Efektywne odwodnienie dachu: rynna dachowa

Dodano: wtorek, 9.04.2024


Odpowiednie odwodnienie dachu jest niezbędne, aby zabezpieczyć cały obiekt przed szkodliwym działaniem wody. Jeśli ciecz przez długi czas nie zostałaby odprowadzona, wówczas mogłoby dojść do uszkodzenia konstrukcji dachu, a także pojawienia się wilgoci wewnątrz domu. Jakie są rodzaje rynien i rur spustowych i jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Odwodnienie dachu budynku plastikowymi rynnami

Sprawdź rynny dachowe w hurtowni Onninen

Jakie są rodzaje rynien?

Mówiąc rynny chyba każdy wie, z jakim elementem ma do czynienia. Specjaliści wiedzą jednak, że termin ten oznacza różne produkty, a właściwy dobór poszczególnych elementów jest niezbędny, aby cały system funkcjonował prawidłowo i skutecznie odprowadzał wodę z połaci dachowej. Wśród podstawowych parametrów wymienić należy kształt rynny oraz średnicę. Duże znaczenie ma także materiał, z jakiego wykonana jest rynna. W przeciwieństwie do rur rynna jest z jednej strony otwarta, o półokrągłym profilu. Rynny są elementami odwodnienia, które montowane jest wzdłuż krawędzi dachu.

Analizując rodzaj rynien ze względu na materiał, z jakiego został wykonany, czyli:

Ze względu na niektóre specyficzne właściwości poszczególnych wariantów, w tym także ich cenę, nie wszystkie rodzaje są wykorzystywane we współczesnym budownictwie.

Ile wytrzyma rynna plastikowa?

Plastik, z którego wykonywane są rynny jest materiałem bardzo trwałym i solidnym. Inwestycja w wykonanie systemu odwodnienia dachowego i rynien w tym wariancie jest zatem korzystna z punktu widzenia inwestora. Niektórzy obawiają się jednak czy rzeczywiście jest to rozwiązanie na lata? Producenci rynien plastikowych podkreślają, że dostarczane przez nich rozwiązania to dobra inwestycja. Szacowanie trwałości modeli jest jednak trudne, wiele zależy od indywidualnych kwestii, warunków, w jakich konstrukcja działa. Obecnie przyjmuje się, że dostępne w sprzedaży modele rynien powinny z powodzeniem wytrzymać od 20 do nawet 50 lat.

Jak dobrać wielkość rynien?

Rynna dachowa tylko jeśli zostanie odpowiednio dobrana będzie efektywnie spełniała swoją rolę i zapewni skuteczne odprowadzenie wody. System rynnowy musi być dopasowany indywidualnie do wielkości dachu, a dokładniej do efektywnej powierzchni dachu. Obecnie wybór właściwego wariantu nie jest już tak skomplikowany, ponieważ z pomocą przychodzą sami producenci. W Internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów, do których wystarczy wprowadzić podstawowe parametry, takie jak długość i wysokość dachu, a także odległość, jaka znajduje się od kalenicy do narożnika w poziomie.

Wielkość rynny dobiera się w zależności od powierzchni dachu. W domach, w których nie przekracza ona 50m2 doskonale sprawdzą się rynny o średnicy 100 mm, natomiast średnica rur spustowych ok. 75-80 mm. Z kolei w dachach, których powierzchnia wynosi ok. 100 m2 rynna znajdująca się przy krawędzi dachu powinna mieć 125 mm, a rynna spustowa 90mm.

Jak obliczyć jaką długość rynien potrzeba na dach?

Najprostszym i pozwalającym uniknąć pomyłki sposobem na ustalenie długości potrzebnych rynien jest skorzystanie z pomocy specjalisty lub dedykowanego kalkulatora. Sposób obliczania nie jest szczególnie skomplikowany i opiera się wzorze matematycznym (powierzchnia dachu (W m2) = (C/2 + B) * długość rynny, gdzie C oznacza wysokość dachu liczoną od podstawy do zwieńczenia, a B - odległość od miejsca szczytu do zakończenia).

W sytuacjach nietypowych lub budzących wątpliwość czy ogólnie dostępny kalkulator dokonał właściwych obliczeń można zwrócić się o pomoc do specjalistów. Zlecając wykonanie systemu orynnowania firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w realizacji tego typu zleceń można mieć pewność, że wszelkie wyliczenia przeprowadzone zostaną prawidłowo. Dodatkowo, fachowcy pomogą wybrać optymalny wariant rynien oraz akcesoriów montażowych.

Sprawdź rynny dachowe w hurtowni Onninen

Jaki obliczyć spadek rynny?

W czasie montażu systemu rynien należy pamiętać, że konieczne jest zachowanie odpowiedniego spadku, ponieważ ułatwi to odprowadzanie wody. Utrzymanie doskonałego poziomu doprowadziłoby do tego, że woda zamiast spływać znajdowałaby się stale w rynnach. Taka sytuacja z jednej strony prowadziłaby do uszkodzenia systemu, z drugiej szybko mogłaby doprowadzić do zalania elewacji i pojawienia się wilgoci. W przypadku zachowania poziomu problemem byłyby także nieczystości, jak np. liście, które w krótkim czasie mogłyby doprowadzić do zablokowania odpływu.

Listwa mocująca Bryza prosta 75 mm 70-027Fakt, że konieczne jest zachowanie odpowiedniego spadku związany jest także z prawami fizyki. Woda, która spływa po całej powierzchni dachu do rynien nie ma żadnej prędkości początkowej, gdy trafi do zamontowanej równo rynny, pozostanie w niej, ponieważ nie działają wówczas siły grawitacyjne, jak ma to miejsce w przypadku zachowania lekkiego skosu.

