Efektywny pomiar mocy czynnej: watomierz

Dodano: czwartek, 16.11.2023


Watomierz, inaczej miernik poboru prądu lub miernik zużycia energii elektrycznej, to przydatne narzędzie w każdym domu i każdej firmie. Kosztujący zaledwie kilkadziesiąt złotych przyrząd pozwala na monitorowanie zużycia prądu przez sprzęty podłączone do gniazdek elektrycznych. Wiedząc, jakie urządzenia zużywają najwięcej kWh, a tym samym generują najwyższe koszty, można zaplanować odpowiednie kroki optymalizacyjne. Zastanawiasz się, jak działa watomierz? Nie wiesz, jaki miernik zużycia prądu wybrać do mieszkania lub biura? Poznaj mechanizmy działania, główne rodzaje i najważniejsze funkcje watomierzy.

Biały watomierz podłączony do gniazdka ściennego

Sprawdź watomierze w hurtowni Onninen

Na jakiej zasadzie działa watomierz?

Mierniki zużycia energii zapewniają pomiar mocy czynnej. Standardowy, analogowy watomierz elektrodynamiczny mierzy moc w obwodach prądu stałego i przemiennego. Jego konstrukcja składa się z dwóch cewek:

 • nieruchomej cewki prądowej o małej rezystancji, którą włącza się do obwodu szeregowo z obciążeniem przy pomocy zacisków prądowych;
 • ruchomej cewki napięciowej o dużej rezystancji, którą włącza się do układu równolegle z obciążeniem poprzez zaciski napięciowe.

Z kolei nowoczesne watomierze cyfrowe działają inaczej niż analogowe. Pracujący w mierniku cyfrowym mikroprocesor przetwarza zmierzone parametry prądu i napięcia. Na podstawie pozyskanych danych dokonuje obliczeń i wyświetla wynik na wyświetlaczu LCD. 

Jak wygląda użycie watomierza cyfrowego w praktyce? Po prostu podłączasz miernik do wybranego gniazdka elektrycznego. Następnie do gniazdka w mierniku podpinasz sprzęt, który chcesz zbadać. Po podłączeniu wciskasz właściwy przycisk i watomierz rozpoczyna pomiar. Po chwili masz wynik – widzisz, ile prądu pobiera dany sprzęt i ile kosztuje Cię jego eksploatacja. W ten sposób możesz samodzielnie, szybko i łatwo poddać pomiarom telewizor, komputer, lodówkę, piekarnik, klimatyzator lub dowolne inne urządzenie zasilane energią elektryczną. Nie potrzebujesz specjalnych uprawnień ani doświadczenia w pracach elektroinstalacyjnych. Pamiętaj jedynie, by zawsze postępować zgodnie z instrukcją obsługi, którą producent dołączył do Twojego watomierza.

Co można odczytać na watomierzu?

Watomierz mierzy moc w obwodzie prądu przemiennego i w obwodzie prądu stałego. Otrzymana wartość wyrażona jest w kWh. Watomierz pokazuje sumę zużycia energii przez dane urządzenie. W prostszego typu watomierzach do odczytu poboru prądu służy wskazówka lub biała tabliczka. Wygodniejszym w obsłudze i nowocześniejszym rozwiązaniem jest cyfrowy watomierz z ekranem LCD, na którym wyświetlane są różne parametry.

W zależności od posiadanego modelu miernika, z wyświetlacza możesz odczytać m.in. pobór prądu, napięcie sieci, natężenie prądu, częstotliwość, koszt zużytej energii czy współczynnik mocy. Zasady prawidłowego odczytu wyników znajdziesz w instrukcji obsługi produktu. Na podstawie pozyskanych informacji sprawdzisz, jak na rachunki za prąd wpływają poszczególne sprzęty RTV i AGD. Oczywiście do dokładnego wyliczenia kosztów eksploatacji urządzeń potrzebna Ci będzie znajomość aktualnych stawek Twojego dostawcy energii elektrycznej.  

Jakie funkcje pomiaru powinien mieć dobry watomierz?

Do podstawowych funkcji każdego watomierza należy pomiar mocy czynnej. Im wyższy zakres, tym większe możliwości wykorzystania danego miernika. Do użytku domowego spokojnie sprawdzi się model o zakresie pomiarowym mocy czynnej ok. 3000-4000 W. Warto wybrać watomierz oferujący (potrzebne do Twoich zastosowań) funkcje dodatkowe, jak np.:

 • pomiar mocy sprzętów pozostających w stanie czuwania (trybie StandBy) – watomierz podpowie Ci, które urządzenia korzystniej jest odłączać od zasilania, gdy nie są używane;
 • zapisywanie pomiarów, np. przesyłanie danych na kartę pamięci;
 • natychmiastowe wyliczanie kosztów zużytej energii;
 • wybór taryfy;
 • podświetlenie LED;
 • podtrzymanie ustawień urządzenia, gdy zabraknie prądu - funkcjonalność tą zapewnia wewnętrzny akumulator.

Sprawdź watomierze w hurtowni Onninen

Rodzaje watomierzy

O rodzajach watomierzy wspomnieliśmy już na początku artykułu, przy okazji objaśniania zasad działania. Dostępne na rynku mierniki poboru prądu dzielą się na dwa główne typy:

 • watomierze analogowe (tablicowe) - wynik pomiaru wyświetlany jest na białej tablicy,
 • watomierze cyfrowe – są nowocześniejsze i dokładniejsze, wyposażone w ekrany LCD.

