Efektywne systemy filtracji powietrza – ochrona przed pyłami i wirusami w praktyce

Dodano: niedziela, 29.09.2024


Każda instalacja wentylacyjna – zarówno pracująca w budynku komercyjnym lub użyteczności publicznej, jak i w domu prywatnym, powinna być wyposażona w filtry wentylacyjne. Ich rolą jest zatrzymywanie i eliminowanie różnych zanieczyszczeń. Są podstawą bezpiecznego, czystego powietrza we wnętrzach. To pierwsza linia obrony przed pyłem zawieszonym, bakteriami, wirusami, grzybami i pleśnią oraz innymi, szkodliwymi dla zdrowia cząstkami stałymi. Jesteś instalatorem HVAC? Z tego artykułu dowiesz się, jakie wirusy przenoszone są wentylacją oraz jak oczyszczać i filtrować powietrze z zawiesin i pyłów zgodnie z obowiązującymi normami. 

Instalator wymienia filtr w systemie wentylacyjnym

Sprawdź filtry do rekuperacji w hurtowni Onninen

Rodzaje wirusów przenoszone wentylacją

Filtry do ComfoAir Q 350/450/600, G4, 2 szt. 400502012Głównymi „winowajcami” zanieczyszczenia powietrza we wnętrzach są: pył zawieszony (PM) oraz aerozole wydychane przez użytkowników pomieszczeń. Zawierają one bakterie i aktywne wirusy, jak wirus SARS-CoV-2 odpowiedzialny za chorobę COVID-19 czy wirus grypy. Emisję groźnych dla zdrowia drobnoustrojów zwiększa wzmo\żona aktywność oddechowa człowieka, jak kichanie, kaszel, przyspieszone oddychanie czy śpiew. Oczywiście samo przebywanie w pomieszczeniu, w którym powietrze zanieczyszczone jest wirusami, nie oznacza automatycznego zakażenia i zachorowania.

Na to wpływ ma wiele czynników, w szczególności liczba chorych osób we wnętrzu, aktywności fizyczna oraz podatność na zachorowanie (wiek, stan zdrowia, odporność). Dodatkowym nośnikiem aktywnych wirusów są pyły zawieszone. Odpowiednia wentylacja sprzyja usuwaniu lub chociaż rozcieńczaniu aerozolu wirusowego, co pozwala istotnie obniżyć ryzyko tzw. zakażeń krzyżowych. Jednak wentylacja może też być źródłem wirusów, które są w stanie przetrwać w kanałach. Ich bytowaniu sprzyjają kurz i wilgoć na powierzchni. Zanieczyszczenia mikrobiologiczne w wentylacji mechanicznej stanowią poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Mogą wywoływać oddechowe infekcje płuc oraz choroby dróg oddechowych.

Wydajność filtrów antysmogowych w wentylacji - norma PN-EN ISO 16890-1

Zestaw filtrów Vasco G4/F7 do: DX4E/DX5E/DX6E/O skuteczności filtrów antysmogowych wobec pyłu zawieszonego o określonej wielkości mówią zapisy normy PN-EN ISO 16890-1. Filtr antysmogowy powinien zatrzymywać min. 50% danego pyłu (np. PM2,5, PM10) unoszącego się w powietrzu.

Zamiast stosowania przeciwpyłowego filtra antysmogowego można zamocować filtr na nawiewie powietrza lub doposażyć instalację wentylacyjną w specjalną skrzynkę z filtrem antysmogowym i – opcjonalnie – z filtrem z węglem aktywnym, który usuwa z powietrza liczne substancje, w tym powodujące nieprzyjemne zapachy z wentylacji.

Na rynku dostępne są także filtry elektrostatyczne przeznaczone do montażu na kanale nawiewnym. Oczywiście filtry instalowane w systemach wentylacji mechanicznej powinny skutecznie zatrzymywać nie tylko pyły zawieszone, ale również zewnętrzne zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

Dobór odpowiedniej klasy filtrów do wentylacji

Wyposażenie dodatkowe do rekuperatorów recoVAIR VaillantPowietrze z zewnątrz, poprzez wentylację, nawiewane jest do wnętrz. Wiele filtrów antysmogowych nie jest w stanie spełnić rekomendacji WHO dla powietrza zewnętrznego w zakresie stężenia pyłów PM2,5 i PM10. Aby zapewnić ludziom przebywającym w pomieszczeniach napływ bezpiecznego powietrza, zaleca się instalację filtra w klasie skuteczności przewidzianej dla cząstek PM1, tj. filtra klasy ePM1 80% na obszarach o bardzo wysokim zapyleniu oraz filtra klasy ePM1 70% na terenach o wysokim zapyleniu. Zgodnie z wytycznymi branżowymi i opracowaniami naukowymi, system wentylacji powinien zostać uzupełniony o dodatkową filtrację, którą z powodzeniem realizować mogą przenośne oczyszczacze powietrza.

System filtracji w oczyszczaczu powietrza skutecznie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą kropelkową. Zwykle składa się on z kilku filtrów. Filtr wstępny oczyszcza powietrze z większych zabrudzeń i zwiększa żywotność pozostałych warstw. Filtr HEPA przechwytuje z powietrza drobne zanieczyszczenia, w tym pyły PM2.5 i PM10 (smog) oraz żywe wirusy. Filtr węglowy neutralizuje przykre zapachy i zatrzymuje lotne związki organiczne.

Projektantów i instalatorów systemów HVAC oraz innych profesjonalistów zachęcamy do zapoznania się z ofertą hurtowni Onninen. W kategoriach wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja oraz chłodnictwo znajdziesz tysiące urządzeń i akcesoriów od renomowanych producentów. Służymy pomocą w doborze elementów instalacji.

Sprawdź filtry do rekuperacji w hurtowni Onninen