Spadek rynny jest wartością, która najczęściej wyrażana jest w procentach, ale wyliczyć ją trzeba dla całego systemu rynnowego. Co więcej, finalnie wartość ta musi zostać wyrażona w liczbach. Kwestię tę najlepiej jest wyjaśnić na przykładzie. Mając orynnowanie o długości całkowitej 10 m, wartość tę należy pomnożyć przez przyjęty współczynnik, który w tym wypadku wynosi 0,02% lub 0,03%. Przeliczając uzyskany wynik na mm uzyskuje się informację, że optymalny spadek dla tego dachu powinien wynosić 20mm lub 30mm.

Skąd wiadomo, jaką wartość współczynnika przyjąć? Wartości 0,02% oraz 0,03% odnoszą się do minimalnej i maksymalnej wartości spadku, pozwalającego zachować systemowi należyte i optymalne działanie.

Lepsza rynna plastikowa czy metalowa?

Rynny plastikowe są obecnie często wykorzystywanym rozwiązaniem, ze względu na specyficzne, korzystne cechy produktu. Jedną z największych zalet PVC jest lekkość, dzięki czemu konstrukcja dachu nie jest nadmiernie obciążana. Gdy rynny są lżejsze, to i ich montaż jest zdecydowanie prostszy. Dodatkowo materiał cechuje się wyjątkową trwałością, zarówno na czynniki atmosferyczne (mróz, woda, wiatr, wysoka temperatura czy promieniowanie UV), jak również uszkodzenia mechaniczne. PVC jest materiałem odpornym na korozję, a dzięki temu nie wymaga dodatkowej konserwacji, aby skutecznie chronić dach przed wilgocią. Plastik, z którego wykonane są rynny jest materiałem bardzo gładkim, co ułatwia i przyspiesza spływanie wody instalacją, aż do odpływu kanalizacyjnego. Dodatkowo szybko spływająca woda dość skutecznie radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, a to sprawia, że rynny z PVC nie wymagają tak częstego oczyszczania np. z liści.

Rynny z PVC mają też wady. Mimo że sam materiał jest dość odporny na działanie wysokiej temperatury, to promieniowanie słoneczne może doprowadzić do ich rozszerzania. W konsekwencji rynna może dość mocno zwiększyć swój rozmiar.

Z kolei rynny metalowe cechują się największą trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Również inne czynniki (w tym atmosferyczne) nie stanowią dużego problemu, gdyż metal pokrywany jest warstwą cynku, który zabezpiecza system przed korozją. W odróżnieniu od rynien PVC, te metalowe wykazują zdecydowanie większa odporność na wahania temperatury.

W porównaniu do rynien metalowych wariant plastikowy jest tańszy, dzięki czemu koszt wykonania odwodnienia dachu jest niższy. Z kolei porównując przewidziany przez producenta czas eksploatacji, rynny metalowe są rozwiązaniem korzystniejszym. W przypadku PVC okres ten wynosi zaledwie 20-50 lat, natomiast metalowych w zależności od wariantu - dla ocynkowanych 50 lat, a dla tytanowo-cynkowych nawet 150 lat. Najtrwalsze są rury miedziane, które mogą doskonale pełnić swoją funkcję nawet przez 200 lat.

Wybór optymalnego wariantu w dużym stopniu jest kwestią dość indywidualną, wiele zależy od czynników, na jakie narażona będzie instalacja, jakie priorytety decydują o wyborze.

Rynny w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni Onninen dostępne są różne warianty rynien. Dużą popularnością cieszy się rynna tworzywowa. W jednym miejscu zakupić można wszystkie niezbędne komponenty do kompleksowego wykonania orynnowania różnych wariantów dachów, takie jak np. złączki. Dzięki temu można szybko wykonać orynnowanie dachu domu, ale też innych obiektów, jak np. garaży, altany.

Szeroki asortyment sprawia, że każdy znajdzie wariant dostosowany do swoich potrzeb. W sprzedaży oferowane są rynny dachowe PVC, jak przykładowo rynna dachowa Kaczmarek PVC 100x4000, kolor biały RAL9010, system rynnowy "Karolina" 4951960400. Jest to element systemu rynnowego “Karolina”, dzięki czemu montaż systemu odwodnienia dachu jest maksymalnie uproszczony. Produkt ten dostępny jest także w kolorze brązowym oraz w kolorze grafitowym, dzięki czemu bez trudu można dopasować go do estetyki obiektu i własnych preferencji. Rynny te są wyjątkowo odporne i wytrzymałe, ale zaletą jest także to, że dostępne są w różnych wielkościach (zarówno długość, jak i średnica).

Obejma metalowa Bryza 63 mm 70-135Dla rynien metalowych w asortymencie hurtowni hydraulicznej Onninen znajdują się także liczne dodatkowe elementy montażowe, także dostosowane kolorystycznie do produktów. Obejmy metalowe, jak chociażby obejma metalowa Bryza 63 mm 70-135 w kolorze białym, brązowym, ceglastym, czarnym, a nawet czerwonym i grafitowym, a także różne warianty listwy mocującej Bryza 75 mm 70-027 to propozycje, które zdecydowanie przyspieszą montaż całego systemu odprowadzania wody deszczowej z dachu. Kolory poszczególnych komponentów można dopasować do wybranego wariantu rynny, aby całość prezentowała się efektownie i estetycznie oraz świetnie komponowała się z elewacją budynku.

Dostępne w hurtowni Onninen rynny oraz wszelkie akcesoria montażowe to sprawdzone rozwiązania, cieszące się zaufaniem specjalistów. Solidne i wytrzymałe, łatwe w montażu i co najważniejsze - wszystkie do kupienia szybko i sprawnie w jednym miejscu.

Sprawdź rynny dachowe w hurtowni Onninen