Efektywne łączenie kabli światłowodowych: Mufa światłowodowa

Dodano: niedziela, 10.03.2024


Układanie i łączenie światłowodów wymaga od instalatora nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również bardzo dużej staranności i ostrożności. Od precyzji wykonanych prac zależeć będzie tłumienność transmitowanych sygnałów. Proces łączenia światłowodów kończy się odpowiednim zabezpieczeniem miejsc spawania włókien światłowodowych. W tym celu wykorzystuje się mufy światłowodowe. Mufa zapewnia ochronę włókna światłowodowego i spawu przed uszkodzeniami mechanicznymi i negatywnym działaniem warunków atmosferycznych.

Instalator z kablami światłowodowymi łączy przewody

Sprawdź mufy światłowodowe w hurtowni Onninen

Sposoby łączenia światłowodów

Metody łączenia włókien światłowodowych podzielić można na:

  • Mufa światłowodowa Alantec pionowa do 144 spawówstałe – przygotowane włókna łączone są za pomocą złączy stałych lub spawów;
  • rozłączalne – przy pomocy różnego rodzaju złączy i gniazd (oczyszczone włókno przybliża się końcówką do końcówki drugiego i ustawia w odpowiedni sposób).

Metoda rozłączalna jest prosta i umożliwia łatwe wprowadzanie zmian w infrastrukturze. Jednak za najbardziej jakościowy sposób łączenia światłowodów, gwarantujący bardzo dobre parametry instalacji, uznawane jest spawanie – oczywiście pod warunkiem poprawnego wykonania i właściwego zabezpieczenia spawu. Do wyboru pozostają dwa główne rozwiązania. 

  • Spawanie termiczne – metoda ta wymaga użycia spawarki wytwarzającej łuk elektryczny. Do połączenia dochodzi wskutek nadtopienia czół światłowodów. Zaletą tej metody jest uzyskanie mocnego, trwałego i pewnego połączenia. 
  • Spawy mechaniczne – umieszcza się je w puszkach lub w mufach światłowodowych. Do wypozycjonowania włókien i usunięcia nierówności służą obudowy. Przed wykonaniem połączenia, instalator stosuje wizualny lokalizator uszkodzeń oraz sprawdza dopasowanie uciętych włókien do parametrów spawarki/spawu mechanicznego. Niedostosowanie długości odcinków do wybranej metody wiąże się z ryzkiem powstania tak silnego tłumienia, że transmisja sygnału będzie niemożliwa. 

Mufa światłowodowa Alantec pionowa do 72 spawów + panel 36xSC simplexWarto pamiętać, że proces łączenia włókien światłowodowych musi zostać poprzedzony ich odpowiednim ułożeniem i przygotowaniem. Czyszczenie i przecinanie kabli to bez wątpienia niełatwe zadanie, zwłaszcza dla początkujących instalatorów. Trzeba zdjąć powłokę kabla aż do osiągnięcia pożądanej średnicy, dokładnie oczyścić włókno stosując chusteczki bezpyłowe, a następnie przeciąć przy użyciu specjalnej obcinarki. Zachowując taką kolejność, unikasz ryzyka zabrudzenia uciętego włókna. Dokładne oczyszczenie ma istotny wpływ na przebieg późniejszego procesu spawania. 

Po zakończeniu prac należy przeprowadzić pomiar tłumienia toru transmisyjnego przy użyciu miernika i źródła światła o mocy stałej. Wynik dostarcza informacji na temat poprawności działania i wykonania instalacji światłowodowej. Trzeba pamiętać, że uszkodzenie włókien światłowodowych jest trudniejsze do wykrycia niż kabli koncentrycznych. W przypadku niewielkich instalacji wiadomo, czy konieczne jest zastosowanie tłumika optycznego w oknie transmisyjnym dla zmniejszenia mocy na odbiornikach. 

Jak łączyć światłowody za pomocą muf światłowodowych?

Mufa światłowodowa Alantec płaska przelotowa do 24 spawówMufa światłowodowa jest bardzo ważnym elementem infrastruktury optycznej. Służy do efektywnego zabezpieczenia miejsca spawania włókien światłowodowych, pomaga prawidłowo ustawić włókna i skutecznie je połączyć, pełni funkcję ochronną oraz zapewnia instalatorom swobodny dostęp do połączeń w celu łatwego i bezpiecznego przeprowadzenia napraw (nie jest konieczne usunięcie przewodów na całym odcinku). Zastosowanie muf pozwala zachować ciągłość transmisji, co przekłada się na optymalnie działający światłowód. Mufy światłowodowe mogą być montowane w studni kablowej, na ścianach lub słupach – w zależności od rodzaju sieci. Łączenia światłowodów powinien każdorazowo dokonywać profesjonalny instalator. 

Mufy światłowodowe w hurtowni Onninen

W hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziesz mufy światłowodowe różniące się pojemnością (maksymalną ilością spawów), sposobem montażu i przeznaczeniem. Oferujemy produkty o sprawdzonej jakości, których obudowy charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, pyły i zanieczyszczenia. 

Sprawdź mufy światłowodowe w hurtowni Onninen