Efektywne ukrycie wyjścia przewodów elektrycznych: Puszka instalacyjna metalowa

Dodano: piątek, 19.04.2024


Estetyczne wykończenie to jeden z czynników, istotny dla inwestorów, zlecających prace. Jednym z elementów jest odpowiednie ukrycie wyjścia przewodów elektrycznych. W jaki sposób może pomóc puszka instalacyjna metalowa?

Metalowa puszka instalacyjna z osprzętem kablowym pod panelami słonecznymi

Sprawdź metalowe puszki instalacyjne w hurtowni Onninen

Jaką średnicę powinna mieć puszka instalacyjna metalowa?

Puszki instalacyjne są elementem konstrukcyjnym instalacji elektrycznej. Ich podstawowym zadaniem jest ułatwienie procesu łączenia przewodów elektrycznych. W praktyce wyróżnia się różne rodzaje puszek, w tym: natynkowe, podtynkowe, głębokie, zewnętrzne i hermetyczne. W zależności od miejsca, w którym mają zostać zainstalowane oraz funkcji, jaką mają pełnić wybiera się odpowiedni wariant.

Puszka metalowa Baks łączeniowo-rozgałęźna PMO1(5/3) E90 801200Dla prawidłowego wykonania instalacji ważne jest, jaki rozmiar puszki zostanie wykorzystany. Puszki metalowe dostępne są w wariancie prostokątnym i kwadratowym, a ich zaletą jest to, że mogą być wykorzystywane nie tylko w instalacjach elektrycznych, ale też przemysłowych czy telekomunikacyjnych.

Najbardziej typowym wariantem puszki instalacyjnej są te o średnicy  60 mm, czyli 2,63 cala, jednak jeśli dana instalacja wymaga zastosowania nietypowych rozwiązań, skorzystać można także z puszek o średnicy 75 mm (tj. 2,95 cala) lub 100 mm (czyli 3,94 cala).

Dobór puszki instalacyjnej metalowej na zewnątrz

Warunki, jakie panują na zewnątrz często mogą być trudne. Okablowanie narażone jest na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak woda czy wilgoć. Elementy te muszą zatem cechować się wysoką odpornością, muszą być trwałe, a także wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Szukając rozwiązania, które sprawdzi się na zewnątrz należy wybrać model wysokiej klasy, który odporny będzie nie tylko na wilgoć czy czynniki atmosferyczne, ale też działanie promieniowania UV.

Puszka metalowa Baks łączeniowo-rozgałęźna PMO1(5/6) E90 801100Materiał z jakiego wykonana jest puszka metalowa musi być odporny na korozję. Doskonale sprawdzi się stal nierdzewna, blachy ocynkowane lub aluminium. Modele, które można instalować na zewnątrz muszą posiadać odpowiednie atesty, potwierdzające stopień ochrony.

Puszki elektryczne, które stosowane są na zewnątrz to najczęściej modele natynkowe lub puszki podtynkowe, które używane są w zależności od potrzeb danej instalacji. Puszka metalowa prostokątna lub puszka metalowa kwadratowa dostępne w różnych rozmiarach pozwalają skutecznie zamaskować okablowanie. Dużą popularnością wśród instalatorów cieszy się puszka e90.

Puszka instalacyjne metalowe w hurtowni Onninen

Puszki dostępne w hurtowni i magazynie Onninen umożliwiają skuteczny montaż okablowania oraz jego estetyczne ukrycie. Jednym z przykładów dostępnych w kategorii elektrotechnika i trasy kablowe, jest puszka metalowa Baks łączeniowo-rozgałęźna PMO1(5/3) E90 801200. To wersja ochrony IP65, z zakresem uszczelnienia z przedziału od 7 mm aż do 18,5 mm. Całość montowana jest do betonu przy pomocy specjalnych uchwytów montażowych, które przytwierdzane są bezpośrednio do betonu.

Innym przykładem stosowanych na zewnątrz puszek jest puszka metalowa łączeniowo-rozgałęźna PMO1(5/6). Jej zaletą jest to, że jest łatwa w montażu oraz wykonana z wysokiej jakości materiałów, które doskonale sprawdzą się także na zewnątrz. Puszka cechuje się stopniem ochrony na poziomie IP65. Umożliwia ona skuteczne ukrycie kabli oraz ich zabezpieczenie.

Sprawdź metalowe puszki instalacyjne w hurtowni Onninen