Zapchana instalacja hydrauliczna to spory problem. Warto więc na bieżąco sprawdzać jej stan – dzięki temu będziecie w stanie szybko wykryć ewentualne usterki i uniknąć poważniejszych uszkodzeń instalacji. W nowym artykule wyjaśniamy, co świadczy o zapchaniu kanalizacji, jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy i jak poradzić sobie z nim, stosując środki do usuwania osadów kamienia.
Sprawdź odkamieniacze w hurtowni Onninen
Po czym rozpoznać, że kanalizacja wymaga udrożnienia?
O tym, że konieczne może być udrożnienie rur świadczy wiele sygnałów. Pierwszym i najłatwiejszym do zauważenia często jest spowolniony odpływ wody. Jeśli woda w zlewie, umywalce lub brodziku prysznica ulatuje wolniej niż zazwyczaj, możecie uznać to za sygnał, że w rurach nagromadziły się zanieczyszczenia. Innym częstym objawem zapchanej kanalizacji są nieprzyjemne zapachy wydobywające się z rur, przypominające najczęściej siarkę lub gnilne opary.
Kolejny ważny symptom to hałasy dochodzące z rur kanalizacyjnych lub instalacji centralnego ogrzewania. Bulgotanie, szumy czy kołatanie mogą sugerować, że w kanalizacji gromadzi się powietrze, które nie ma możliwości ujścia ze względu zator. O zapchaniu rur może też świadczyć wilgoć pojawiająca się na ścianach lub podłogach w pobliżu rur. Często okazuje się ona wynikiem przecieków spowodowanych zapchaniem kanalizacji. Jeśli woda nie może przepływać prawidłowo, gromadzi się w niewłaściwych miejscach i prowadzi do uszkodzeń rur.
Przyczyny osadzania się kamienia w instalacjach hydraulicznych
Za niedrożność rury mogą odpowiadać różne czynniki. Są wśród nich m.in. fizyczne zanieczyszczenia i gromadzenie się osadów kamienia. Główną przyczyną tego drugiego zjawiska jest obecność twardej wody w instalacji. Osady kamienia mogą być również wynikiem zbyt wysokiej temperatury i odparowywania części wody. Wskutek tego dochodzi do koncentracji minerałów, które mogą wytrącać się z wody i osadzać na wewnętrznych powierzchniach rur.
Poszukując przyczyny osadzania się kamienia kotłowego, warto zwrócić uwagę również na pH wody. Za jego zmiany odpowiadają detergenty lub inne środki czystości. Kiedy pH wody wzrasta, jej zdolność do rozpuszczania minerałów maleje, co z kolei prowadzi do ich wytrącania i osadzania się w instalacjach hydraulicznych.
Za osadzanie kamienia nierzadko odpowiadają także zaniedbania jej użytkowników. Brak systematycznego usuwania osadów prędzej czy później doprowadzi do ich dużego nagromadzenia. To zaś zwiększa ryzyko awarii instalacji hydraulicznych. Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie odkamieniacza umożliwiającego efektywne usuwanie osadów kamienia.
Jak efektywnie usunąć kamień z instalacji CO?
Użytkowanie instalacji centralnego ogrzewania wymaga okresowego czyszczenia. Dzięki temu można usunąć kamień kotłowy i rdzę – osady, które mogą negatywnie wpływać na działanie systemu. Odkamienianie instalacji centralnego ogrzewania powinno składać się z kilku etapów. Pierwszy to płukanie grzejników wodą. W jego skład wchodzą następujące kroki:
- wyłączenie kotła i pompy;
- spuszczenie wody z instalacji;
- zamknięcie zaworów;
- otworzenie zaworów przy grzejniku, a następnie przepuszczenie przez niego wody przez kilka minut, aż woda stanie się czysta;
- zamknięcie zaworów po oczyszczeniu grzejnika.
Czynności te należy powtórzyć dla każdego grzejnika. Następnie kaloryfery trzeba wyczyścić, stosując specjalne preparaty czyszczące. Szczegółowe informacje o sposobie jego użycia znajdziecie w instrukcji obsługi. Potem konieczne jest ponowne przepłukanie instalacji i zabezpieczenie jej przeznaczonym do tego środkiem. Ten zacznie działać tuż po ponownym uruchomieniu instalacji.
Jak udrożnić rury odkamieniaczem?
Na rynku znajdziecie wiele środków do usuwania osadów kamienia. Różnią się między sobą składem i sposobami działania. Ich najważniejsze rodzaje to:
- odkamieniacze chemiczne – najczęściej stosowane środki do usuwania kamienia z elementów instalacji hydraulicznych. Wyzwalają reakcje chemiczne, w wyniku których rozpuszczane zostają osady wapnia i magnezu. Niektóre z tych produktów mogą jednak niekorzystnie działać na materiały, z których wykonane są rury. Ich zastosowanie powinno więc być poprzedzone przeczytaniem instrukcje producenta;
- odkamieniacze biologiczne: wykorzystują naturalne enzymy i bakterie do rozkładu osadów. Choć ich działanie może być wolniejsze, są bezpieczne dla środowiska i nie powodują korozji rur. Środki tego typu dobrze sprawdzają się jako odkamieniacz do rur wody pitnej;
- odkamieniacze magnetyczne: działają na zasadzie zmiany struktury jonów wapnia i magnezu, co zapobiega ich osadzaniu się na ściankach rur. Tego typu odkamieniacz nie usuwa już istniejącego kamienia, ale skutecznie zapobiega jego powstawaniu.
Warto rozważyć również domowe, ekologiczne sposoby usuwania kamienia. W tej roli sprawdzi się np. mieszanka białego octu lub kwasu cytrynowego i sody oczyszczonej. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzecie, pamiętajcie o regularności czyszczenia i kontrolowania stopnia zakamienienia instalacji. Wasze wysiłki nie tylko poprawią jakość wody, ale też korzystnie wpłyną na wydajność urządzeń podłączonych do instalacji i przedłużą jej żywotność.