Czarny Watomierz Orno kalkulator energii z wyświetlaczem LCDWarto wiedzieć, że w obu kategoriach watomierzy można znaleźć modele różniące się parametrami, funkcjami czy solidnością konstrukcji. Wybierając watomierz, należy zastanowić się nie tylko nad jego rodzajem, ale również nad zakresem pomiaru mocy, obsługiwanymi pasmami pomiarowymi, parametrem tolerancji, jakością wykonania oraz opcjonalnymi funkcjami.  

Popularną odmianą cyfrowego miernika zużycia energii jest watomierz domowy. Ma on postać adaptera sieciowego. Umieszczony w gniazdku służy do ciągłego monitorowania zużycia prądu przez dane urządzenie elektryczne oraz zapewnia błyskawiczną kalkulację generowanych kosztów. Sprzęt elektryczny podłączony jest więc nie bezpośrednio do gniazdka w ścianie czy listwie, ale do gniazda watomierza.

Ponadto wyróżnić można watomierze profesjonalne, a wśród nich: mierniki mocy o podwyższonej klasie dokładności, przeznaczone do testowania prostszych przyrządów oraz mierniki panelowe, które montowane są w obudowach rozdzielnic.

Nowoczesne rozwiązania watomierzy do gniazdka Wi-Fi Smart

Ostatnia dekada to dynamiczny rozwój rozwiązań typu „smart”, wspierających realizację inteligentnych budynków: domów i firm. Pod pojęciem inteligentnego budynku kryje się zaawansowany technologicznie obiekt, wyposażony w różnego rodzaju czujniki i detektory oraz w centralny system zarządzania wszystkimi instalacjami. Celem jest maksymalizacja funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa oraz minimalizacja kosztów eksploatacji i emisji szkodliwych dla środowiska i ludzi substancji. W ideę smart home doskonale wpisuje się innowacyjna aparatura pomiarowa, w tym nowatorskie, inteligentne watomierze, które wyposażone są w różne, niezwykle użyteczne funkcje. Inteligentny watomierz do gniazdka z modułem Wi-Fi może zapewniać m.in.:

 • stałe monitorowanie poboru mocy – w przeciwieństwie do klasycznych watomierzy, które dostarczają dane tylko z momentu mierzenia;
 • bezprzewodowe przesyłanie danych – kontrolujesz zużycie energii przez poszczególne urządzenia oraz odczytujesz pozostałe parametry w dowolnym miejscu i czasie;
  intuicyjną, zdalną obsługę – za pośrednictwem dedykowanej aplikacji w smartfonie możesz łatwo zarządzać sprzętami, np. odciąć zasilanie urządzenia, którego zapomniałeś wyłączyć z prądu;
 • wszechstronną analizę informacji – dane mogą być zapisywane na karcie pamięci SD, więc masz stały dostęp do wyników bieżących i historycznych, a także do różnego rodzaju obliczeń, ułatwiających podejmowanie trafnych decyzji, dotyczących np. wymiany sprzętów na nowe, bardziej energooszczędne;
 • automatyczne wykrywanie nieprawidłowości – w przypadku przekroczenia dozwolonych wartości w obrębie sieci elektrycznej lub wykrycia usterki sprzętu podłączonego do prądu, natychmiast otrzymasz powiadomienie i będziesz mógł podjąć odpowiednie działania;
  tworzenie harmonogramów – wygodnie ustalasz preferowane godziny pracy poszczególnych sprzętów.

Inteligentne gniazdka watomierze są droższe od standardowych produktów, jednak ich zakup warto potraktować jako inwestycję, która bardzo szybko się zwraca. W wielu modelach można wprowadzić indywidualne stawki za prąd, co daje stały wgląd w koszty zużycia energii. Dzięki watomierzom typu smart zyskujesz pełną kontrolę nie tylko nad urządzeniami podłączonymi do gniazdek, ale także nad wydatkami za energię elektryczną - w domu, mieszkaniu, biurze czy obiekcie przemysłowym. 

Watomierze w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz szeroką gamę niezawodnych i intuicyjnych w użyciu watomierzy cyfrowych z czytelnymi wyświetlaczami LCD. Umożliwiają one szybkie i dokładne sprawdzenie zużycia prądu elektrycznego. Dodatkowo pozwalają na oszacowanie kosztów energii zużywanej przez podłączone urządzenia. Oferowane produkty spełniają najwyższe standardy jakości i są dostępne w konkurencyjnych cenach. Charakteryzują się kompaktowymi wymiarami, lekkością i dokładnością, gwarantując wysoce precyzyjne pomiary. Do wyboru pozostają nowoczesne modele z różnorodnymi, zarówno podstawowymi, jak i niestandardowymi funkcjami, dedykowane użytkownikom domowym i profesjonalistom. Współpracujemy z renomowanymi producentami i dostawcami osprzętu elektroinstalacyjnego, m.in. z polską firmą ORNO. Zamawiając watomierz na Onninen.pl, masz pewność, że kupujesz certyfikowany produkt ze sprawdzonego źródła.

Chcesz mierzyć zużycie prądu w domowych lub firmowych urządzeniach? Nie wiesz, jaki watomierz wybrać? Skontaktuj się z nami! Możesz do nas napisać lub zadzwonić. W Onninen wspieramy klientów w skutecznym zarządzaniu energią elektryczną, służąc rzetelnym, zdalnym doradztwem przy wyborze osprzętu mieszkaniowego, biurowego i RTV. Podczas rozmowy zapytamy Cię o rodzaje sprzętów, które zamierzasz kontrolować oraz o funkcje, na których Ci zależy. Po analizie potrzeb zaproponujemy najlepsze mierniki przeznaczone do wskazanych zastosowań. Jesteś instalatorem lub projektantem instalacji albo prowadzisz sklep elektryczny? Sprawdź ofertę dla profesjonalistów. 

Sprawdź watomierze w hurtowni Onninen