Efektywna organizacja przestrzeni: Jak wybrać idealny stół roboczy?

Dodano: piątek, 8.09.2023


Prowadząc zakład stolarski czy ślusarski albo wykonując inne prace warsztatowe należy odpowiednio zorganizować swoją przestrzeń pracy. W tym artykule podpowiemy, jak wybrać idealny stół roboczy i na co należy zwrócić uwagę przy doborze?

Drewniany stół z narzędziami w tartaku

Sprawdź stoły robocze w hurtowni instalacyjnej Onninen

Z czego powinien być wykonany stół roboczy? 

 Stół roboczy Scheppach UMF1600Wybór odpowiedniego stołu roboczego jest ważny dla zachowania BHP w każdym warsztacie. Stół warsztatowy musi być solidnie wykonany i wytrzymały. Istotne znaczenie ma powierzchnia blatu roboczego, obecność dodatkowych półek czy szuflad na narzędzia. Przy wyborze stołu należy zwrócić uwagę na to jakiego typu materiały będą na nim obrabiane, czy będzie to drewno, metal, a może inny materiał. Istotne znaczenie ma to jakiej wielkości materiały będą poddawane obróbce, bo przestrzeń robocza musi być wygodna i zapewniać precyzję pracy.

Stół roboczy może być stacjonarny bądź też przenośny i to również jest jedno z kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę. Stół warsztatowy może być wykonany z mocnego i odpornego na uszkodzenia drewna, ale i metalu. Trzeba zwrócić uwagę na nośność stołu roboczego i możliwość regulacji wysokości czy też długości. Dobrze sprawdzają się stoły robocze uniwersalne wykonane z drewna bukowego z obrzeżem stalowym, gdyż są odpowiednie do prac z użyciem imadła, gięcia, cięcia czy szlifowania. Najlepiej jeśli stół można składać. Dzięki temu, gdy nie jest użytkowany nie zajmuje dużo miejsca w warsztacie. Można też go łatwo przenieść w inne miejsce, np. w przypadku wykonywania prac remontowych.            

Jaką wysokość powinien mieć stół warsztatowy? 

Warto zwrócić uwagę także na optymalne wymiary. Standardowo mieści się w przedziale od 75 do 90 cm. Dobrym rozwiązaniem jest wybór stołów roboczych, których wysokość można regulować. Dzięki temu można zapewnić sobie wygodę pracy zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej.

stół roboczy Wolfcraft Master Cut 2600Jeśli chodzi o wielkość blatu roboczego, to do wyboru są modele o długości od ok. 120 do 240 cm, choć można znaleźć także większe modele. Warto jeszcze wiedzieć, że blat warsztatowy powinien mieć grubość od 2 do 5 cm. Taki model będzie służył przez długi czas. Optymalna szerokość stołu warsztatowego to z kolei od 60 do 90 cm.  Jak dopasować wysokość stołu warsztatowego do indywidualnych potrzeb? Wystarczy zmierzyć odległość wyciągniętych na wprost nadgarstków od podłogi i odjąć 10-15 cm. Dzięki temu można wykonywać pracę swobodnie bez konieczności nachylania się czy odchylania od powierzchni roboczej. W przypadku prac elektronicznych, ale i budowlanych mogą sprawdzić się stoły o wysokości od 75 do 80 cm. Do prac stolarskich czy ślusarskich odpowiednie będą stoły o wysokości 85-90 cm. Najwyższe stoły są potrzebne do prac w warsztatach samochodowych.       

Stoły robocze w hurtowni Onninen 

Stół roboczy to niezbędne wyposażenie każdego warsztatu. W hurtowni instalacyjnej Onninen można wybrać stół roboczy Scheppach UMF1600. Jest to model przeznaczony do pilarek ukosowych. Sprawdzi się nie tylko do modeli producenta Scheppach, ale i tego rodzaju sprzętu innych marek. Jest to stół wykonany ze stali o wysokości 81 cm. Warto jeszcze zwrócić uwagę na udźwig, który w przypadku tego modelu wynosi 200 kg. Jednocześnie sama konstrukcja stołu jest lekka, gdyż waży on tylko 12 kg. Zapewnia stabilne mocowanie pilarki ukośnej i bezpieczeństwo pracy.

stół roboczy Eriflex Manual Flexibar Work CenterDla wymagających stolarzy odpowiednim wyborem może być choćby stół roboczy Wolfcraft Master Cut 2600. Może służyć jako stół do wyrzynarek, pił ukośnych, pilarka stołowa, stół frezarski czy też stół dla ręcznej pilarki tarczowej. Jest odpowiedni także wtedy, gdy korzysta się z pilarek tarczowych manualnych niewyposażonych w kliny rozszczepiające. Wyposażony jest w wyłącznik bezpieczeństwa. Umożliwia cięcie seryjne w zakresie 60 stopni. Można mocować do niego obrabiane przedmioty za pomocą ścisków. Dzięki obciążeniu do 120 kg pozwala na cięcie nawet masywnych płyt drewnianych. Blat roboczy wykonany jest z płyty MDF i aluminium, a stół ma konstrukcję stalową i aluminiową. Waga tego stołu to 20 kg i co istotne jest to model mobilny.

Na uwagę zasługuje także stół roboczy Eriflex Manual Flexibar Work Center. Ten stół warsztatowy wykonany jest ze stali oraz materiału kompozytowego. Wysokość 92 cm zapewnia wygodę użytkowania. 95 kg to maksymalne obciążenie tego stołu. Można regulować jego długość w zakresie od 120 do 191 cm. Stół gwarantuje dużo miejsca do przechowywania ręcznych narzędzi. Wyposażony jest w zestaw narzędzi do gięcia i składania.    

Sprawdź stoły robocze w hurtowni instalacyjnej Onninen

Stół roboczy