przez NFOŚiGW.

Zgodnie z nowymi zasadami, osoby niekorzystające z innych dotacji na instalację PV, mogą ubierać się o:

  • 4 tys. zł na samą instalację fotowoltaiczną,
  • 5 tys. zł na instalację PV sprzężoną z innym elementem,
  • 5 tys. zł na magazyn ciepła,
  • 7,5 tys. zł na magazyn energii,
  • 3 tys. zł na system zarządzania energią (EMS lub HEMS).

Warto wspomnieć, że wydatki poniesione w ramach realizacji inwestycji współfinansowanej z programu „Mój Prąd” podlegają odliczeniu od dochodu. Tym samym inwestor może otrzymać zwrot podatku PIT niezależnie od tego, czy płaci podatek liniowy, rozlicza się na zasadach ogólnych, czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Montaż kotła CO

Instalacja elektrycznego kotła centralnego ogrzewania powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta, które zagwarantują mu efektywną i bezawaryjną pracę. Podłączenie sterownika najlepiej powierzyć profesjonalnemu instalatorowi, posiadającemu odpowiednie uprawnienia elektryczne. To samo dotyczy kwestii hydrauliki.

Na montaż pieca CO należy wybrać suche, czyste pomieszczenie, gdzie temperatura na pewno nie spadnie poniżej 0°C. Przed rozpoczęciem prac powinno się odciąć dopływ energii elektrycznej i wody. Zaleca się także przepłukanie instalacji grzewczej.

W zależności od rodzaju kotła elektrycznego, wiesza się go na ścianie lub stawia na stabilnym, równym podłożu. Gdy piec znajdzie się już na swoim miejscu, w pierwszej kolejności należy podłączyć do niego instalację wodną centralnego ogrzewania. Czynnikiem grzewczym, który będzie krążył w rurach, może być uzdatniona woda lub niezamarzający płyn przeznaczony do systemów CO. Pamiętaj, że przed uruchomieniem kotła elektrycznego trzeba przeprowadzić odpowietrzenie instalacji.

Kontrolę pracy kotła elektrycznego umożliwia fabrycznie zamontowany sterownik. Dzięki niemu moc urządzenia jest automatycznie dostosowywana do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. Gwarantuje to ekonomię rozwiązania i optymalizację kosztów. Piec posiada także przeponowe naczynie wzbiorcze, które zabezpiecza obieg centralnego ogrzewania przed nadmiernymi wzrostami ciśnienia w instalacji grzewczej. Kocioł z wbudowanym wymiennikiem CWU ma dwa takie naczynia.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie elektryczne?

Wśród wielu zalet ogrzewania elektrycznego najczęściej wymienia się wygodę oraz komfort użytkowania. Ważną kwestią są ponadto niskie koszty inwestycyjne oraz oszczędność miejsca. Kotły elektryczne nie wymagają bowiem przygotowywania specjalnej kotłowni. Estetyczny wygląd oraz wysoka jakość pracy pozwala na ich instalację niemal w dowolnym pomieszczeniu.

Bez wątpienia są to jedne z najbezpieczniejszych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku – zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska. W budynkach z dobrą termoizolacją kocioł elektryczny współpracujący z instalacją fotowoltaiczną może być bardzo efektywnym sposobem na ogrzewanie.

Akumulacyjny system grzewczy

Innym rozwiązaniem, które pozwala oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną, jest budowa akumulacyjnego systemu grzewczego. Odpowiednio przygotowana instalacja pozwala na podgrzewanie wody w godzinach obowiązywania tańszej taryfy nocnej. Ciepło jest wówczas gromadzone w buforze. Następnie zmagazynowana, podgrzana woda jest wykorzystywana do ogrzewania w godzinach dziennych, zgodnie z określonym harmonogramem. Odpowiednio zaprojektowana instalacja grzewcza pozwala na praktycznie bezobsługową pracę. Ingerencja użytkownika ogranicza się najczęściej do zmiany ustawień temperatury.

Nowoczesny kocioł elektryczny do fotowoltaiki

Głównym elementem instalacji ogrzewania elektrycznego jest wybór odpowiedniego kotła. Dobrze dobrany kocioł gwarantuje wydajną oraz niezawodną pracę całej instalacji. Wśród wielu rozwiązań oferowanych na rynku dużą popularnością cieszą się kotły elektryczne produkowane przez firmę Kospel. Nowoczesne
urządzenia grzewcze są oferowane w wielu wariantach dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Jednym z najpopularniejszych kotłów w ofercie producenta jest model EKCO. Kocioł jest dostępny zarówno w wersji podstawowej (EKCO.L3/LN3), jak i rozszerzonej (EKCO.M3/ MN3). Wersja rozszerzona jest wyposażona w sterowanie pogodowe. Z kolei kocioł dwufunkcyjny EKD.M3 łączy w sobie funkcję całej kotłowni w jednej obudowie. Model EKD.M3 jest wyposażony w aparaturę niezbędną do pracy instalacji grzewczej. Wewnątrz estetycznie wykonanej obudowy znajduje się m.in. zasobnik c.w.u. o pojemności 130 litrów, pompa obiegowa i przeponowe naczynia wzbiorcze do c.o. i c.w.u.

Kotły elektryczne EKCO  i EKD są dostępne w kilku wariantach umożliwiających pracę z mocą w zakresie od 4 do 24 kW. Sterowanie pogodowe zapewnia całkowicie bezobsługową i oszczędną eksploatację. Opcjonalny moduł internetowy, w który można doposażyć kotły ze sterownikiem pogodowym, pozwala ponadto na zdalne sterowanie ogrzewaniem.

Darmowa energia z instalacji fotowoltaicznejDarmowa energia z instalacji fotowoltaicznej

Ogrzewanie elektryczne – ogrzewaniem przyszłości

W ostatnich latach ogrzewanie elektryczne coraz bardziej zyskuje na popularności. Za instalacją kotła elektrycznego przemawia m.in. wygoda użytkowania, bezobsługowa praca, a także rosnąca dostępność energii z odnawialnych źródeł. Współpraca kotła elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną pozwala na znaczne ograniczenie wysokości comiesięcznych rachunków za ogrzewanie. Warto rozważyć skorzystanie z programu „Czyste powietrze”, który umożliwia przeprowadzenie gruntownej modernizacji kotłowni oraz zakup wydajnego kotła elektrycznego.

Centralne ogrzewanie