Efektywne wykrycie nieszczelności kanalizacji metodą kamerowania

Dodano: środa, 30.10.2024


Nieszczelności pojawiające się w kanalizacji bywają kłopotliwe, dlatego też warto odpowiednio wcześniej je wykryć. Sprawdza się tu szczególnie metoda kamerowania, gdyż pozwala szybko oraz precyzyjnie zlokalizować ewentualne nieszczelności, niedrożności czy uszkodzenia mechaniczne. Współczesne systemy inspekcji kanalizacji z użyciem kamer są bardzo dokładne, co pozwala na precyzyjny obraz wnętrza rur. Dzięki temu możemy szybko ocenić ich stan techniczny. Dlaczego metoda kamerowania kanalizacji jest tak istotna? Jakie informacje jesteśmy w stanie tym sposobem uzyskać? Jak odpowiednio przygotować instalację i sprzęt do przeprowadzenia inspekcji? W jaki sposób technika kamerowania pomaga w identyfikacji przyczyn awarii oraz nieszczelności? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej!

Instalatorzy sprawdzają stan kanalizacji metodą kamerowania

Sprawdź rury kanalizacyjne w hurtowni Onninen

Po co właściwie się kameruje kanalizację?

Kamerowanie instalacji kanalizacyjnych to bardzo ważna, zaawansowana metoda diagnostyczna, której głównym celem jest szybkie, jak również bezinwazyjne wykrywanie problemów w systemach odpływowych. Ten sposób umożliwia precyzyjną ocenę stanu technicznego systemu kanalizacyjnego. Można dzięki temu szybciej zidentyfikować potencjalne uszkodzenia, które mogą zakłócać prawidłowy przepływ ścieków.

Rura kanalizacyjna zewnętrzna PVC Wavin 110x3.2x1000 SN8 KL.S MLTo doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod diagnostycznych, jak wykopy czy rozbieranie elementów instalacji, co jest jednocześnie czasochłonne i szkodliwe dla otoczenia.

Monitoring kanalizacji to coś zupełnie innego - to precyzja i błyskawiczne działanie, pewność uzyskania pełnego obrazu wnętrza kanalizacji bez konieczności ingerencji w jej strukturę. Nieprzypadkowo taka inspekcja kanalizacji znajduje zastosowanie wszędzie, zarówno w domach mieszkalnych, obiektach przemysłowych, jak i użyteczności publicznej.

A przecież kamerowanie systemów kanalizacyjnych to też idealny sposób na regularne przeglądy, co minimalizuje ryzyko nagłych awarii i związanych z nimi kosztów. W celu zapobiegania takich komplikacji pamiętajmy, że wczesne wykrywanie wycieków to absolutna podstawa w każdym budynku. 

Jak kamerowanie kanalizacji pomoże w wykryciu przyczyn nieprawidłowości układu?

Kamerowanie kanalizacji to doskonałe rozwiązanie, aby zdiagnozować przyczyny problemów w systemach odpływowych, co jest pierwszym krokiem do tego, by zaplanować skuteczne naprawy. Są one niezbędne, aby nie pojawiły się bardziej poważne uszkodzenia strukturalne. To więc ważna kwestia bezpieczeństwa.

Rura spustowa PVC 110x1000 RAL8017Nowoczesne kamery inspekcyjne są tak skonstruowane, by kompleksowo śledzić stan rur kanalizacyjnych, śledząc wszelkie nieprawidłowości, które mogą być niewidoczne z zewnątrz.

Obraz ma wysoką rozdzielczość, dzięki czemu operator może precyzyjnie zidentyfikować miejsca, w których dochodzi się osadzania się zanieczyszczeń, tam też, gdzie pojawiają się zatkane przewężenia lub deformacje.

Wszystko to może negatywnie wpływać na prawidłowy przepływ. Dość częstym problemem w instalacjach kanalizacyjnych są też uszkodzenia mechaniczne, między innymi pęknięcia spowodowane przez ruchy ziemi, korozja czy niewłaściwe połączenia, jak na przykład źle osadzona rura kanalizacyjna do wody.

Takie nieprawidłowości zostaną wykryte na taki samym poziomie skuteczności, jak w kwestii przecieków. To samo powiemy o zlokalizowaniu przedmiotów, które mogły się przypadkiem dostać do instalacji, przez co blokują przepływ. Chodzi tu głównie o gałęzie, kamienie, odpady budowlane itp. Inspekcie pozwalają je wykryć i usunąć, co dodatkowo pomaga w konserwacji. Cały system kanalizacyjny na tym zyskuje. 

Odpowiednie przygotowanie kanalizacji i sprzętu do kamerowania

Bez wątpienia kamerowanie kanalizacji przynosi wiele korzyści. Aby jednak tak było, konieczne jest odpowiednie przygotowanie systemu kanalizacyjnego, jak również sprzętu do instalacji. Niezwykle ważna jest tu niezawodna technika instalacyjna, ale też pomoc specjalistów, których doświadczenie pozwala na precyzyjne wykonywanie takich usług.

Rura kanalizacyjna zewnętrzna Kaczmarek PVC 160X4.7X500 SN8 KL.S LITABardzo ważne, aby instalacja została dokładnie oczyszczona. Należy usunąć osady, tłuszcze i zalegające śmieci, czyli wszystko to, co może wpłynąć negatywnie na widok wnętrza rur. Zależnie od rodzaju kanalizacji, specyfiki usługi i problemów, wybiera się odpowiednie kamery inspekcyjne, które powinny być wyposażone w takie funkcje jak obrotowy obiektyw, zmienne długości przewodów czy oświetlenie LED.

Przygotowanie to również testowanie sprzętu pod kątem sprawności działania, jak również dopasowania jego rozdzielczości do wymagań danej inspekcji. Ważne jest też to, aby dostosować procedurę kamerowania do rodzaju rur. Przykładowo, instalacje z tworzyw sztucznych, gdzie występują liczne zakręty czy syfony bywają problematyczne do badania, więc trzeba tu użyć odpowiednio elastyczną kamerę, co zapobiegnie jej zaklinowaniu. 

Jak wykryć nieszczelność w kanalizacji metodą kamerowania?

Cały proces rozpoczyna się od wprowadzenia specjalistycznej kamery do rur. Jej zadaniem jest przekazywanie obrazu wnętrza na żywo do monitora. Dzięki temu, że cechuje się ona nowoczesnymi funkcjami, jak zbliżenia, oświetlenie LED czy obrót kamery, operator może precyzyjnie przyjrzeć się ścianom rur, identyfikując w ten sposób nawet drobne pęknięcia, zarysowania, jak również inne uszkodzenia, które wskazują na możliwość wycieku.

Dostępne są też kamery termowizyjne wykrywające różnice temperatury, co pozwala na wskazanie miejsca wycieku. Jakby tego było mało, kamera może być także wyposażona w funkcje pomiarowe, dzięki czemu jest w stanie dokładnie oznaczyć lokalizację problemu. Operator otrzymuje więc szczegółowy obraz sytuacji, co umożliwia precyzyjne zaplanowanie naprawy. Taka inspekcja zawsze jest niezawodna, gdyż kamera dociera w każde miejsce, wskazując na problematyczne rejony, w których doszło do wycieków.

Sprawdź rury kanalizacyjne w hurtowni Onninen